hero-image

Rezonans magnetyczny piersi (z kontrastem)

Opis badania

Rezonans magnetyczny piersi to bardzo precyzyjne badanie, które wykonuje się m.in. w ramach profilaktyki nowotworów piersi oraz przed planowanymi operacjami w obrębie piersi. Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem przeprowadzany jest w placówkach enel-med.

Rezonans magnetyczny to nowoczesna, bezpieczna i bardzo precyzyjna metoda obrazowania tkanek i narządów, która pozwala ocenić ich wielkość i strukturę oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dzięki niemu można zobrazować właściwie każdą tkankę w organizmie człowieka. Jedną z jego odmian jest wykonywany w placówkach enel-med rezonans magnetyczny piersi z kontrastem.

Rezonans magnetyczny piersi – wskazania

Rezonans magnetyczny piersi wykonuje się u kobiet:

 • z wysokim ryzykiem rozwoju raka piersi (np. z mutacją genów BRCA 1 oraz 2),
 • ze zdiagnozowanym rakiem piersi przed planowaną operacją,
 • z wykrytymi przerzutami (np. do węzłów chłonnych), ale bez zmian nowotworowych wykrytych w USG lub mammografii,
 • w trakcie chemioterapii w celu kontroli skuteczności leczenia,
 • z podejrzeniem wznowy raka piersi po leczeniu oszczędzającym pierś,
 • z niejednoznacznymi wynikami badania USG piersi i/lub mammografii.

Rezonans magnetyczny piersi można wykonywać u kobiet w trakcie miesiączki, w ciąży oraz w okresie karmienia.

Rezonans magnetyczny piersi – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego piersi znajdują się:

 • obecność rozrusznika serca,
 • obecność sztucznych zastawek lub stentów naczyniowych,
 • obecność metalowych implantów (np. stomatologicznych lub ortopedycznych).

Niekiedy zaleca się, by rezonansu magnetycznego piersi nie wykonywać wcześniej niż po około 6 tygodniach po przeprowadzonej uprzednio biopsji.

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem – jak się przygotować?

W oddziałach enel-med wykonujemy rezonans magnetyczny piersi z kontrastem, czyli specjalnym środkiem, który ma na celu jeszcze bardziej poprawić jakość obrazowania. Wymagane jest więc, by maksymalnie 7 dni przed terminem rezonansu wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi, co pozwala ocenić pracę nerek (kontrast po badaniu jest wydalany wraz z moczem).

Na rezonans powinno się zgłosić w luźnym ubraniu, pozbawionym jakichkolwiek elementów metalowych (sprzączki, klamry, guziki). Należy zrezygnować z biżuterii, makijażu oraz stosowania lakieru do włosów. Okulary, portfel, telefon komórkowy i inne przedmioty trzeba zostawić w szatni. Przed badaniem można normalnie jeść, pić i przyjmować stosowane na co dzień leki.

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem różni się od innych badań rezonansu magnetycznego. Kobieta kładzie się bowiem na stole nie na plecach, ale na brzuchu, umieszczając głowę na specjalnej podpórce, a piersi – na przeznaczonych do tego nakładkach. Po przyjęciu przez pacjentkę odpowiedniej pozycji stół jest wsuwany do aparatu.

Badanie trwa około godziny, a w tym czasie należy pozostawać w bezruchu – w innym przypadku uzyskane obrazy mogłyby nie być wystarczająco precyzyjne. Aparat do rezonansu wydaje dość głośne dźwięki, więc w razie potrzeby można użyć zatyczek do uszu. Wewnątrz znajduje się również wbudowany mikrofon, dzięki któremu pacjentka ma stały kontakt z wykonującym badanie personelem.

FAQ

1. Czy do wykonania badania potrzebne jest skierowanie?

W oddziałach enel-med rezonans magnetyczny piersi z kontrastem wykonujemy bez konieczności okazywania skierowania.

2. Czym jest kontrast?

Kontrast to substancja chemiczna zawierająca najczęściej gadolin – metal, który czasowo kumuluje się w tkankach i sprawia, że są one czulsze na pracę aparatu. Dzięki temu obrazy uzyskiwane podczas badania są bardziej precyzyjne. Jeśli są takie wskazania, kontrast może zostać podany pacjentce przed badaniem.

3. Jak zapisać się na badanie?

Na rezonans magnetyczny piersi można się zapisać przez naszą aplikację mobilną, poprzez system rezerwacji online lub telefonicznie, dzwoniąc na naszą infolinię.

4. Czy w enel-med można wykonać rezonans magnetyczny z kontrastem na NFZ?

Tak, w placówkach enel-med w Gdańsku, Katowicach i w oddziale Zacisze w Warszawie wykonujemy rezonans magnetyczny w ramach kontraktu z NFZ.

5. Rezonans magnetyczny piersi - gdzie można wykonać badanie?

Badanie można wykonać w naszym warszawskim oddziale enel-med centrum, a także w oddziale enel-sport znajdującym sie na ulicy łazienkowskiej 3.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.