hero-image

Chirurg bariatra

Opis specjalizacji

Chirurg bariatra to specjalista, który zajmuje się operacyjnym leczeniem otyłości olbrzymiej. Często są to operacje, które nie tylko pozwalają na redukcję masy ciała i powrót do normalnego funkcjonowania, ale również ratują życie.

Chirurgia bariatryczna to różnego rodzaju zabiegi operacyjne, które polegają na modyfikacji przewodu pokarmowego w taki sposób, by pacjent przyjmował mniej pokarmów i dzięki temu tracił zbędne kilogramy. Osoby po operacjach bariatrycznych odczuwają mniejszy głód, a na jego zaspokojenie pozwala spożywanie mniejszych porcji.

Kiedy zgłosić się na wizytę do bariatry?

Chirurg bariatra jest lekarzem, który pomaga przede wszystkim dwóm grupom pacjentów. Pierwsza z nich to osoby z III stopniem otyłości (otyłością olbrzymią), czyli u których wskaźnik masy ciała BMI (body mass index) wynosi więcej niż 40. Druga grupa pacjentów, u których może być wskazane wykonanie operacji bariatrycznej, to osoby z otyłością II stopnia (BMI powyżej 35), jeżeli występują u nich groźne dla zdrowia i życia choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy miażdżyca.

Bariatra – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Na konsultacje z chirurgiem bariatrą powinny się zgłosić osoby:

  • z otyłością olbrzymią – wskaźnik BMI powyżej 40 – jest to stan w wielu przypadkach bezpośrednio zagrażający życiu,
  • z otyłością II stopnia – wskaźnik BMI powyżej 35 – oraz chorobami współistniejącymi.

W wielu przypadkach u pacjentów obu tych grup redukcja masy ciała jedynie przy pomocy diety oraz aktywności fizycznej jest bardzo trudna, a czasem nawet niemożliwa. W takiej sytuacji należy rozważyć przeprowadzenie operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej.

Jak przebiega wizyta u chirurga bariatry?

Pierwszym elementem wizyty u chirurga bariatry jest wywiad z pacjentem – lekarz zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną oraz wynikami wykonanych uprzednio badań. Specjalista pyta o wcześniejsze próby walki ze zbędnymi kilogramami, stosowane metody odchudzania oraz efekty. Mogą paść pytania o to, czy pacjent pozostaje pod opieką innych specjalistów, psychologa oraz dietetyka. Dopiero szczegółowa analiza wszystkich tych czynników pozwala określić zasadność wykonania operacji oraz dobrać metodę najodpowiedniejszą dla pacjenta.

Chirurgia bariatryczna – co po wizycie?

Po konsultacjach należy wykonać wszystkie badania, które zalecił chirurg bariatra. Mogą to być badania laboratoryjne krwi i moczu, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG, spirometria oraz gastroskopia.

Należy pamiętać, że operacje bariatryczne to bardzo poważne zabiegi, wykonywane w znieczuleniu ogólnym, wymagające hospitalizacji oraz rekonwalescencji. U wielu pacjentów są one jednak konieczne, by ratować życie. W zależności od indywidualnych potrzeb chirurg bariatra może zaproponować pacjentowi np. implantację balona żołądkowego, założenie opaski żołądkowej, by-pass żołądkowy lub rękawową resekcję żołądka. Zabiegi te mają za zadanie taką modyfikację przewodu pokarmowego, by pacjent spożywał mniejsze ilości pokarmu i dłużej odczuwał sytość.

FAQ

  • W jaki sposób można się umówić na konsultację z chirurgiem batriatrą w enel-med?

Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

  • Czy na konsultacje z chirurgiem bariatrą potrzebne jest skierowanie?

W centrum medycznym enel-med chirurg bariatra przyjmuje pacjentów bez konieczności posiadania skierowania.

  • Czy operacja bariatryczna to rozwiązanie dla każdego?

Nie. Operacje bariatryczne wykonuje się jedynie u pacjentów w skrajnym stadium otyłości, z chorobami współistniejącymi, co zagraża zdrowiu i życiu. Nie są to zabiegi odchudzające czy modelujące sylwetkę!

  • Czy w centrum enel-med wykonam zlecone przez bariatrę badania?

Oczywiście! W naszych placówkach w Warszawie wykonujemy m.in. USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej oraz rozmaite badania laboratoryjne.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.