opis usługi
Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia jamy ustnej. Skaling zębów, czyli usuwanie kamienia nazębnego, to zabieg stomatologiczny, który każdy z nas powinien wykonywać minimum 2 razy w roku. Poprawia wizualny wygląd zębów, ale też chroni przed wieloma schorzeniami jamy ustnej spowodowanymi osadzaniem się płytki nazębnej. Nowoczesne i bezpieczne metody usuwania kamienia nazębnego za pomocą skalingu są dostępne dla pacjentów centrów medycznych Enel-Med zlokalizowanych w całej Polsce.
Czym jest skaling zębów?
Skaling zębów to zabieg, który polega na usunięciu kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej z powierzchni zębów, głównie w okolicy szyjek zębowych. Profesjonalne czyszczenie to ważna czynność w profilaktyce chorób zębów i dziąseł, która należy do jednego z etapów pełnej higienizacji.
Procedura skalingu jest wykonywana przez higienistkę stomatologiczną lub dentystę, którzy, używając specjalnego ultradźwiękowego skalera, dokładnie oczyszczają zęby ze złogów kamienia. Oprócz korzyści estetycznych stosowanie skalingu ma istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Regularne usuwanie kamienia zmniejsza ilość szkodliwych bakterii, które mogą powodować rozwój próchnicy, zapalenie dziąseł oraz choroby przyzębia m.in. paradontozę. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego w połączeniu z codzienną higieną jamy ustnej (szczotkowanie zębów, nitkowanie, płukanie irygatorem) i fluoryzacją zębów pomaga utrzymać zdrowe dziąsła, świeży oddech i piękny uśmiech.
Kiedy warto wykonywać zabieg skalingu?
Zabieg skalingu zębów w gabinecie stomatologicznym jest zalecany w różnych sytuacjach zwłaszcza w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania różnym schorzeniom. Skaling stosuje się najczęściej w przypadku:
- skłonności do gromadzenia się na powierzchni zębów kamienia nazębnego i płytki, które mają charakterystyczny, żółtawy odcień i są niemożliwe do usunięcia za pomocą zwykłej szczoteczki,
- nawracającego zapalenia dziąseł, które charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, krwawieniem dziąseł i bólem,
- paradontozy lub jej podejrzenia, czyli zaawansowanej postaci choroby dziąseł i przyzębia, prowadzącej do utraty zębów,
- profilaktyki stomatologicznej, mającej na celu zapobieganie problemom związanym z jamą ustną, chorobom dziąseł i rozwojowi próchnicy,
- przygotowania do innych zabiegów stomatologicznych,
- dbania o higienę jamy ustnej i wygląd zębów.
Przeciwwskazania do wykonania skalingu
Główne przeciwwskazania do skalingu zębów to:
- zażywanie leków rozrzedzających krew,
- hemofilia,
- obniżona odporność organizmu,
- ciąża w I i III trymestrze
- aktywne infekcje wirusowe w jamie ustnej i okolicy (np. opryszczka)
- posiadanie rozrusznika serca,
- odklejanie się siatkówki oka.
Rodzaje skalingu zębów
Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu zębów – skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Czym się różnią?
Skaling naddziąsłowy polega na usuwaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej, która skupia się na obszarach powyżej linii dziąseł. To powszechniejsza a zarazem łatwiejsza do wykonania metoda, ponieważ kamień znajdujący się na powierzchni zębów jest najczęściej łatwiej zauważalny. higienistka zbliża końcówkę skalera do powierzchni zęba, a ultradźwięki w połączeniu z wodą oczyszczają miejsce z zanieczyszczeń.
Skaling poddziąsłowy, tzw. głęboki skaling, to bardziej zaawansowana technika, która obejmuje pozbycie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej poniżej linii dziąseł także przy korzeniach. To równie ważne, ponieważ obecność twardego kamienia w kieszonkach dziąsłowych może prowadzić do tworzenia się stanów zapalnych dziąseł a w konsekwencji niszczenia kości czy utraty zębów.
Na czym polega skaling zębów?
Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym. Praktykuje się wykonywanie skalingu jako pojedynczego zabiegu lub etapu pełnej higienizacji zębów, która składa się dodatkowo z piaskowania zębów i fluoryzacji. Piaskowanie zębów jest uzupełnieniem profesjonalnego czyszczenia, służy usuwaniu nieestetycznych przebarwień i osadu. Zarówno skaling, jak i piaskowanie zębów należy wykonywać przynajmniej raz na pół roku a w przypadku palenia papierosów czy noszenia aparatu ortodontycznego – nawet co trzy miesiące.
Przed przystąpieniem do zabiegu skalingu higienistka dokładnie ocenia stan jamy ustnej pacjenta w tym obecność kamienia nazębnego, płytki nazębnej, ewentualnego stanu zapalnego dziąseł oraz problemów z przyzębiem. Na podstawie badania decyduje, czy konieczne jest wykonanie skalingu naddziąsłowego, czy także skalingu poddziąsłowego.
Przed rozpoczęciem usuwania osadu można poprosić o podanie znieczulenia, choć w większości przypadków cała procedura przebiega bezboleśnie. higienistka przykłada końcówkę ultradźwiękowego skalera i dokładnie oczyszcza całe uzębienie, przestrzenie międzyzębowe i poniżej linii dziąseł. Czasami konieczne jest skorzystanie z pomocy narzędzi ręcznych. Na zakończenie skalingu zębów pacjent płucze jamę ustną. Zazwyczaj po całej procedurze higienistka wykonuje dodatkowo polerowanie zębów.
Po zabiegu udziela pacjentowi informacji na temat stanu jego jamy ustnej, daje zalecenia dotyczące dalszej higieny oraz zaleca harmonogram kolejnych wizyt kontrolnych.
Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny?
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej zarówno w domu, jak i gabinecie dentystycznym przynosi szereg różnorodnych korzyści zdrowotnych oraz estetycznych. Oto główne zalety skalingu i piaskowania wykonywanych przynajmniej dwa razy w roku:
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nerek, serca, stanów zapalnych w organizmie,
- eliminacja głównego źródła infekcji dziąseł – kamienia nazębnego,
- zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia,
- zmniejszanie ryzyka rozwoju próchnicy, której pożywką jest powstający kamień, płytka nazębna i inne zanieczyszczenia,
- utrzymywanie zdrowego uśmiechu, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia zęby,
- usunięcie żółtych lub brunatnych przebarwień, co wpływa na atrakcyjność uśmiechu i poprawia jego estetykę,
- odświeżenie oddechu i poprawa komfortu psychicznego pacjenta,
- pozytywny wpływ na ogólne zdrowie organizmu, zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca czy cukrzycy,
- poprawa skuteczności pielęgnacji jamy ustnej w domu,
- zmniejszenie nadwrażliwości zębów oraz bólu i dyskomfortu związanego ze stanami zapalnymi dziąseł.
Regularne przeprowadzanie skalingu zębów w połączeniu z codzienną higieną jamy ustnej to kluczowy element utrzymania zdrowych zębów i dziąseł oraz ogólnego zdrowia organizmu. Zaleca się regularne wizyty kontrolne u higienistki stomatologicznej, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej i w odpowiednim momencie podejmować celowane działania profilaktyczne.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.