opis usług
Brak zębów to nie tylko problem natury estetycznej. Bezzębie lub niepełne uzębienie znacznie utrudnia prawidłowe gryzienie i rozdrabnianie pokarmów, a także ma wpływ na rysy twarzy oraz wyrazistość mowy. Aby przywrócić pacjentom pogodę ducha i pełny uśmiech, stosuje się m.in. protezy. Rodzajem odbudowy zębów, który zapewnia komfort w jamie ustnej, trwałość i odczucie niemal identyczne z posiadaniem własnego, stabilnego uzębienia, jest proteza na implantach.
Czym jest proteza na implantach?
Proteza mocowana na implantach to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest osadzane na specjalistycznych śrubach umieszczanych w kości szczęki lub żuchwy. W wielu przypadkach jeden cały łuk zębowy można odbudować już na 4 implantach, choć niekiedy protezę trzeba osadzić na większej ilości śrub, co zależy od indywidualnego przypadku danego Pacjenta.
Implanty, które przed założeniem protezy należy osadzić w kości, są wykonane z solidnych i jednocześnie bezpiecznych oraz biokompatybilnych dla organizmu materiałów. Tego typu uzupełnienie jest przykręcane na stałe. W odróżnieniu od protez ruchomych, takich jak np. proteza akrylowa, zapewnia więc idealną stabilność, brak potrzeby wyjmowania w celach higienicznych i doskonałą imitację naturalnych zębów. Jednak istnieje możliwość zastosowania również ruchomej protezy na implantach.
Proteza na implantach — wskazania
Wśród wskazań do założenia protezy na implantach znajdują się:
- całkowite bezzębie,
- brak kilku zębów lub jednego zęba,
- założenie uzupełnień stałych,
- oszczędzenie pozostałych zębów naturalnych,
- chęć uzyskania pełnego komfortu fizycznego i psychicznego w związku z odbudowanym uzębieniem.
Rodzaje protez na implantach
Z wykorzystaniem implantów można wykonać:
- stałe protezy na implantach imitujące naturalne uzębienie,
- ruchome protezy overdenture osadzane w jamie ustnej na specjalnych zatrzaskach montowanych do implantów.
Proteza stała na implantach — jak wygląda zabieg?
Aby było możliwe wszczepienie implantów, a następnie osadzenie na nich odpowiednio dopasowanej protezy, w pierwszej kolejności stomatolog musi przeprowadzić konsultację, podczas której oceni stan zębów i dziąseł, dokładnie zbada braki w uzębieniu oraz zaplanuje proces leczenia.
Następnie rozpoczyna się procedura złożona z kilku etapów. Najpierw w wyrostku zębodołowym szczęki i żuchwy wywiercane są otwory, w których specjalista umieszcza implanty. Po zaszyciu rany i założeniu opatrunku te miejsca będą się goić, a wszyte implanty zrastać z kością i ,,ukorzeniać”. Ten etap trwa około 2 miesiące. Następnie śluzówka nad wszczepionymi implantami jest rozcinana i zakłada się śruby gojące.
Po okresie około 2 tygodni następuje pobranie wycisków pod protezę oraz przekazanie ich do laboratorium. Po przygotowaniu konstrukcji jest ona dopasowywana, a następnie przykręcana na specjalnych, umieszczonych wcześniej połączeniach do implantów Pacjenta.
Wszczepienie implantów to działanie chirurgiczne. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą, w zależności od jakości i ilości potrzebnych do wszczepienia implantów, a także predyspozycji Pacjenta. Od ilości wszczepionych implantów zależy też m.in. koszt protezy.
Zalety protezy całkowitej na implantach
Protezy na implantach wyróżniają się wieloma zaletami, spośród których do najważniejszych należą:
- doskonała estetyka — proteza całkowita na implantach to wybór stomatologiczny, który z pewnością można określić jako nowe zęby do złudzenia przypominające naturalne. W przypadku takiego uzupełnienia nie są widoczne żadne mocowania, zatrzaski, klamry ani inne elementy charakterystyczne dla protez ruchomych. Dlatego to idealne rozwiązanie dla Pacjentów borykających się z brakiem uzębienia w przedniej części jamy ustnej czy osób młodych,
- wsparcie zdrowia kości — wszczepione śruby zapobiegają zanikowi kości i z biegiem czasu zachowują się podobnie jak naturalne korzenie zębowe. Wskutek oddziaływania siły żucia i używania protezy nie dochodzi więc do zaników tkanek,
- możliwość zastosowania w przypadku całkowitego bezzębia, ale też kilku ubytków,
- mocowanie protezy na stałe zapewnia całkowite wyeliminowanie dyskomfortu posiadania w jamie ustnej obcego elementu. To zatem odpowiednia propozycja dla Pacjentów, którzy obawiają się wypadnięcia protezy, np. w miejscach publicznych.
- gwarancja poprawy jakości życia i odzyskania pełnej funkcjonalności w obrębie jamy ustnej,
- brak blokowania podniebienia w przypadku protezy górnej,
- możliwość spożywania, gryzienia twardych pokarmów i w pełni odczuwania ich smaku,
- dożywotniość — przy właściwej pielęgnacji oraz higienie.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.