hero-image

Diabetolog dziecięcy

Opis specjalizacji

Diabetologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy cukrzycę u dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonym diabetologiem dziecięcym zapraszamy do oddziałów enel-med.

Cukrzyca jest już chorobą cywilizacyjną – statystyki wskazują, że z roku na rok wzrasta liczba chorych, także wśród dzieci i młodzieży. Co bardziej niepokojące, u młodych osób diagnozuje się już nie tylko autoimmunologiczną cukrzycę typu 1, ale również cukrzycę typu 2, która jest następstwem niezdrowej diety i otyłości. W obu tych przypadkach młodym pacjentom pomoże diabetolog dziecięcy.

Diabetologia dziecięca – kiedy udać się do specjalisty?

Wizyta u diabetologa dziecięcego jest wskazana, kiedy rutynowy pomiar cukru we krwi wykonany u dziecka daje nieprawidłowe wyniki albo gdy występują u niego objawy sugerujące cukrzycę. Po potwierdzeniu diagnozy należy się oczywiście regularnie zgłaszać do specjalisty na wizyty kontrolne.

Diabetologia dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u diabetologa dziecięcego, zalicza się:

 • gwałtowne chudnięcie,
 • wzmożone pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • napady apetytu,
 • problemy ze wzrokiem,
 • uczucie osłabienia i zmęczenia,
 • suchość w ustach,
 • apatia,
 • trudności z koncentracją.

Warto pamiętać, że cukrzyca typu 1 rozwija się bardzo szybko i nagle, z kolei cukrzyca typu 2 ma powolny przebieg, a jej objawy nie muszą być nasilone.

Diabetolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?

Wizyta u diabetologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarza z rodzicami/opiekunami pacjenta, a także z dzieckiem – jeśli jest ono w wieku, w którym odpowie na pytania specjalisty. Diabetolog dziecięcy zapoznaje się z wynikami uprzednio wykonanych badań, zleca również pomiar stężenia cukru we krwi. Jeśli jest taka potrzeba, może także zalecić kolejne badania laboratoryjne i/lub obrazowe, a także konsultacje z innymi specjalistami.

Diabetolog dziecięcy – jakich świadczeń udziela?

Diabetolog dziecięcy – po ewentualnym zdiagnozowaniu cukrzycy – zajmuje się kompleksowym leczeniem małego pacjenta. Obejmuje ono:

 • dobór odpowiednich dawek insuliny,
 • edukację z zakresu prawidłowego odżywania i stylu życia,
 • naukę obsługi glukometru,
 • stałą kontrolę poziomu glukozy we krwi.

Diabetolog dziecięcy – co po wizycie?

Po wizycie u specjalisty w zakresie diabetologii dziecięcej należy wdrożyć wszystkie jego zalecenia dotyczące np. badań czy konsultacji z innymi lekarzami. Ważne jest także przestrzeganie zasad leczenia, w tym regularne mierzenie poziomu cukru, podawanie insuliny w ściśle określonych dawkach, a także przestrzeganie zasad zdrowej, zbilansowanej diety i aktywność fizyczna. Uregulowana cukrzyca nie wymaga leczenia szpitalnego.

FAQ

 • Jak przygotować dziecko do wizyty u diabetologa dziecięcego?

Rodzice muszą pamiętać o zabraniu dotychczasowej dokumentacji medycznej dziecka. Jeśli dziecko boi się wizyty u lekarza, należy z nim o tym porozmawiać i wytłumaczyć mu, kim jest lekarz i czego może spodziewać się w gabinecie.

 • Jak zapisać się na wizytę?

Ze względów bezpieczeństwa i dla wygody naszych pacjentów zachęcamy, by na wizytę umówić się poprzez aplikacje, system online lub poprzez Call Center.

 • Jak długo trwa wizyta u diabetologa dziecięcego?

To zależy od indywidualnego przypadku. Pierwsze wizyty mogą być nieco dłuższe i trwać około pół godziny. Kolejne wizyty kontrolne trwają około 15 minut.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.