enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Leczenie zaćmy

Opis specjalizacji

Co to jest zaćma?

Zaćma (lub katarakta) to zmętnienie soczewki stanowiącej wewnętrzną warstwę oka, której zadaniem jest skupienie światła na siatkówce, skąd za pośrednictwem nerwu wzrokowego sygnał jest przekazywany do mózgu. W przypadku oka z zaćmą chory widzi, ale obraz jest zamglony lub zamazany, a kolory tracą swoją ostrość.

zaćma na NFZ

Przyczyny zaćmy.

Najczęściej występująca zaćma starcza jest związana ze starzeniem się organizmu i wynikającymi z tego zaburzeniami metabolicznymi. Przyczyną choroby może być również długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów) lub uraz gałki ocznej. Zaćma może również występować jako powikłanie innych dolegliwości – stanów zapalnych oka, jaskry, odwarstwienia siatkówki czy cukrzycy (zaćma cukrzycowa).

Objawy zaćmy.

Początkowe objawy zaćmy często mylone są przez pacjentów ze źle dobranymi okularami – ich działanie wydaje się być zbyt słabe. Obraz widziany przez zmętnioną soczewką jest mglisty lub zamazany, kolory stają się mniej intensywne. Niektóre z objawów są uzależnione od lokalizacji zmętnienia w soczewce, czyli od rodzaju zaćmy. W przypadku zaćmy korowej, w której zmętnienie występuje w wierzchniej warstwie soczewki, charakterystycznym symptomem jest podwójne widzenie. Z kolei zmętnienie tylnej torebki soczewki daje efekt rozszczepienia światła, przez co wzrok chorego staje się wyjątkowo wrażliwy na światło, a przebywanie na słońcu czy patrzenie w odbite światło może nawet sprawiać ból. Zaćma zlokalizowana w jądrze soczewki postępuje stosunkowo wolno, natomiast nieleczona może powodować krótkowzroczność.

Diagnostyka i przebieg leczenia zaćmy.

Podstawą do zdiagnozowania choroby jest wywiad z pacjentem przeprowadzany przez okulistę, na podstawie którego potwierdzana jest obecność typowych dla zaćmy zaburzeń wzroku oraz badania diagnostyczne: badanie oka za pomocą wziernika okulistycznego i biomikroskopu. W przypadku bardzo zaawansowanej zaćmy może zajść konieczność wykonania dodatkowo USG w projekcji B.

Zaćma najczęściej leczona jest operacyjnie. W Szpitalu Centrum operacje zaćmy przeprowadzane są również w ramach kontraktu NFZ.

Metodą stosowaną w leczeniu zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji, który jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką zwijalną. Trwa zaledwie kilkanaście minut.

Rekonwalescencja po zabiegu.

W związku z tym, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wymaga tylko niewielkiego cięcia operacyjnego, które nie wymaga szycia, zabiegi usunięcia zaćmy w Szpitalu Centrum wykonywane są w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent tego samego dnia wraca do domu. Przez trzy-cztery tygodnie po zabiegu konieczne stosowanie jest kropli antybiotykowo-steroidowych zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się aby w trakcie pierwszych miesięcy po usunięciu zaćmy unikać wytężonego wysiłku fizycznego tak, aby rana po nacięciu mogła się zasklepić.

Dzień po zabiegu pacjent zapraszany jest na pierwszą wizytę kontrolną, na kolejną musi się zgłosić w terminie max. 2 tygodni od zabiegu.

Wskazania i przeciwwskazania do operacji.

O tym, czy pacjent powinien mieć wykonany zabieg, zawsze decyduje lekarz po wizycie kwalifikującej, w trakcie której przeprowadzany jest wywiad z pacjentem oraz szczegółowe badania okulistyczne. W przypadku chęci wykonania operacji w ramach kontraktu NFZ warunkiem zakwalifikowania do bezpłatnej operacji zaćmy jest ostrość wzroku gorsza niż 0.6 do dali, z wyłączeniem poniższych przypadków:

 • Zaćma stanowi przeszkodę w diagnostyce i leczeniu innych schorzeń oka,
 • Zaćmie towarzyszy jaskra zamkniętego kąta lub wąski kąt przesączania zagrażający wystąpieniem jaskry,
 • W przypadku gdy w wyniku operacji pierwszego oka powstała różnowzroczność przekraczająca 3,0 D,
 • Pacjent jest zawodowym kierowcą,
 • Pacjent ma udokumentowane upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną.

Ze względu na swój charakter, zazwyczaj nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu usunięcia zaćmy. Niemniej jednak, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, w Szpitalu Centrum każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją okulistyczną z szeregiem badań diagnostycznych oraz konsultację anestezjologiczną, której zadaniem jest weryfikacja, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na podanie znieczulenia miejscowego i przeprowadzenia zabiegu.

Zakres usług poradni konsultacyjno-kwalifikacyjnej.

W ramach wysokospecjalistycznej poradni okulistycznej zapewniamy kompleksową opiekę od specjalistycznych badań i podstawowego leczenia po zabiegi operacyjne.

 • kwalifikacja do operacji usunięcia zaćmy, z zastosowaniem soczewek torycznych wyrównujących astygmatyzm, oraz soczewek multifokalnych pozwalających na widzenie do czytania i do dali bez okularów. Badania wykonujemy na aparacie IOL Master, który dokonuje pomiaru długości gałki ocznej na drodze optycznej w sposób bezkontaktowy (nie występują błędy pomiarowe związane z uciskiem gałki)
 • kapsulotomia laserem – w zaćmie wtórnej, po operacji usunięcia zaćmy
 • kwalifikacja do operacji laserowej korekcji wady wzroku
 • pomiar komórek śródbłonka za pomocą mikroskopu lustrzanego
 • USG oka i oczodołu – obrazuje wnętrze gałki ocznej przy nie przejrzystych ośrodkach optycznych oka np. w zaćmie, po krwotoku do ciała szklistego

Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są w warszawskim Szpitalu Centrum. Oprócz zabiegów realizowanych na zasadach komercyjnych, wykonujemy także operacje w ramach NFZ.

Szczegółowych informacji udzielamy pod dedykowanym numerem infolinii:
22 431 66 26

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.