hero-image

Rezonans magnetyczny serca (z kontrastem)

Opis badania

Rezonans magnetyczny serca to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie obrazowe, wykonywane m.in. w profilaktyce oraz diagnostyce chorób kardiologicznych. Na rezonans magnetyczny z kontrastem zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Wpływ na to ma m.in. styl życia – nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, niedobór aktywności fizycznej oraz nadużywanie alkoholu.

Zarówno w diagnostyce, jak i profilaktyce chorób serca bardzo ważną rolę odgrywają badania obrazowe. Jednym z najnowocześniejszych oraz najbardziej precyzyjnych jest rezonans magnetyczny serca.

Rezonans magnetyczny serca – wskazania

Rezonans magnetyczny serca nie jest badaniem obrazowym pierwszego wyboru – zalecane jest dopiero wtedy, gdy wyniki podstawowych badań kardiologicznych, takich jak USG serca albo EKG, są niejednoznaczne i nie pozwalają na postawienie diagnozy.

Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest:

  • precyzyjna ocena budowy oraz funkcjonowania komór serca i zastawek,
  • diagnostyka choroby niedokrwiennej serca,
  • ocena stanu zdrowia pacjenta ze stanem przed- i pozawałowym,
  • planowana operacja w obrębie serca,
  • kontrola stanu zdrowia pacjenta po zabiegach kardiochirurgicznych.

Rezonans magnetyczny serca z kontrastem – przeciwwskazania

Ogólnie rezonans magnetyczny serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Jedyne przeciwwskazania bezwzględne do jego przeprowadzenia to:

  • obecność u pacjenta urządzeń elektronicznych lub elektrycznych, takich jak stymulator serca lub implant ślimakowy,
  • metaliczne ciała obce zlokalizowane w tkankach miękkich, np. okolicach oczodołu.

Jeśli wyniki badania stężenia kreatyniny w organizmie pacjenta są nieprawidłowe, niewskazany jest rezonans magnetyczny serca z kontrastem.

W przypadku przeciwwskazań względnych – takich jak I trymestr ciąży, obecność implantów ortopedycznych lub stomatologicznych – decyzję o badaniu zawsze podejmuje lekarz.

Rezonans magnetyczny serca – jak się przygotować?

Jeżeli u pacjenta planowany jest rezonans magnetyczny serca z kontrastem, należy co najmniej 7 dni wcześniej wykonać badanie stężenia kreatyniny, które pozwala ocenić funkcjonowanie nerek (środek kontrastowy wydalany jest wraz z moczem).

Poza tym rezonans magnetyczny serca nie wymaga szczególnych przygotowań. Można przed nim jeść i pić, a także przyjmować leki. Na badanie należy wygodnie się ubrać – odzież nie może zawierać żadnych metalowych elementów, takich jak sprzączki lub klamry. Paniom zaleca się rezygnację z makijażu – niektóre kosmetyki mogą bowiem zawierać drobinki metali. Wszelkie przedmioty osobiste – okulary, biżuterię, telefon, portfel, klucze – należy zostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny serca z kontrastem – jak przebiega?

W przypadku rezonansu magnetycznego serca kontrast podawany jest pacjentowi dożylnie. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu. Rezonans jest badaniem dość długotrwałym – trwa bowiem nawet do 90 minut, a w tym czasie trzeba zachować bezruch (inaczej uzyskane obrazy mogą być niewyraźne).

We wnętrzu aparatu do rezonansu magnetycznego znajdują się mikrofon i głośnik, przez które nadzorujący badanie specjalista komunikuje się z pacjentem. W razie nagłego pogorszenia się samopoczucia można to zgłosić personelowi.

FAQ

1. W jaki sposób można się zapisać na badanie?

Na badanie można się umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie – dzwoniąc na naszą infolinię.

2. Czy rezonans magnetyczny serca boli?

Rezonans magnetyczny serca jest całkowicie bezbolesnym badaniem – nie wymaga żadnego znieczulenia.

3. Czy do wykonania rezonansu magnetycznego serca jest potrzebne skierowanie?

W oddziałach enel-med rezonans magnetyczny serca wykonujemy ze skierowaniem na badanie.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.