hero-image

Audiogram

Opis badania

Audiogram to graficzny zapis audiometrii, czyli testu słuchu, wykonywanego m.in. u osób z podejrzeniem niedosłuchu. Jest ono w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można je wykonać w naszych oddziałach  enel-med w całej Polsce.

Audiogram to wynik badania audiometrycznego, zwanego również tonalnym progowym badaniem słuchu. Przyjmuje on postać wykresu, który obrazuje funkcjonowanie narządu słuchu pacjenta poprzez przedstawienie progu słyszenia na różnych częstotliwościach. Próg ten powinien się mieścić w granicach 0-25 dB.

Badanie słuchu: audiometria – wskazania

Test słuchu wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:

  • niedosłuchu w jednym lub obu uszach,
  • szumów usznych,
  • zaburzeń słuchu,
  • zawrotów głowy,
  • zaburzeń równowagi.

Jeśli chodzi o inne wskazania do wykonania badania, audiogram przeprowadza się u pacjentów z już zdiagnozowanym niedosłuchem w celu określenia jego stopnia, a także profilaktycznie u osób, które są narażone na częstą ekspozycję na hałas lub działanie środków chemicznych mogących uszkadzać narząd słuchu. Oprócz tego wykonanie audiogramu może zostać zlecone u osób po urazach głowy oraz z chorobami, w przebiegu których mogą się również pojawiać zaburzenia słuchu (guzy mózgu, zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane).

Test słuchu: audiogram – przeciwwskazania

Badanie audiogramu, choć ogólnie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, nie jest przeznaczone dla wszystkich. Nie przeprowadza się go m.in. u niemowląt, bardzo małych dzieci oraz osób dorosłych, które np. ze względu na niepełnosprawność intelektualną nie są w stanie wykonywać poleceń lekarza. Przeciwwskazaniem może być również klaustrofobia.

Badanie audiogram – jak się przygotować?

Audiogram nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać i zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli wcześniej zostały wykonane inne badania słuchu, m.in. otolaryngologiczne czy testy ostrości słuchu. Przed testem słuchu można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki.

Audiogram – jak przebiega?

Audiometria wykonywana jest przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego audiometrem, które wytwarza dźwięki o różnym natężeniu i nasileniu, a także słuchawek, które pacjent zakłada na uszy. Test słuchu odbywa się w specjalnej kabinie dźwiękoszczelnej – po uruchomieniu urządzenia pacjent ma za zadanie naciskać przycisk wtedy, gdy usłyszy dźwięk. Audiometr emituje dźwięki o narastającej głośności i zmieniającej się częstotliwości – dzięki temu można nie tylko rozpoznać wadę słuchu, ale również określić stopień jej zaawansowania. Badanie jest zupełnie bezbolesne i w pełni bezpieczne, a trwa około 20 minut. Jego wynik przedstawiany jest w formie wykresu zwanego audiogramem. Od razu po zakończeniu testu można wrócić do codziennych aktywności.

FAQ

  • W których oddziałach enel-med można wykonać audiogram?

Jest to podstawowe, bardzo przydatne badanie słuchu – audiometria znajduje się więc w ofercie większości naszych oddziałów, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Poznaniu oraz Katowicach.

  • W jaki sposób można odebrać wyniki badania słuchu?

Wyniki audiogramu dostępne są bezpośrednio w oddziale, w którym wykonano badanie, on-line lub przez naszą aplikację mobilną.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.