Uszkodzona proteza/korona/most
Korona protetyczna czy most lub proteza pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim mechaniczną (wzmocnienie, ochrona, przywrócenie funkcji żucia). Uszkodzona proteza, czy korona wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa w oddziale. Nie możemy sami dokonywać napraw- może to całkowicie uszkodzić pracę. Uzupełnienia wykonywane w laboratorium przez technika dentystycznego mogą być prawidłowo naprawione tylko poprzez wizytę.
PORADY: W przypadku pękniętej protezy, nie używaj na własną rękę klejów użytku domowego- mogą spowodować zatrucie organizmu- zgłoś się do swojego protetyka. Naprawa protezy będzie wykonana tak szybko, jak to możliwe aby pacjent mógł swobodnie funkcjonować.
W przypadku uszkodzenia korony ceramicznej, na wizycie możliwe jest uzupełnienie jej koroną tymczasową- na czas wykonania nowej, lub naprawy.
Odcementowana praca protetyczna
Praca protetyczna podobnie jak własne zęby ciągle „pracuje” podczas żucia czy mówienia. Minimalne ruchy mogą spowodować jej odcementowanie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie umówić się na wizytę u stomatologa który ją wykonał. Odcementowaną pracę przechowaj do momentu konsultacji w suchym środowisku, czystym pudełeczku. Zacementowanie ponowne pracy to najczęściej jedna wizyta, po której ponownie możemy cieszyć się nowa koroną czy mostem.
PORADY: Jeśli czujesz, że uzupełnienie protetyczne poluzowało się, nie staraj się go odkleić na siłę- może to spowodować uszkodzenie pracy, lub własnego zęba. Zalecamy najszybciej i umów się na wizytę.
Poluzowanie korony na implancie
Jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą protetykiem, który wykonał zabieg. W wyniku mikroruchów podczas żucia, śruba łącząca implant z koroną może się poluzować. Stomatolog w trakcie wizyty dokręca mocowanie, sprawdza jego trwałość i prześwietla pracę aby upewnić się, że połączenie jest prawidłowe a przyczyna znana.
PORADY: Nie zwlekaj z wizytą w przypadku poluzowania korony zamocowanej na implancie, stanowi to ważny czynnik trwałości implantu.
Uszkodzony ząb po bondingu
Uraz to najczęstsza przyczyna uszkodzenia kompozytu. Zazwyczaj fragment pracy zostaje wówczas odłamany. Jest to sytuacja niegroźna, aczkolwiek przeszkadzająca pacjentom wizualnie, szczególnie jeśli jest w odcinku przednim. Naprawa wymaga wizyty u stomatologa, i polega na precyzyjnym dołożeniu materiału.
PORADY: Udaj się do stomatologa jak najszybciej aby uniknąć dalszej destrukcji uszkodzonej pracy.
Nie mogę założyć protezy
Właściwe przechowywanie i mycie protezy, kiedy nie jest w ustach pacjenta jest bardzo ważne. To nie tylko aspekt higieny ale również trwałości uzupełnienia. Mycie protezy mydłem, w letniej wodzie przy pomocy szczoteczki, powinny być wykonywane po każdym posiłku- czysta proteza zakładana jest na czyste wały dziąsłowe, a po wyjęciu proces oczyszczania powtarzamy. Pamiętać trzeba również, aby nie myć protezy w gorącej wodzie, lub jej nie „wyparzać”. Może wówczas dojść do jej odkształcenia- co utrudnia bądź uniemożliwia jej ponowne założenie.
PORADY: Myj protezę w letniej wodzie, szczoteczką i specjalnym preparatem, bądź mydłem. Przechowuj czystą w suchym pudełeczku, aż do momentu ponownego założenia.
Most i korona ceramiczna to elementy stałe, wbudowane w strukturę zęba. Odklejenie zdarza się w przypadku złych warunków klinicznych lub gdy nie przestrzegamy zaleceń dotyczących obciążania mechanicznego. Problem z odcementowanym mostem czy koroną wymaga pilnej pomocy stomatologicznej: zadzwoń i umów wizytę u specjalisty.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.