hero-image

Hipertensjolog

Opis specjalizacji

Hipertensjolog to lekarz, który zajmuje się kompleksowo nadciśnieniem tętniczym. Prowadzi działania profilaktyczne, jeśli to możliwe, znajduje przyczynę nieprawidłowości i dobiera odpowiednie leczenie.

Hipertensjologia jest stosunkowo młodą specjalizacją lekarską, zaczęła funkcjonować jako osobna dziedzina medycyny dopiero w 2006 r., w odpowiedzi na rosnącą zachorowalność na nadciśnienie tętnicze i związane z nim powikłania.

Lekarz zajmujący się nadciśnieniem tętniczym posiada, nie tylko, wiedzę kardiologiczną, ale także tę z obszarów endokrynologii i nefrologii.

Hipertensjolodzy podejmują diagnostykę i leczenie w sytuacji podejrzenia wtórnego lub opornego na leczenie nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze, obok palenia tytoniu i podwyższonego stężenia cholesterolu, stanowi jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy. Wybór właściwego lekarza hipertensjologa ma kluczowe znaczenie, ponieważ złe prowadzenie pacjenta z nadciśnieniem tętniczym przyspiesza powikłania i tym samym skraca życie. Nieleczone nadciśnienie tętnicze także stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta i jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów.

Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez hipertensjologa to:

 • Nadciśnienie tętnicze oraz związane z nim powikłania sercowo naczyniowe

Hipertensjolog ustala przyczynę wtórnego nadciśnienia tętniczego, którego powodem mogą być inne rozpoznane przez niego choroby:

 • zwężenie tętnic nerkowych,
 • choroby miąższu nerek,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • niedomykalność aortalna,
 • nadczynność tarczycy,
 • nadczynność przytarczyc,
 • niedokrwistość (anemia).

Kiedy należy umówić się na wizytę do hipertensjologa?
Do lekarza hipertensjologa zgłaszają się pacjenci u których powtarzany wielokrotnie pomiar ciśnienia tętniczego daje nieprawidłowe wyniki. O nadciśnieniu można mówić wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe równe lub wyższe niż 90 mm Hg. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg.

Chorzy zgłaszający się do hipertensjologa skarżą się również na mniej swoiste objawy, takie jak: zawroty głowy, szum w uszach, uczucie ucisku lub ból głowy (zwłaszcza z tyłu), częste krwawienie z nosa, zmęczenie, bóle w okolicach klatki piersiowej, duszność czy bezsenność.

Do hipertensjologa należy skierować wszystkich pacjentów z pierwotnym i wtórny nadciśnieniem tętniczym, z nadciśnieniem opornym na leczenie (w ciągu 6 miesięcy terapii nie uzyskano docelowych wartości ciśnienia tętniczego pomimo stosowania 3 leków w pełnych dawkach) lub gdy uprzednio uzyskana dobra kontrola uległa pogorszeniu pomimo zażywania leków.

Do hipertensjologa powinni być też kierowani pacjenci chorujący na cukrzycę, po udarze, cierpiący na zespół metaboliczny czy niewydolność nerek, ponieważ są bardziej narażeni na nadciśnienie tętnicze. Odrębną grupę pacjentów stanowią osoby w podeszłym wieku, po zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, które powinny być pod szczególną opieką nie tylko ginekologa, lecz także hipertensjologa.

Hipertensjologa powinni odwiedzić także pacjenci chcący skorzystać porady w zakresie profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

FAQ

 • W jaki sposób można się umówić na konsultację z hipertensjologiem w enel-med?

Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

 • Jak wygląda wizyta u hipertensjologa w Enel Med?

Do lekarza hipertensjologa należy przynieść wyniki wszystkich posiadanych badań. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem – zapyta o wcześniej przebyte choroby i nadciśnienie tętnicze występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta –  chorobę  może pogłębiać nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz nadmierny stres.

Hipertensjolog przeprowadzi także badanie fizykalne – zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Może również zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych

 

 • Jakie badania może zlecić lekarz hipertensjolog?

 

 

 • Badania laboratoryjne: morfologia krwi, glukoza  na czczo, poziom cholesterolu i trójglicerydów, stężenie kreatyniny, stężenie kwasu moczowego, stężenie potasu i sodu oraz poziom wydalania potasu i sodu w moczu.
 • Holter ciśnieniowy – całodobowy pomiar ciśnienia co 15 minut w czasie aktywności i co 30 minut w nocy, dokonywane lekkim rejestratorem  w warunkach normalnej aktywności w codziennych warunkach.
 • EKG – to metoda badania pracy serca za pomocą elektrokardiografu – aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego.
 • Echo serca – to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.