enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Kolposkopia

Opis badania

Kolposkopia to bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na dokładną obserwację dolnej części szyjki macicy, pochwy i sromu. Można je wykonywać u pacjentek w każdym wieku, nawet w ciąży czy karmiących piersią. Badanie kolposkopowe wykonać można w oddziałach enel-med.

Kolposkopia to badanie, które polega na obserwacji szyjki macicy, dolnej części jej kanału, sromu oraz pochwy przy użyciu kolposkopu, umożliwiającego powiększenie obserwowanej powierzchni od 2 do nawet 50 razy. Jest ono wykonywane w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga żadnego znieczulenia.

Kolposkopia szyjki macicy, pochwy i sromu – wskazania

Wśród wskazań do wykonania badania kolposkopowego znajduje się:

  • podejrzenie lub zdiagnozowanie nadżerki na szyjce macicy (objawia się to m.in. krwawieniem po współżyciu),
  • wykrycie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • konieczność pobrania wycinka tkanki do badania histopatologicznego,
  • ocena wykrytych stanów przedrakowych oraz nowotworów przedinwazyjnych,
  • kontrola nieprawidłowości wykrytych w trakcie poprzedniej kolposkopii.

W celach profilaktycznych badanie kolposkopowe może być wykonywane u pacjentek obarczonych nowotworami szyki macicy, pochwy i sromu genetycznie lub rodzinnie – jest to dobry sposób na identyfikację miejsc podwyższonego ryzyka wystąpienia zmiany nowotworowej.

Kolposkopia – przeciwwskazania

Badanie kolposkopowe jest ogólnie bardzo bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, więc w zasadzie nie ma żadnych poważniejszych przeciwwskazań do jego wykonywania. Lekarz może zalecić przesunięcie jedynie u kobiet podczas miesiączki oraz ze zdiagnozowanymi ostrymi stanami zapalnymi pochwy. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na kwas octowy i/lub jodynę.

Badanie kolposkopowe – jak się przygotować?

Kolposkopia nie wymaga szczególnych przygotowań – jak już wspomniano, nie powinno się jej wykonywać w czasie miesiączki. Najlepszy termin przypada między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. Na kilka dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz nie wykonywać irygacji pochwy. W dniu badania można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki – oprócz tych dopochwowych.

Kolposkopia – jak przebiega?

Kolposkopia wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, bez znieczulenia. Przeprowadza się ją na fotelu ginekologicznym. Specjalista zakłada pacjentce wziernik, który pozwala uwidocznić szyjkę macicy. Następnie do pochwy przybliżany jest kolposkop, dzięki któremu lekarz może w powiększeniu obejrzeć narządy płciowe. Następnie szyjka macicy jest przemywana roztworem soli fizjologicznej, a lekarz dokonuje kolejnego oglądu. W trzecim etapie szyjkę macicy przemywa się roztworem kwasu octowego oraz jodyną, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian niewidocznych gołym okiem. Jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, po uprzednim znieczuleniu miejscowym może pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

FAQ

  • W których placówkach enel-med można wykonać badanie?

Kolposkopia jest wykonana w centrach medycznych enel-med w Warszawie – w oddziałach Domaniewska i Ursus.

  • W jakiej formie można odebrać wyniki kolposkopii?

Wyniki kolposkopii są dla pacjenta dostępne poprzez aplikację mobilną.

  • Jakie są zalecenia po badaniu?

Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i nieinwazyjne – nie ma szczególnych zaleceń dotyczących postępowania po kolposkopii.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.