hero-image

Rezonans magnetyczny stawu łokciowego

Opis badania

Rezonans magnetyczny łokcia to nowoczesne i precyzyjne badanie, pozwalające dokładnie zobrazować wszystkie tkanki oraz struktury anatomiczne wchodzące w skład stawu łokciowego. Można dzięki temu wykrywać różnego rodzaju nieprawidłowości już na wczesnym etapie rozwoju i szybko wdrażać odpowiednie leczenie. Rezonans łokcia wykonujemy w naszych oddziałach enel-med!

Rezonans magnetyczny stawu łokciowego– wykorzystując właściwości magnetyczne atomów wodoru, które znajdują się w każdej komórce ludzkiego ciała – pozwala na precyzyjne zobrazowanie wszystkich tkanek składających się na staw łokciowy. Jest to m.in. jama stawowa łokcia, chrząstki stawowe, torebka i więzadła stawowe, otaczające staw mięśnie, nerwy itp. Ponieważ w trakcie rezonansu magnetycznego łokcia nie jest wykorzystywane promieniowanie jonizujące, jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne.

Rezonans magnetyczny łokcia – wskazania

Wśród wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego łokcia znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości ze strony stawu, takie jak ból łokcia, jego obrzęk i zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości, mrowienie i drętwienie stawu czy zaburzenia czucia. Mogą to być sygnały takich urazów i chorób, jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
 • łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
 • neuropatie uciskowe,
 • uszkodzenia ścięgien,
 • uszkodzenia więzadeł stawu łokciowego,
 • zapalenie kaletki wyrostka łokciowego,
 • łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe.

Rezonans magnetyczny staw łokieć – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego, także łokcia, jest obecność u pacjenta elektronicznych urządzeń medycznych, takich jak rozrusznik serca, pompa insulinowa czy neurostymulator. Pole magnetyczne mogłoby zakłócić ich pracę, co stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Oprócz tego, badania nie wykonuje się u osób ze sztucznymi zastawkami serca, klipsami naczyniowymi oraz metalicznymi implantami ortopedycznymi (druty, śruby, stabilizatory). Przed rezonansem magnetycznym łokcia należy też poinformować lekarza o ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans łokcia – jak się przygotować?

Jeżeli planowany jest rezonans łokcia z kontrastem, co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi, co pozwoli określić stan nerek i to, czy poradzą sobie one z usunięciem kontrastu z organizmu. Na badanie nie trzeba zgłaszać się na czczo, można przyjmować leki. Warto ubrać się wygodnie, w odzież pozbawioną jakichkolwiek elementów metalowych (guziki, sprzączki, klamry) – wówczas nie trzeba będzie jej zdejmować. Panie są proszone o rezygnację z makijażu czy stosowania lakieru do włosów. Mogą one zawierać drobinki metalu, zaburzające wynik badania. W szatni należy zostawić telefon komórkowy, portfel z kartami płatniczymi, klucze oraz inne metalowe przedmioty.

Rezonans magnetyczny łokcia – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny łokcia rozpoczyna się od dożylnego podania pacjentowi kontrastu – oczywiście o ile takie są wskazania lekarza. Następnie kładzie się na stole, który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Podczas badania należy zachować bezwzględny bezruch – dlatego niektórym osobom (z klaustrofobią, stanami lękowymi, dzieciom) trzeba czasem podać lekki środek uspokajający. Co ważne, w trakcie rezonansu magnetycznego łokcia pacjent ma stały kontakt z personelem przez zamontowany w aparacie mikrofon.

FAQ

 • Czy rezonans magnetyczny łokcia jest bezpiecznym badaniem?

Tak, rezonans magnetyczny łokcia jest jedną z najbezpieczniejszych metod obrazowania. W trakcie badania nie jest wykorzystywane promieniowanie jonizujące, a pole magnetyczne tworzone przez aparat nie wpływa na ludzki organizm.

 • Gdzie mogę wykonać rezonans łokcia?

Rezonans łokcia wykonujemy w naszych oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Katowicach.

 • W jakiej formie otrzymam wynik badania?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.