hero-image

Rezonans magnetyczny stawu skokowego

Opis badania

Rezonans magnetyczny stawu skokowego to bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie, które pozwala zobrazować wszystkie struktury anatomiczne wchodzące w skład tej części ciała. Na rezonans stawu skokowego wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Rezonans magnetyczny stawu skokowego jest badaniem, które pozwala z wielką precyzją zobrazować wszystkie struktury wchodzące w jego skład – więzadła, ścięgna, torebkę stawową, jamę stawową czy chrząstki stawowe. W ten sposób można wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich obrębie, a także zdiagnozować uraz lub chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania rezonansu stawu skokowego. Przede wszystkim są to niepokojące objawy w postaci:

 • bólu w obrębie stawu skokowego,
 • opuchlizny,
 • zaczerwienienia, zasinienia, krwiaków,
 • ograniczenia ruchomości stawu,
 • zaburzeń czucia, mrowienia, pieczenia.

Rezonans stawu skokowego pozwala wykryć takie kontuzje i choroby, jak:

 • zapalenie ścięgna Achillesa,
 • częściowe i całkowite zerwanie ścięgna Achillesa,
 • skręcenie stawu skokowego, uszkodzenia chrząstek stawowych,
 • choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego,
 • guzy nowotworowe i nienowotworowe.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu stawu skokowego jest obecność u pacjenta wszczepionych elementów metalowych lub elektronicznych urządzeń medycznych. Może to być pompa insulinowa, aparat ortodontyczny, rozrusznik serca, neurostymulator czy metalowe klipsy wewnątrzczaszkowe. Choć podczas badania nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie, przed badaniem należy poinformować lekarza o ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans stawu skokowego – jak się przygotować?

Jeżeli planowany jest rezonans magnetyczny stawu skokowego z wykorzystaniem kontrastu, maksymalnie tydzień przed jego terminem należy wykonać oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, można też normalnie przyjmować wszystkie leki. Cukrzycy powinni w taki sposób zaplanować podanie insuliny, aby nie przypadło to na czas badania. Przed rezonansem nie trzeba się rozbierać – należy jednak zadbać, by odzież nie miała żadnych elementów metalowych w postaci zamków, klamerek czy sprzączek. Na rezonans stawu skokowego należy się zgłosić bez okularów, biżuterii i makijażu (niektóre kosmetyki zawierają drobinki metali). W pomieszczeniu z aparatem do rezonansu nie można mieć ze sobą także telefonu komórkowego, kluczy, zegarka czy kart płatniczych (mogłoby ulec rozmagnesowaniu).

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przebieg

Pacjent, który zgłasza się na rezonans magnetyczny stawu skokowego pozostaje pod stałą opieką personelu. Po wejściu do gabinetu jest proszony o położenie się na ruchomym stole, który następnie ktoś z personelu wsuwa do aparatu. W trakcie badania należy pozostawać nieruchomo, bo mogłoby to zniekształcić uzyskiwane obrazy. Jeżeli pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, może o tym poinformować personel przez znajdujący się w aparacie mikrofon.

Rezonans stawu skokowego – gdzie wykonać?

Na rezonans stawu skokowego wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

FAQ

 • Czym jest środek kontrastowy?

Kontrast to środek chemiczny, który – podany przed rezonansem magnetycznym – znacznie podnosi jakość obrazowania. Po badaniu jest wydalany wraz z moczem, więc po badaniu zalecane jest wypicie około 1,5 litra wody.

 • Dlaczego przed rezonansem magnetycznym stawu skokowego z kontrastem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny?

Podawany przed badaniem kontrast może być obciążający dla nerek. Kreatynina to wskaźnik, który pozwala sprawdzić, czy pracują one prawidłowo i czy sobie poradzą z szybkim wydaleniem kontrastu z organizmu.

 • Czy na rezonans stawu skokowego potrzebne jest skierowanie?

Nie, w oddziałach enel-med rezonans stawu skokowego wykonujemy bez konieczności posiadania skierowania.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.