hero-image

Gastroskopia

Opis badania

Gastroskopia to badanie endoskopowe, które pozwala na obserwację i ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Gastroskopię wykonujemy w oddziałach enel-med w Łodzi, Warszawie i Gdańsku.

Gastroskopia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce oraz diagnostyce chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Polega ona na wsunięciu do przełyku pacjenta endoskopu, czyli elastycznego przewodu zakończonego miniaturową kamerą – dzięki temu lekarz może obejrzeć wnętrze tych narządów na monitorze i ocenić stan ich tkanek. Gastroskopia może mieć zarówno charakter wyłącznie diagnostyczny, jak i zabiegowy – podczas gastroskopii można bowiem pobrać wycinek tkanki, a następnie poddać ją badaniu histopatologicznemu.

Gastroskopia – wskazania

Gastroskopia może zostać zlecona pacjentom, u których występują objawy w postaci:

 • bólu brzucha,
 • częstego odbijania i wzdęć,
 • zgagi,
 • biegunki,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • trudności w połykaniu,
 • jadłowstrętu,
 • nagłej utraty masy ciała.

Jest to bardzo uniwersalne badanie – gastroskopia pozwala diagnozować m.in. chorobę refluksową, wrzody żołądka i dwunastnicy. Bywa ona elementem diagnostyki tzw. przełyku Barretta oraz celiakii. Gastroskopia odgrywa również bardzo istotną rolę w profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu nowotworów przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopia – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonywania gastroskopii wymienia się:

 • przebyty niedawno zawał serca,
 • ostrą niewydolność serca,
 • niestabilną chorobę wieńcową,
 • niewyrównaną niewydolność oddechową,
 • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopia jest badaniem, na które należy się zgłosić na czczo – jeśli wykonywana jest rano, ostatni lekki posiłek można zjeść poprzedniego dnia wieczorem. Jeżeli zaś przeprowadza się ją w godzinach popołudniowych, ostatni posiłek można zjeść około 6 godzin wcześniej. Oczywiście dopuszczalne jest przyjmowanie stosowanych na co dzień leków.

Gastroskopia – przebieg badania

Gastroskopię zwykle wykonuje się w lekkim znieczuleniu miejscowym – przed rozpoczęciem całej procedury lekarz rozpyla w gardle pacjenta roztwór lidokainy. Następnie pacjent musi włożyć do ust specjalny ustnik i położyć się na lewym boku. Lekarz delikatnie wsuwa do gardła i głębiej, do przełyku zakończony kamerką endoskop, który dociera aż do żołądka i dwunastnicy. W tym czasie należy spokojnie, miarowo oddychać i nie próbować połykać śliny. Endoskop jest wyposażony w mikronarzędzia chirurgiczne, dzięki którym można pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego, jeśli jest taka potrzeba. Całe badanie trwa od 10 do około 20 minut. Badanie może być także wykonywane w krótkim znieczuleniu ogólnym.

Pobierz w PDF - przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania -gastroskopia

FAQ

 • W których oddziałach enel-med można wykonać gastroskopię?

Gastroskopię wykonujemy w oddziałach enel-med w Warszawie (oddziały Ursus, Postępu i Zacisze), w Gdańsku i Łodzi.

 • Czy jeśli wykonuję gastroskopię prywatnie, potrzebuję skierowania?

Nie, w oddziałach enel-med badanie można wykonać bez konieczności okazywania skierowania.

 • Czy gastroskopia boli?

Gastroskopia nie jest najprzyjemniejszym badaniem – może skutkować np. czasowym podrażnieniem przełyku. Nie jest jednak bolesna. Stosowane znieczulenie skutecznie chroni pacjenta przed bólem.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.