opis usług
Braki zębowe, bez względu na przyczynę, nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, lecz także zaburzają funkcjonowanie żuchwy, powodując poważne utrudnienia w codziennym życiu. Współczesna protetyka proponuje szereg innowacyjnych rozwiązań, służących uzupełnieniu utraconych zębów, a nawet całkowitego bezzębia. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się protezy zębowe częściowe, które pozwalają pacjentom odzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Częściowe protezy z różnych tworzyw wykonujemy w placówkach enel-med w całej Polsce.
Czym są ruchome protezy częściowe?
Proteza częściowa to nowoczesne, ruchome uzupełnienie protetyczne, wykorzystywane w przypadku utraty jednego zęba lub obszernych ubytków. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie powstałych luk, eliminując tym samym nie tylko niedogodności związane z częściową utratą uzębienia, lecz także potencjalne problemy zdrowotne i kosmetyczne.
Typowa częściowa ruchoma proteza zębowa składa się z płyty, na której są osadzone sztuczne zęby. Konstrukcja jest dostosowana do anatomicznych kształtów jamy ustnej pacjenta, co gwarantuje stabilność i warunkuje komfort noszenia protezy. Implanty są wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów dentystycznych, które imitują kształt i kolor naturalnych zębów pacjenta.
Protezy częściowe mocuje się za pomocą specjalnych klamer do naturalnych, zdrowych zębów. Można je z łatwością samodzielnie wyjąć z jamy ustnej i znów założyć, co ułatwia ich pielęgnację oraz utrzymanie higieny jamy ustnej.
Protezy ruchome częściowe spełniają kilka kluczowych funkcji. Przede wszystkim przywracają zdolność do efektywnego żucia, co wpływa pozytywnie na proces trawienia i ogólną kondycję organizmu. Ponadto poprawiają estetykę uśmiechu, eliminując luki pozostałe po utraconych zębach. Protezy częściowe zapobiegają też przesuwaniu się pozostałych zębów oraz ewentualnemu zniekształceniu łuków zębowych.
Rodzaje protez zębowych częściowych
Biorąc pod uwagę ogólną konstrukcję oraz tworzywo, z którego jest wykonana, wyróżnia się kilka rodzajów protez częściowych ruchomych:
- protezy akrylowe – są najtańsze, a do tego, po spełnieniu odpowiednich warunków, refundowane przez NFZ. Wykonane z akrylu — tworzywa sztucznego, który jest stosunkowo trwały i odporny na uszkodzenia. Taka proteza jest dość sztywna, co może wpływać na początkowy etap noszenia – często jest proponowana jako rozwiązanie tymczasowe, do 6 miesięcy. Noszona dłużej, ze względu na to, że to proteza osiadająca – może doprowadzić do stopniowej degradacji kości, dziąsła, przyzębia i zmian w tkankach miękkich. Niemniej to szybkie i szeroko stosowane uzupełnienie pierwszego rzutu;
- protezy szkieletowe – stosowane jako alternatywa dla protez akrylowych. Są odporniejsze na złamania i pęknięcia, a ponadto lepiej imitują naturalne siły żucia, redukując nieprawidłowy nacisk na dziąsła i kości. Zajmują mało miejsca w jamie ustnej i na podniebieniu, ponieważ mają zmniejszoną płytę protezy. Uzupełnienie szkieletowe przywraca funkcjonalność żuchwy, a także jest wysoce estetyczne;
- protezy elastyczne — tego typu protezy zapewniają największy komfort użytkowania, w tym gryzienia i żucia. Do wykonania protezy częściowej elastycznej wykorzystuje się specjalistyczne, termoplastyczne materiały, m.in. akron, nylon czy silikon. Dzięki temu doskonale dopasowują się do budowy jamy ustnej, ściśle spoczywają na błonie śluzowej, a proces adaptacji przebiega bardzo szybko. Elastyczne uzupełnienia braków w uzębieniu minimalizują dyskomfort — są miękkie, nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych. Ponadto, w razie ekstrakcji kolejnego zęba w jednym łuku zębowym, bez problemu można dostawić jeszcze jeden sztuczny, bez konieczności robienia od nowa całej protezy. Jedyną wadą jest dość wysoki koszt — nie ma możliwości refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Proteza częściowa ruchoma — dla kogo jest przeznaczona?
Wśród wskazań do założenia protezy częściowej wymienia się:
- utratę jednego lub kilku zębów w szczęce (protezy częściowe nie są przeznaczone dla osób, które cierpią na całkowite bezzębie),
- odbudowę zęba po poważnym złamaniu,
- ból w stawach szczękowych promieniujący do policzka, przewlekłe migreny związane z brakami w uzębieniu,
- zaburzenia w funkcjonowaniu przeżuwania i mowy,
- brak możliwości założenia protezy zębowej stałej lub mostu protetycznego,
- chęć uniknięcia noszenia protezy całkowitej,
- młody wiek,
- alergię na metale.
Jak wygląda proces wykonania protezy częściowej?
Zarówno w przypadku protez zębowych ruchomych, jak i stałych, pierwszym etapem wykonania jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ze specjalizacją z zakresu protetyki stomatologicznej przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie kliniczne w celu dopasowania jak najlepszego rozwiązania. Może zaistnieć konieczność wyleczenia lub usunięcia zębów własnych.
Jeśli nie występują żadne schorzenia w jamie ustnej, stomatolog pobiera wycisk szczęki i żuchwy. To niezwykle ważny etap — warto mu poświęcić więcej czasu, ponieważ musi zostać przeprowadzony z wysoką precyzją — prawidłowe odwzorowanie anatomii jamy ustnej warunkuje komfortowe korzystanie z protezy i właściwe funkcjonowanie zgryzu.
W zależności od preferencji i potrzeb każdego pacjenta, protezę można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Po pobraniu wycisków stomatolog sprawdza jeszcze sposób zagryzania, rozmiar zębów oraz ich odcień, tak aby te z tworzywa były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Pobrany wzór szczęki oraz zmierzone parametry są odsyłane do laboratorium, gdzie na ich podstawie technik protetyk wykonuje próbną wersję protezy z wosku. Wstępny model służy przede wszystkim do przymierzenia przez pacjenta i dokonania ewentualnych korekt. Po naniesieniu zmian w gabinecie protetycznym powstaje ostateczna wersja protezy z wybranego przez pacjenta tworzywa.
Częściowa ruchoma proteza zębowa — zalety
Protezy częściowe cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów, ze względu na liczne korzyści z ich założenia. Wśród nich wyróżniamy:
- łatwość w utrzymaniu czystości — protezy ruchome łatwo samodzielnie wyjąć i umyć pod bieżącą wodą czy specjalnymi preparatami,
- brak konieczności szlifowania i piłowanie sąsiednich zębów, aby założyć protezę,
- wyjątkowa stabilność,
- możliwość poszerzenia o dodatkowe zęby,
- przyjazność dla osób z alergiami dzięki dużemu wyborowi materiałów,
- małoinwazyjne mocowanie,
- możliwość refundacji w przypadku protez z akrylu.
Ile kosztuje proteza częściowa?
Koszt wykonania protezy częściowej ruchomej zależy przede wszystkim od ilości ubytków zębowych oraz wybranego tworzywa. Cena będzie się także różnić w zależności od lokalizacji i renomy gabinetu. Warto zaznaczyć, że raz na pięć lat można skorzystać z dofinansowania NFZ. Przysługuje ono osobom, którym w jednym łuku zębowym brakuje 5 zębów.
Cena wykonania protezy częściowej w gabinecie prywatnym będzie niższa, jeśli zdecydujemy się na protezę akrylową — jeden sztuczny ząb z mocowaniem to wydatek około 100 zł. Im więcej braków zębowych i lepszej jakości komponenty, tym wyższy koszt ostateczny.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.