hero-image

Próba wysiłkowa

Opis badania

Próba wysiłkowa – znana również jako EKG wysiłkowe lub test wysiłkowy – to badanie, które pozwala na ocenę pracy serca w trakcie wysiłku fizycznego: jazdy na ergometrze lub marszu na bieżni. Próbę wysiłkową można wykonać w oddziałach  enel-med w całej Polsce.

Próba wysiłkowa to badanie wykonywane zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych – umożliwia ono ocenę pracy serca oraz wydolności organizmu w trakcie wysiłku fizycznego. Pacjent z przyklejonymi do ciała elektrodami maszeruje po bieżni lub jeździ na rowerze stacjonarnym – wysiłek jest stopniowo zwiększany. Jest to badanie nieinwazyjne, proste w wykonaniu oraz bezpieczne, stąd jego popularność w profilaktyce i diagnostyce kardiologicznej.

Próba wysiłkowa – wskazania

Test wysiłkowy jest badaniem, które wykonuje się u pacjentów z niepokojącymi objawami w postaci:

  • bólu w klatce piersiowej,
  • arytmii serca,
  • kołatania serca,
  • duszności,
  • zasłabnięć i omdleń.

EKG wysiłkowe pozwala wykryć m.in. chorobę wieńcową (w postaciach stabilnej i niestabilnej), wykonuje się je w celach diagnostycznych u pacjentów po przebytych zawałach (nie wcześniej niż w drugiej dobie po zawale), u pacjentów z niedomykalnością zastawki, a także u pacjentów ze wszczepionym stymulatorem serca.

Test wysiłkowy – przeciwwskazania

Próby wysiłkowej nie wykonuje się u pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia, z zaawansowanym zwężeniem zastawki aortalnej, z nieleczoną niestabilną chorobą wieńcową i niewydolnością serca, po przebytym w ciągu poprzednich 48 godzin zawale, w ostrym stadium rozwarstwienia aorty oraz zatoru tętnicy płucnej. Przeciwwskazaniem do badania może być również nieuregulowane bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze (ponad 200/110 mm Hg).

EKG wysiłkowe – jak się przygotować?

Próba wysiłkowa wymaga od pacjenta pewnego przygotowania. Na około 12 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego – zrezygnować z ćwiczeń, ciężkiej pracy czy dźwigania ciężarów. Na około 3 godziny przed testem wysiłkowym nie można nic jeść ani palić papierosów. Konieczne może być też odstawienie leków, które mogłyby wpłynąć na wynik badania – za każdym razem decyduje o tym lekarz. W niektórych przypadkach przed próbą wysiłkową konieczne może być wykonanie standardowego EKG.

Próba wysiłkowa – jak przebiega badanie?

Test wysiłkowy wymaga przyklejenia do ciała pacjenta elektrod – sześć z nich umieszcza się na klatce piersiowej, a cztery – na tułowiu. Dodatkowo na ramieniu pacjenta umieszczony zostaje niewielki aparat rejestrujący poziom ciśnienia tętniczego. Badanie może być wykonywane na ergometrze lub na bieżni – pacjent ma za zadanie pedałować lub maszerować. Kiedy lekarz wyda takie polecenie, należy rozpocząć aktywność. Zapis elektrokardiogramu rejestrowany jest co minutę, a poziom ciśnienia – co 3 minuty. Wraz z trwaniem badania obciążenia na ergometrze/bieżni są zwiększane – EKG wysiłkowe kończy się, gdy zostanie uzyskana maksymalna częstotliwość rytmu serca lub u pacjenta pojawią się określone objawy.

FAQ

  • W których placówkach enel-med można wykonać próbę wysiłkową?

Test wysiłkowy można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Poznaniu.

  • W jaki sposób można zapisać się na badanie?

Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.