opis usługi
Utrata lub poważne uszkodzenie stałych zębów może przytrafić się każdemu – nie tylko osobom starszym, ale również osobom młodym na skutek różnego rodzaju urazów czy chorób. Nawet drobne braki w uzębieniu mogą przyczynić się do znacznego obniżenia jakości życia przez problemy z gryzieniem, nie mówiąc już o względach estetycznych. W centrach medycznych enel-med odbędziesz konsultację protetyczną, która będzie podstawą do podjęcia dalszego leczenia protetycznego.
Czym się zajmuje protetyka stomatologiczna?
Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej budowy i czynności w obrębie jamy ustnej i uzębienia. Wyróżniamy uzupełnienia ruchome i stałe, które różnią się sposobem utrzymania w jamie ustnej. Jak sama nazwa wskazuje, uzupełniania ruchome można wyjmować, a stałe zostają przytwierdzone w jamie ustnej. Uzupełnienia ruchome to np. protezy szkieletowe. Do uzupełnień stałych należą: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, wkłady kompozytowe, korony, mosty, licówki, implanty zębowe. Uzupełnienia braków zębowych wykonuje się je z takich materiałów, jak: akryl, nylon, porcelana, metal czy ceramika.
Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza protetyka?
Na konsultację protetyczną warto umówić się od razu, gdy pojawią się braki w uzębieniu. Jeśli chcesz uzupełnić brakujące zęby i odzyskać piękny uśmiech, nie zwlekaj. Niektóre rozwiązania protetyczne najlepiej zastosować zaraz po utracie zęba. Istnieje bowiem ryzyko, że jeśli będziemy zwlekać zbyt długo, może zaniknąć wyrostek zębodołowy, co zmniejsza szanse na zastosowanie uzupełnień stałych.
Wskazaniami do wizyty u lekarza protetyka są m.in.:
- ukruszenie zęba i brak możliwości odbudowy z zastosowaniem leczenia zachowawczego,
- wypadnięcie zęba na skutek procesów starzenia lub chorób dziąseł,
- utrata zęba w wyniku urazu,
- ekstrakcja zęba,
- choroby, np. bezzębie,
- nieestetyczny wyglądu zębów naturalnych, np. ciemne przebarwienia szkliwa,
- utrudnione przeżuwanie spowodowane brakami zębowymi.
Na czym polega konsultacja protetyczna?
Celem konsultacji protetycznej jest indywidualne dobranie leczenia. Stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem – musi dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie zdrowia oraz poznać oczekiwania względem przyszłej protezy. Pierwszy krok to obejrzenie jamy ustnej pacjenta. W przypadku ewentualnych ubytków, stanów zapalnych i chorób przyzębia konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia przedprotetycznego, polegającego np. na: wyleczeniu próchnicy, wypełnieniu ubytków, zniwelowaniu stanu zapalnego dziąseł lub wyleczeniu kanałowym pozostałych zębów.
Po wyleczeniu zębów należy zastosować odpowiednią diagnostykę, która pozwoli na precyzyjne dopasowanie uzupełnień protetycznych. Protetyk może wykonać m.in.:
- RTG zębów (pantomogram),
- fotografie zewnątrzustne,
- skany wewnątrzustne,
- pobranie wycisku,
- skanowanie uśmiechu w technologii 3D.
Protezy stałe i ruchome wykonywane są na indywidualne zamówienie na podstawie wycisków pobranych od pacjenta. Lekarz przekazuje wycisk do pracowni protetycznej, gdzie wykonywane są „nowe zęby”.
Kiedy wybrać się na kontrolną konsultację protetyczną?
Osoby, u których zastosowano uzupełnienia protetyczne, powinny regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do protetyka. O tym, jak często powinny odbywać się takie konsultacje, decyduje lekarz na podstawie zastosowanej protezy. Wizyty nie powinny jednak odbywać się rzadziej niż co pół roku ze względu na ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej, która może rozwinąć się pod uzupełnieniem i przyczynić się do poważnych stanów zapalnych dziąseł.
Zalety leczenia protetycznego
Zarówno w przypadku utraty jednego zęba, jak i kilku zębów, warto skorzystać z pomocy protetyka. Korzyści, jakie wynikają z podjęcia leczenia protetycznego to przede wszystkim:
- poprawa estetyki uzębienia, a także rysów twarzy,
- odtworzenie prawidłowego zgryzu i ułatwienie żucia pokarmów,
- odzyskanie sprawności w pracy szczęki,
- poprawa jakości życia.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.