opis usług
Piękny uśmiech to istotny aspekt wizualny, ale również zdrowotny. Z powodu braku zębów pojawiają się problemy z wyraźnym wymawianiem słów, a pozostałe, zdrowe zęby ulegają przesunięciom, co może stanowić źródło kolejnych problemów stomatologicznych, także z dziąsłami. Dlatego pacjenci decydują się na zastosowanie uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej. Tego typu konstrukcja jest montowana do zębów własnych Pacjenta i może zastępować cały łuk zębowy lub mieć charakter częściowy. Wśród takich rozwiązań wykonywane są elementy protetyczne z różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych typów uzupełnień są protezy szkieletowe.
Czym jest proteza szkieletowa?
Proteza szkieletowa to jeden z rodzajów ruchomego uzupełnienia protetycznego. Ten typ konstrukcji jest przeznaczony dla pacjentów z częściowo zachowanym uzębieniem, do którego mocowane jest wypełnienie. Odbywa się to za pomocą indywidualnie dopasowanych systemów i zaczepów, takich jak metalowe klamry, zatrzaski czy specjalne zasuwy oparte na koronach teleskopowych. To charakterystyczne konstrukcje podwójne, na które składa się korona pierwotna mocowana na własnych zębach pacjenta oraz korona wtórna. Ich stabilne połączenie zapewnia komfort użytkowania protezy, mocne zakotwiczenie, znacznie poprawia jakość oraz wygodę żucia i mowy.
Protezy szkieletowe są skonstruowane z metalu stanowiącego podstawę uzupełnienia, który następnie jest powlekany tworzywem sztucznym (najczęściej akrylem) w kolorze zbliżonym do dziąseł. W tym materiale osadzane są odpowiednio ukształtowane i dopasowane do danego Pacjenta zęby.
Zarówno proteza szkieletowa na zatrzaskach, jak i klamrach jest sprężysta oraz sztywna, dzięki temu, że uzupełnienie powstaje poprzez wylewanie konstrukcji w jednym kawałku. Szkielet, pomimo wykonania z metalu, zapewnia lekką, cienką i trwałą konstrukcję, która jednocześnie jest bardzo wytrzymała.
Proteza szkieletowa — wskazania
Protezy szkieletowe to rozwiązanie protetyczne dedykowane osobom, u których z różnych przyczyn nie można zastosować uzupełnień z wykorzystaniem implantów lub mostów protetycznych. Jednocześnie to konstrukcja, którą można wykonać i zamocować w przypadku, gdy u Pacjenta występują w jamie ustnej zęby, do których możliwe będzie zamocowanie tego typu uzupełnienia.
W przypadku protez szkieletowych z klamrami mocowania są widoczne. Dlatego, jeżeli danej osobie zależy na możliwie jak najbardziej estetycznym rozwiązaniu, o wiele korzystniejszym wariantem pod tym względem będzie zdecydowanie się na uzupełnienia szkieletowe z użyciem zatrzasków.
Proteza szkieletowa jest uzupełnieniem ruchomym. Będzie to więc dobra propozycja dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą decydować się na założenie protezy stałej.
Rodzaje protez szkieletowych
Protezy szkieletowe ze względu na miejsce ich zastosowania w jamie ustnej można podzielić na:
- protezę szkieletową górną — w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych i innych uzupełnień zajmuje niewiele miejsca na podniebieniu, a w porównaniu do protez szkieletowych dolnych jest nieco masywniejsza,
- protezę szkieletową dolną — jest wyposażona w charakterystyczny łuk podjęzykowy, który nie jest widoczny. Ta część protezy jednak w żaden sposób nie utrudnia poruszania językiem ani nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Uzupełnienia szkieletowe można również podzielić ze względu na wykonanie protezy i zastosowany materiał oraz typ mocowań. Pod tym względem dostępna jest:
- proteza szkieletowa acetalowa — w odróżnieniu od tradycyjnej protezy szkieletowej klamry są wykonane w tym przypadku z acetalu, czyli tworzywa sztucznego zbliżonego barwą do koloru dziąsła w jego śluzówkowej części. Jednocześnie to materiał odporny na uszkodzenia i odkształcenia oraz zapewniający podobną wytrzymałość jak metal. Taka forma uzupełnienia braków w uzębieniu jest jednak bardziej estetyczna.
- proteza szkieletowa bezklamrowa — to alternatywa dla typowej protezy szkieletowej, która jest protezą, gdzie są widoczne mocowania. Taki wariant można jednak zastąpić uzupełnieniem dolnym lub protezą szkieletową górną na zatrzaskach. To rozwiązanie protetyczne, które eliminuje defekt estetyczny w postaci widocznych mocowań i jest tak samo wytrzymałe i wygodne.
Wykonanie protezy szkieletowej zatrzaskowej wymaga dodatkowego założenia specjalnych koron na zębach sąsiadujących z daną luką zębową. Na ich powierzchni umieszczane są następnie specjalne mocowania do zatrzasków, które zagwarantują stabilizację i właściwe dopasowanie protezy.
Typ protezy oraz rodzaj mocowania warto omówić ze specjalistą, który pomoże podjąć właściwą decyzję.
Proteza szkieletowa górna i dolna — jak wygląda wykonanie uzupełnienia?
Utworzenie odpowiedniej protezy szkieletowej, dopasowanej do danego Pacjenta trwa zazwyczaj kilka tygodni. W tym czasie odbywa się od 3 do 5 wizyt, podczas których stomatolog dokładnie przygotowuje zęby do założenia protezy. Uzębienie musi być zdrowe i pozbawione ubytków. Niekiedy może być konieczne dokonanie ekstrakcji.
Podczas pierwszej wizyty specjalista dokonuje szczegółowej diagnostyki i ustala plan leczenia. Następnie wykonywane jest stosowne leczenie, a potem odpowiednie wyciski jamy ustnej. Przekazanie ich do pracowni i technika dentystycznego to jednocześnie rozpoczęcie prac nad utworzeniem protezy. Na kolejnych wizytach wykonane odlewy są mierzone i korygowane tak, aby ostatecznie uzyskać idealną protezę. Ostatnim etapem jest zamocowanie uzupełnienia.
Zalety protezy szkieletowej
Protezy szkieletowe mają szereg zalet, wśród których można wymienić, takie jak:
- nieosiadanie na śluzówce w taki sposób, jak popularne uzupełnienia akrylowe. Dzięki temu proteza szkieletowa umożliwia przenoszenie sił gryzienia na uzębienie w sposób naturalny i fizjologiczny. To natomiast korzystnie działa na kości, które nie ulegają degradacji i nie zanikają, a są w sposób ciągły pobudzane do samoistnej regeneracji,
- estetyka — protezy szkieletowe umożliwiają nie tylko uzupełnienie ubytków zębowych, nawet bardzo rozległych, lecz także zastosowanie w ramach protezy równych i kształtnych zębów, które najczęściej prezentują się o wiele lepiej niż uzębienie naturalne,
- lekkość — konstrukcje szkieletowe, pomimo zastosowanych elementów metalowych, charakteryzują się niewielką wagą, dzięki czemu bardzo szybko można przyzwyczaić się do ich noszenia bez odczuwania posiadania uzupełnienia w jamie ustnej,
- wygoda użytkowania — protezę szkieletową oraz sposób jej mocowania można dopasować do indywidualnych preferencji. W celach higienicznych uzupełnienie łatwo się zdejmuje i czyści, dzięki czemu proteza może w nienagannym stanie posłużyć w przez bardzo długi czas,
- stabilność bez względu na rodzaj mocowania — protezy szkieletowe należą do jednych z najbardziej stabilnych uzupełnień stosowanych obecnie w protetyce, co znacznie zmniejsza ryzyko ich przypadkowego wypadnięcia w najmniej oczekiwanym momencie,
- wytrzymałość,
- doskonałe dopasowanie, ponieważ wszystkie uzupełnienia szkieletowe są projektowane i wykonywane na indywidualne zamówienie.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.