opis usług
Proteza górna bez podniebienia to specjalny rodzaj uzupełnienia protetycznego, zaprojektowany dla pacjentów, którzy cierpią na bezzębie w górnej szczęce lub swoje naturalne zęby muszą z różnych powodów zastąpić implantami. Jedną z unikalnych cech takiej protezy jest jej konstrukcja, która nie obejmuje podniebienia. Pozwala to pacjentom na pełniejsze doświadczanie smaku i zapewnia wysoki komfort użytkowania protezy. Różne rodzaje protez zębowych bez podniebienia wykonujemy we wszystkich stomatologicznych placówkach enel-med w Polsce.
Czym jest proteza górna bez podniebienia?
Protezy górne bez podniebienia różnią się od tradycyjnych protez całkowitych tym, że nie mają płyty protezy pokrywającej podniebienie. Zamiast tego, w tej metodzie do wypełnienia braków zębowych, wykorzystuje się własną kość pacjenta. To sprawia, że noszenie protezy jest mniej uciążliwe i pozwala na odzyskanie całkowitej, naturalnej siły żucia.
Protezę zębową bez podniebienia osadza się na 4 lub 6 implantach mocowanych w szczęce, które dzięki specjalnym łącznikom będą trzymały komplet sztucznych zębów. Tzw. most na implantach, przykręcony śrubami z tytanu bądź cyrkonu, pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu i dopasowania – nieosiągalnego w przypadku tradycyjnych protez ruchomych. Dzięki wykorzystaniu implantów jako filarów nie jest wymagane szlifowanie naturalnych zębów. Pacjenci z mostem protetycznym mogą cieszyć się swobodą mówienia i uśmiechania oraz pełnym smakiem spożywanych posiłków bez żadnych zaburzeń.
Proteza osadzona na implantach zajmuje niewiele miejsca w ustach, ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych, jest mocowana bez klamer i nie uciska dziąseł.
Jeżeli u pacjenta występuje znaczny zanik kości i niemożliwe jest wykorzystanie jej jako podparcia, stosuje się dwa lub cztery implanty zygomatyczne. Dzięki swojej długości opierają się na kości jarzmowej i podniebiennej. Inną możliwością jest także odbudowanie kości, a po zagojeniu założenie docelowego mostu protetycznego, łączącego ze sobą implanty.
Mimo braku podniebienia, tego typu protezy są bardzo stabilne i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej. Pacjent może swobodnie śmiać się, wypowiadać i żuć, bez obaw, że sztuczna szczęka się przesunie lub wypadnie.
Proteza bez podniebienia jest najczęściej wykonywana z termoplastycznego acronu – twardego, wytrzymałego, a zarazem elastycznego materiału, który łatwo utrzymać w czystości.
Kiedy warto zdecydować się na protezę górną bez podniebienia?
Założenie protezy górnej bez podniebienia jest wskazane u pacjentów, którzy:
- mają częściowy lub całkowity brak zębów w górnej szczęce,
- mają wrażliwe podniebienie lub odczuwają dyskomfort podczas noszenia innych protez,
- chcą mieć estetyczny, naturalny uśmiech, mimo uzupełnień,
- cenią sobie pełny smak spożywanych potraw,
- chcą znów móc gryźć twarde pokarmy, pomimo użytkowania protezy,
- chcą poprawić wyraźność mowy,
- cenią sobie wygodę i stabilność protezy,
- chcą zachować zdrowie dziąseł i całego układu pokarmowego.
Jak wygląda proces zakładania protezy bez podniebienia?
Zakładanie protezy bez podniebienia rozpoczyna się od kwalifikacji przeprowadzanej przez lekarza stomatologa. Na podstawie oceny stanu uzębienia oraz warunków kostnych pacjenta, dobiera najlepszą metodę uzupełnienia braków w uzębieniu.
Kolejnym krokiem, jeśli pacjent ma wystarczającą ilość tkanki kostnej, jest wszczepienie 4 lub 6 implantów w strategiczne pozycje, pod dziąsłem. Będą one zastępować korzeń naturalnego zęba. Dzięki temu, że są wykonane z biokompatybilnych materiałów, organizm ich nie odrzuca i mogą stanowić podstawę protezy. Kolejno wszczepiane zostają tymczasowe zęby, przyspieszające proces gojenia. Choć mają służyć tylko przez jakiś czas, są trwałe, komfortowe i zapewniają piękny uśmiech.
Po zrośnięciu się kości i wygojeniu tkanek, które trwa około 10 tygodni, lekarz pobiera wyciski szczęki górnej, służące do wykonania próbki właściwej protezy. Na kolejnej wizycie jest ona przymierzana i dokładnie dopasowywana do szczęki. Naniesione poprawki umożliwiają zrobienie ostatecznej wersji zębów, idealnie imitujących naturalne uzębienie. Ostatnia wizyta obejmuje zamocowanie protezy na stałe przy użyciu zatrzasków lub zasuw i poinstruowanie pacjenta przez dentystę, jak prawidłowo dbać o nowe uzębienie.
Elastyczne protezy zębowe bez podniebienia — zalety
Czym różnią się protezy bez podniebienia od innych protez elastycznych? Uzupełnienie z akrylu, proteza nylonowa czy proteza szkieletowa nie zapewni takiej estetyki, stabilnego utrzymania protezy ani komfortu użytkowania, jak te osadzone na implantach. Główne zalety w przypadku nowoczesnych protez akronowych bez podniebienia to:
- doskonałe odwzorowanie naturalnych zębów,
- przywrócenie funkcji prawidłowego żucia, bez sztucznego nacisku na dziąsła,
- solidne wykonanie protez zapewnia niskie ryzyko wypadnięcia czy przesunięcia,
- stabilne trzymanie w jamie ustnej, nawet podczas spożywania twardych pokarmów,
- dobre dla osób z alergią na metale,
- możliwość odczuwania pełniejszego smaku potraw i wyraźniejszego mówienia niż w przypadku protez wyjmowanych,
- mocowanie bezklamrowe przeciwdziała zanikowi kości i tworzeniu się stanów zapalnych błon śluzowych.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.