opis usług
Protezy akrylowe odgrywają kluczową rolę w dziedzinie stomatologii i protetyki, przywracając pełną funkcjonalność jamy ustnej, zgryzu oraz uzupełniając braki zębów u pacjentów. Ich wszechstronność, szeroka dostępność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb sprawiają, że cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które chcą odzyskać komfort żucia i uśmiechania się. Akrylowe uzupełnienie protetyczne możesz teraz zrobić w placówkach enel-med.
Czym są protezy akrylowe?
Uzupełnienie akrylowe zalicza się do protez ruchomych, które można samodzielnie wyjmować i mocować w jamie ustnej. Na ich popularność wpływa fakt, że są refundowane przez NFZ.
Protezy zębowe akrylowe są wykonane z tworzywa sztucznego, głównie polimetylometakrylanu. Akryl jest wytrzymały, trwały i odporny na działanie śliny oraz codzienne użytkowanie. Uzupełnienia są projektowane tak, aby były stabilne, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się o przesuwanie w trakcie żucia twardych pokarmów czy mówienia. Mogą być wspierane przez podściółkę śluzową lub opierać się na implantach dentystycznych, mocno osadzonych w zębodołach, co zapewnia jeszcze lepsze trzymanie w jamie ustnej, a zarazem większy komfort pacjenta.
Protezy akrylowe są indywidualnie dostosowywane do potrzeb każdego pacjenta. Modeluje się je pod względem kształtu, koloru i wielkości, żeby jak najlepiej imitowały naturalne zęby. Proteza akrylowa składa się z:
- bazy, która pokrywa podniebienie lub dno jamy ustnej pacjenta i w niej osadzane są sztuczne zęby,
- sztucznych zębów,
- klamer lub zatrzasków w przypadku protez częściowych, które stabilizują uzupełnienie w jednym miejscu,
- wypustek, w przypadku protezy częściowej, służących do jej wzmocnienia.
Rodzaje protez zębowych akrylowych
Uzupełnienie protetyczne akrylowe może być stosowane zarówno w przypadku bezzębia, jak i utraty kliku lub jednego zęba. Wyróżniamy:
- protezy akrylowe całkowite — stosowane, gdy pacjent stracił wszystkie zęby w szczęce i/lub żuchwie. Przywracają funkcje żucia, wyraźnego mówienia i estetyki jamy ustnej. W przypadku protezy akrylowej całkowitej baza pokrywa całe podniebienie lub dno jamy ustnej, a sztuczne zęby osadzone są w niej tak, aby imitować naturalny układ zębów;
- protezy akrylowe częściowe – stosowane w przypadku pojedynczych braków zębowych. Częściowa proteza akrylowa ma klamry, zatrzaski lub wypustki, które przylegają do pozostałych zębów i utrzymują protezę w jednym miejscu w szczęce. Najczęściej akrylowe uzupełnienie częściowe zakłada się jako rozwiązanie czasowe, przed wykonaniem protez szkieletowych, ponieważ są mniej komfortowe i mogą powodować otarcia lub odleżyny błony śluzowej jamy ustnej bądź dziąseł.
Wskazania do założenia protez akrylowych całkowitych i częściowych
Główne wskazania dentystyczne do zdecydowania się na protetyczne uzupełnienie akrylowe to:
- utrata całego uzębienia w łukach zębowych lub kilka brakujących zębów,
- dyskomfort estetyczny,
- utrata zdolności do swobodnego żucia, wyraźnego mówienia,
- problemy z higieną jamy ustnej,
- brak finansowych możliwości do założenia korony lub mostu.
Jak przebiega założenie protezy akrylowej?
Pierwszym krokiem jest konsultacja z dentystą, podczas której ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, dostępną kość oraz tkankę śluzową. Na tej podstawie może zaproponować dostępne opcje leczenia, różne rodzaje protez oraz koszty związane z wybranym rozwiązaniem.
W przypadku protez całkowitych, jeśli istnieją pozostałe zęby w złym stanie, może pojawić się konieczność ich usunięcia. Przy protezach częściowych, jeśli to konieczne, lekarz przeprowadza odbudowę pozostałych zębów.
Pacjentowi zostają pobrane dokładne wyciski jamy ustnej. Wykorzystuje się je do stworzenia gipsowego modelu szczęki pacjenta, na podstawie którego zostanie zaprojektowana właściwa proteza akrylowa. Proces obejmuje dostosowanie kształtu bazy protezy do anatomicznych struktur jamy ustnej oraz wymodelowanie sztucznych zębów pod względem kształtu, koloru i wielkości.
Po zatwierdzeniu wstępnego projektu protezy, technik dentystyczny wykonuje ostateczną wersję uzupełnienia. Na kolejnej wizycie pacjent przymierza swoją protezę, a stomatolog sprawdza, czy jest dobrze dopasowana i w razie konieczności dokonuje poprawek.
Adaptacja do protezy akrylowej może być wydłużona, ze względu na to, że akryl jest materiałem dość sztywnym i twardym. Początkowo może powodować przygryzanie warg i policzków oraz wzmożony ślinotok. Bardzo ważna jest umiejętność prawidłowego zakładania protezy i utrzymywania jej w czystości. W przypadku zaniedbania może powstać stan zapalny w przyzębiu pozostałych zębów, a nawet zanik wyrostka zębodołowego.
Protezy akrylowe – zalety
- niska cena protezy zębowej i możliwość refundacji,
- estetyka i funkcjonalność,
- łatwość utrzymania w czystości,
- przywrócenie funkcji zgryzu,
- poprawa mowy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.