hero-image

Błyskowe komputerowe pole widzenia (FDT)

Opis badania

Badanie pola widzenia FDT-Matrix – znane również jako perymetria zdwojonej częstotliwości – pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości pola widzenia oka w związku np. z rozwojem jaskry. Wykonać je można w oddziałach enel-med.

Badanie pola widzenia – czyli perymetria – to jedno z podstawowych badań wzroku, pozwalające ocenić ewentualne ubytki w polu widzenia, czyli przestrzeni, którą widzi człowiek bez poruszania gałką oczną.

Istnieje kilka odmian badania pola widzenia oka. Jedną z najnowocześniejszych jest błyskowe komputerowe pole widzenia FDT-Matrix, które jest badaniem o wiele bardziej precyzyjnym i pozwalającym wykrywać zmiany patologiczne we wcześniejszym stadium rozwoju. Pole widzenia Matrix wykorzystuje zjawisko tzw. zdwojenia przez częstotliwość.

Komputerowe badanie pola widzenia – wskazania

Pole widzenia należy zbadać jeśli u pacjenta występują objawy w postaci:

  • czarnych plam lub ubytków w polu widzenia,
  • problemów podczas czytania – zamazane lub zniekształcone litery, konieczność silniejszego oświetlenia, gorsze widzenie kolorów,
  • kłopotów z rozpoznawaniem twarzy,
  • trudności w wykonywaniu czynności wymagających dobrego widzenia szczegółów,
  • wpadania na osoby lub przedmioty,
  • problemów z poruszaniem się w nieznanym otoczeniu.

Badanie pola widzenia pozwala przede wszystkim na zdiagnozowanie jaskry, a także zmian w polu tarczy nerwu wzrokowego. Pomocniczo może być wykonywane również u pacjentów z podejrzeniem chorób neurologicznych, guzów wewnątrzczaszkowych oraz z silnymi bólami głowy o nieustalonym pochodzeniu.

Komputerowe badanie pola widzenia FDT Matrix – przeciwwskazania

Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania komputerowego badania pola widzenia. Można je przeprowadzać u osób z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, u kobiet w ciąży czy seniorów. Ponieważ wymaga ono utrzymywania skupienia i koncentracji, nie zawsze istnieje możliwość wykonania go u dzieci.

Pole widzenia Matrix – jak się przygotować?

Badanie pola widzenia nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Wymaga ono ścisłej współpracy z lekarzem, więc najlepiej udać się na nie wypoczętym i koniecznie zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Badanie pola widzenia – przebieg

Komputerowe badanie pola widzenia oka trwa kilkanaście minut. Pacjent siada przy aparacie i patrzy w ekran naprzemiennie okiem lewym i prawym, sygnalizując słownie lub poprzez naciśnięcie przycisku pojawienie się w jego polu widzenia świetlnego punktu (w metodzie statycznej punkt pojawia się i znika, a w kinetycznej – przemieszcza się). W taki sposób powstaje mapa pola widzenia każdego z oczu – nanosi się na nią punkty, które pacjent zobaczył i na które nie zareagował, co sugeruje występowanie ubytków w polu widzenia.

FAQ

  • W jaki sposób umówić się na komputerowe badanie pola widzenia?

W tym celu zachęcamy do skontaktowania się z naszym Call Center lub do skorzystania z naszego systemu rezerwacji on-line.

  • Czy badanie pola widzenia boli?

Nie, badanie pola widzenia FDT-Matrix jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. W trakcie badania gałka oczna nie jest w żaden sposób podrażniana czy dotykana.

 

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.