hero-image

Audiolog-foniatra

Opis specjalizacji

Audiolog-foniatra to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń słuchu i mowy. Na konsultacje ze specjalistą audiologii i foniatrii zapraszamy do oddziału enel-med w Warszawie.

Audiologia i foniatria to dziedziny medycyny ukierunkowane na profilaktykę, rozpoznawanie oraz leczenie chorób głosu i mowy, a także schorzeń słuchu – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Problemy tego typu mogą mieć zarówno charakter wrodzony, jak i być efektem np. wykonywanej pracy zawodowej, częstej ekspozycji na hałas, przyjmowanych leków czy urazów mechanicznych. Lekarzem udzielającym pomocy w tego typu sytuacjach jest właśnie audiolog-foniatra.

Audiolog-foniatra – kiedy zgłosić się do lekarza?

Audiologia i foniatria to dziedziny medycyny wywodząca się z otorynolaryngologii, w ramach których diagnozuje się i leczy choroby narządu mowy (głosu) oraz słuchu. Do lekarza tej specjalności należy się więc zgłosić za każdym razem, gdy obserwujemy u siebie niepokojące objawy ze strony takich narządów, jak: uszy, język, krtań czy gardło. Audiolog-foniatra udziela również pomocy osobom, które ze względu na wykonywaną pracę mają problemy ze słuchem lub mową. Najczęściej są to nauczyciele, muzycy, śpiewacy czy aktorzy, ale także pracownicy call center. Specjalista pomaga osobom z wrodzonymi nieprawidłowościami słuchu i mowy, jak i pacjentom, u których zaburzenia w tym zakresie są efektem innych chorób (np. udaru) i wymagają odpowiedniej rehabilitacji słuchowej i/lub głosowej.

Audiolog-foniatra – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do specjalisty z zakresu audiologii i foniatrii powinny się zgłosić osoby, które zauważą u siebie takie objawy, jak:

 • trudności z mową,
 • przewlekła chrypka,
 • bóle gardła utrudniające mówienie,
 • problemy z połykaniem,
 • trudności z wypowiadaniem się,
 • zanikanie mowy,
 • szumy uszne,
 • uczucie zatkania uszu,
 • pogorszenie słuchu.

Audiolog-foniatra przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze dopasowane do potrzeb pacjenta metody leczenia.

Audiologia i foniatria – jak przebiega wizyta u lekarza?

Wizyta u specjalisty rozpoczyna się od wywiadu – pyta on o obserwowane objawy, ich nasilenie, przebyte wcześniej choroby czy przyjmowane leki. Następnie audiolog-foniatra przechodzi do wykonania prostych badań: obejrzenia gardła, krtani, nosa i uszu przy pomocy specjalnych wzierników i lusterka, otoskopu, sprawdzenia drożności trąbki słuchowej, próby Schwabacha (określenie czasu słyszenia drogą kostną) czy badania akumetrycznego. W razie potrzeby w trybie ambulatoryjnym lekarz może również wykonywać proste zabiegi, np. punkcje, nakłucie błony bębenkowej czy usunięcie czopu woskowinowego. Jeśli istnieje taka konieczność, może również zalecić bardziej szczegółowe badania, konsultacje z innymi specjalistami czy hospitalizację.

Audiolog-foniatra – jakie choroby diagnozuje?

Audiologia-foniatria to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy takie schorzenia, jak:

 • niedosłuch,
 • wrodzona i nabyta głuchota,
 • bezgłos,
 • dysfunkcje trąbek słuchowych,
 • guzki śpiewacze,
 • niedowład mięśni z niedomykalnością fonacyjną,
 • porażenie fałdu głosowego,
 • szumy uszne.

Audiolog-foniatra może brać udział w diagnostyce i leczeniu jąkania, dysleksji oraz autyzmu, jak również nowotworów okolic szyi, krtani, gardła i nosa.

Audiologia-foniatria – co po wizycie?

Po wizycie u specjalisty trzeba ściśle przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Konieczne może być zgłoszenie się na konsultację z innym lekarzem lub wykonanie konkretnych badań, np. tomografii komputerowej. Czasami audiolog-foniatra zleca hospitalizację i przeprowadzenie określonego zabiegu z zakresu otolaryngologii, w innych przypadkach może on być wykonany w ustalonym terminie w trybie ambulatoryjnym. W leczeniu niektórych schorzeń konieczna bywa terapia logopedyczna, a nawet współpraca z psychologiem.

FAQ

 • W jaki sposób można się umówić na konsultację z audiologiem-foniatrą w enel-med?

Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

 • Czy na konsultacje z audiologiem-foniatrą potrzebne jest skierowanie?

Nie. W naszych oddziałach konsultacje specjalistyczne odbywają się bez konieczności posiadania skierowania.

 • Czy w enel-med wykonam zlecone przez lekarza badania?

Oczywiście! W ofercie naszych placówek znajdują się m.in. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz audiometria mowy.

 • Jak przygotować się do wizyty u audiologa-foniatry?

Konsultacja nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.