Nadwrażliwość zębów
Powodem nadwrażliwości jest odsłonięta zębina w której znajdują się kanaliki zębinowe. Pod wpływem ciepłych, zimnych lub kwaśnych napojów/pokarmów może dojść do podrażnienia zębiny. W przypadku nadwrażliwości zalecamy wizytę u stomatologa. Lekarz dentysta zdiagnozuje przyczynę i zaordynuje niezbędne leczenie.
PORADY: Doraźnie radzimy stosować pasty do zębów znoszące nadwrażliwość bólową.
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej. Na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna, a w kieszonkach dziąsłowych bakterie, wydzielające lotne związki siarki, które nieprzyjemnie pachną. W takim przypadku zalecamy umówienie wizyty kontrolnej u lekarza dentysty i wykonanie zabiegu profesjonalnej higienizacji, na który może skierować Cię stomatolog. Doraźnie warto zwiększyć dbałość o codzienną higienę jamy ustnej, stosując pasty i płukanki o działaniu bakteriobójczym.
PORADY: unikaj mocno przyprawionych pikantnych potraw, jeśli cierpisz na halitozę, może to pogorszyć przykry zapach z ust. Skonsultuj się ze specjalista aby ustalić przyczynę.
Uczucie suchości w jamie ustnej
Suchość w jamie ustnej (choroba zwana kserostomią) jest ściśle związana ze zmniejszonym wydzielaniem śliny przez ślinianki. Mogą ją wywołać: niedostateczne nawodnienie organizmu, palenie papierosów, niektóre leki, niewłaściwa dieta, stres. Kserostomii lepiej nie lekceważyć, ponieważ prowadzi do wielu chorób, sprzyja rozwojowi próchnicy, aft i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli odczuwasz suchość w ustach, umów się na kontrolę do stomatologa.
PORADY: Pij 2,5-3 litrów wody dziennie i ogranicz używek. Żuj gumę z ksylitolem, która wspomaga wydzielanie śliny.
Rozpoczęte leczenie kanałowe
Jeśli jesteś w trakcie leczenia kanałowego zęba/zębów, a opatrunek wypadł lub ukruszył się, skorzystaj z aplikacji lub zadzwoń na naszą infolinię 22 23 07 007 i niezwłocznie umów pilną wizytę stomatologiczną. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, ale nie wiesz, jak długo możesz nosić tymczasowy opatrunek, umów teleporadę stomatologiczną. Podczas niej lekarz będzie miał wgląd w Twoją kartę i wyniki badań (jeśli jesteś pacjentem enel-med). Wszystkim pacjentom w trakcie leczenia kanałowego zalecamy, by nie nagryzali twardych pokarmów obszarem leczonym kanałowo oraz nie używali gumy do żucia.
PORADY: Jeśli jesteś w trakcie leczenia kanałowego, staraj się nie żuć leczoną stroną. Nie spożywaj kleistych pokarmów jak np. krówki, które mogą usunąć opatrunek zamieszczony w leczonym zębie.
Opryszczka
Opryszczka jest chorobą infekcyjną, wywoływana jest przez wirus opryszczki zwykłej – Herpes Simplex Virus. Najczęściej spotykanym typem opryszczki jest opryszczka wargowa. Są to bolesne pęcherzyki zapalne, wypełnione płynem surowiczym, przekształcające się z czasem w strupy. Zlokalizowane są na wardze, w okolicy nosa, ale mogą też pojawić się na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej. W większości przypadków w zupełności wystarczające jest miejscowe leczenie opryszczki. W tym celu stosuje się maści i kremy, których zadaniem jest unieczynnienie wirusa. W przypadkach o dużym zasięgu albo zakażeniach dotyczących jamy ustnej, rogówki, mózgu i opon mózgowych stosuje się leki przeciwwirusowe ogólnoustrojowo.
PORADY: Nie dziel się przyborami do pielęgnacji jamy ustnej, lub nie używaj czyichś sztućców- wirus opryszczki jest zakaźny.
Plamy na języku
Plamy na języku mogą mieć różny charakter i barwę. Najczęściej spotykany jest tzw. „język geograficzny” czyli łagodne zapalenie powierzchni języka. Występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych, charakteryzuje go uczucie pieczenia i wrażliwość. Na języku są widoczne czerwone, owalne i opuchnięte „wyspy” z białym obramowaniem. Prawdziwa przyczyna powstawania języka geograficznego jest nieznana. Prawdopodobnie jest to przypadłość genetyczna oraz czynnik stresowy. Nie jest to przypadłość zakaźna, zazwyczaj nie wymaga też leczenia.
W przypadku niepokojących zmian o różnym charakterze warto umówić się na konsultację stomatologiczną. Plamy na języku mogą mieć różne podłoże i być objawem chorób ogólnoustrojowych.
PORADY: Unikaj pikantnych posiłków, drażniących, twardych pokarmów, orzechów, serów pleśniowych, czosnku, alkoholu i palenia tytoniu. Zadbaj też o chwilę relaksu- stres to czynnik wywołujący wiele chorób.
Białe zmiany na błonie śluzowej policzków
Zmiany spotykane na błonie śluzowej jamy ustnej są najczęściej białe lub czerwone. Bywają pojedyncze lub zgrupowane. Mogą być to grzybice – spowodowane przewlekłą antybiotykoterapią lub innymi współistniejącymi chorobami. Kiedy zmiana ma postać białej plamy o najczęściej gładkiej, choć niekiedy spękanej (jak pumeks) powierzchni i nie można jej zetrzeć z błony śluzowej może być to leukoplakia. Najczęściej jest zlokalizowana na błonie śluzowej policzków w okolicy kątów ust. Na rozwój schorzenia może wpływać palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nawyk przygryzania policzków, a także zakażenie grzybiczne, czy infekcja wirusowa pod postacią brodawczaka ludzkiego. Leukoplakia (rogowacenie białe) to zmiana przedrakowa, występująca w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli zobaczymy u siebie objawy, należy niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa.
PORADY: Unikaj używek- mogą one sprzyjać stanom nowotworowym w obrębie jamy ustnej.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.