hero-image

Rezonans magnetyczny nadgarstka

Opis badania

Rezonans magnetyczny nadgarstka to nieinwazyjne, bezpieczne badanie, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych budujących nadgarstek. Na rezonans nadgarstka wykonywany przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Rezonans magnetyczny nadgarstka to badanie, które wykorzystuje właściwości atomów wodoru znajdujących się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Poddane działaniu silnego pola magnetycznego zaczynają się poruszać – ruch ten jest odbierany przez detektory i przekształcany na obrazy tkanek i struktur anatomicznych. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć występowanie różnego rodzaju zmian przeciążeniowych, chorób i urazów w obrębie nadgarstka.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – wskazania

Rezonans nadgarstka to badanie, które wykonuje się u pacjentów z niepokojącymi objawami, takimi jak:

  • ból nadgarstka,
  • obrzęk i zaczerwienienie nadgarstka,
  • ograniczenie ruchomości nadgarstka,
  • zaburzenia czucia,
  • mrowienie i drętwienie nadgarstka.

Mogą to być objawy różnego rodzaju stanów przeciążeniowych, choroby zwyrodnieniowej stawów nadgarstka, zespołu cieśni nadgarstka, zwichnięć, oraz innych urazów.

Rezonans nadgarstka – przeciwwskazania

Rezonansu magnetycznego nadgarstka nie wykonuje się u osób z wszczepionymi elektronicznymi urządzeniami medycznymi, takimi jak rozrusznik serca, pompa insulinowa, neurostymulatory itp. Przeciwwskazaniem do wykonywania badania jest także obecność metalowych implantów czy śrub ortopedycznych. Lekarza wykonującego badania należy również poinformować o ewentualnej ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – jak się przygotować?

Na rezonans nadgarstka nie trzeba zgłaszać się na czczo, można normalnie przyjmować wszystkie stosowane na co dzień leki. Badanie może być wykonywane w ubraniu – pod warunkiem, że odzież jest pozbawiona jakichkolwiek elementów metalowych, takich jak sprzączki, guziki czy zamki błyskawiczne. W szatni należy zostawić telefon komórkowy i wszystkie inne urządzenia elektroniczne, a na badanie zgłosić się bez biżuterii czy okularów. Jeżeli planowany jest rezonans magnetyczny nadgarstka z podaniem kontrastu, na co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi. Pozwoli on ocenić, czy nerki pracują prawidłowo i czy poradzą sobie z usunięciem kontrastu z organizmu.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – jak przebiega?

Przed badaniem pacjent jest informowany o jego przebiegu – tak, aby czuł się komfortowo. Po ewentualnym podaniu kontrastu kładzie się na stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu. W trakcie rezonansu magnetycznego nadgarstka należy pozostawać w bezruchu – wszelkie nieprawidłowości czy nagłe pogorszenie samopoczucia można zgłaszać wykonującemu badanie specjaliście przez mikrofon. Rezonans magnetyczny nadgarstka trwa z reguły od 30 do 60 minut.

FAQ

1. Gdzie wykonywane jest badanie?

Rezonans magnetyczny nadgarstka wykonujemy w placówkach enel-med w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Katowicach.

2. Czy badanie jest bolesne?

Rezonans nadgarstka jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i zupełnie bezbolesnym. Jego przeprowadzenie nie wymaga żadnego znieczulenia. W przypadku osób z klaustrofobią, stanami lękowymi czy dzieci może być konieczne podanie lekkich środków uspokajających.

3. W jaki sposób mogę umówić się na badanie?

Na rezonans magnetyczny nadgarstka można zapisać się bezpośrednio w wybranej placówce, telefonicznie lub przez nasz system rezerwacji online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.