hero-image

Audiometria mowy

Opis badania

Audiometria mowy – znana również jako audiometria słowna – to badanie, które polega na powtarzaniu przez pacjenta usłyszanych głosek, sylab czy słów. Dzięki temu można rozpoznać różnego rodzaju problemy ze słuchem.

Audiometria słowna jest najczęściej badaniem wykonywanym jako uzupełnienie audiometrii tonalnej. Dzięki niej można ocenić słyszenie i rozumienie mowy przez osobę badaną, czyli tzw. wydolność socjalną słuchu (zdolność komunikowania się w życiu codziennym).

Audiometria słowna – wskazania

Audiometria mowy jest badaniem, które wykonuje się u pacjentów z niepokojącymi objawami, takimi jak:

 • niedosłuch (dotyczący jednego lub obojga uszu),
 • wady wymowy,
 • opóźnienie w rozwoju mowy (u dzieci),
 • zawroty głowy,
 • kłopoty z koncentracją słuchową,
 • zaburzenia równowagi.

Audiometria słowna jest wykonywana także u osób z podejrzeniem niedosłuchu odbiorczego lub przewodzącego, a także z urazami i chorobami, które mogą skutkować uszkodzeniem narządu słuchu (urazy czaszki, tętniaki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane).

Audiometria mowy – przeciwwskazania

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania audiometrii mowy. Ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z klaustrofobią – badanie jest przeprowadzane w niewielkim, szczelnie zamykanym pomieszczeniu. Nie wykonuje się go również u dzieci poniżej 6. roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami umysłowymi – aby audiometria słowna była miarodajna, pacjent musi posiadać pełne zdolności komunikacyjne.

Audiometria mowy – jak się przygotować?

Audiometria słowna nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto zadbać o higienę uszu – zalegająca w nich woskowina może fałszować wyniki badań. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli przeprowadzane były inne badania słuchu.

Audiometria słowna – jak przebiega?

Audiometria mowy jest prostym, całkowicie bezbolesnym i zupełnie nieinwazyjnym badaniem. Pacjent wchodzi do niewielkiej komory dźwiękoszczelnej i zakłada na uszy słuchawki. Słyszy w nich słowa o różnej głośności – jego zadaniem jest ich powtarzanie. W trakcie badania wykonuje się również tzw. testy słowne, które polegają na powtarzaniu mowy ciągłej (całych zdań), pojedynczych słów, liczb, spondejów (wyrazy dwusylabowe o takim samym akcencie na każdej z sylab) oraz wyrazów podobnych do siebie pod względem fonetycznym. Audiometria słowna jest wykonywana oddzielnie na każde ucho i trwa od kilku do kilkunastu minut.

FAQ

 • W których oddziałach enel-med wykonywana jest audiometria mowy

Badanie wykonujemy w oddziałach: enel-med Blue City i Ursus

 • Czy w oddziałach enel-med można wykonać inne badania słuchu?

Oczywiście! W naszej ofercie znajduje się audiometria totalna i impedancyjna oraz zapewniamy  możliwość konsultacji laryngologicznych oraz z audiologami-foniatrami.

 • W jaki sposób zapisać się na badanie?

W tym celu zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym Call Center, skorzystania z naszego systemu rezerwacji on-line lub wypełnienia formularza kontaktowego – wówczas oddzwoni do Państwa nasz konsultant.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.