hero-image

Rezonans magnetyczny zatok przynosowych

Opis specjalizacji

Rezonans magnetyczny zatok to badanie, które pozwala z wyjątkową precyzją zobrazować struktury anatomiczne zatok. Znajduje ono zastosowanie w diagnostyce schorzeń laryngologicznych, onkologicznych, ale i stanów po nagłych urazach. Na rezonans zatok wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Zatoki przynosowe to przestrzenie zlokalizowanie w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Ich funkcją jest nawilżanie oraz ogrzewanie powietrza wdychanego przez człowieka, biorą udział w procesie mowy, są niezbędne do prawidłowego działania zmysłu węchu. Tak jak każda inna część ciała, również zatoki są narażone na różnego rodzaju schorzenia. W ich diagnostyce bardzo przydatnym badaniem jest rezonans magnetyczny zatok.

Rezonans zatok – wskazania

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego zatok znajdują się rozmaite dolegliwości, takie jak bóle nosa i głowy, przewlekły katar, problemy z oddychaniem, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Mogą to być objawy:

  • ostrego i przewlekłego zapalenia zatok,
  • wrodzonych nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki,
  • powikłań wewnątrzczaszkowych po urazach mechanicznych,
  • łagodnych i złośliwych nowotworów zatok i jamy nosowej.

Rezonans zatok może być również elementem przygotowań do planowanych zabiegów chirurgicznych, jak również służyć ocenie skuteczności podjętego leczenia.

Rezonans magnetyczny zatok – przeciwwskazania

Rezonansu zatok, tak jak innych badań z wykorzystaniem pola magnetycznego, nie wykonuje się u pacjentów z rozrusznikami serca, pompami insulinowymi czy neurostymulatorami. Pole magnetyczne mogłoby zakłócić działanie tych urządzeń, zagrażając zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Poza tym, badanie nie jest wskazane u osób z metalowymi implantami ortopedycznymi (np. śrubami ortopedycznymi), klipsami naczyniowymi czy sztucznymi zastawkami serca. Lekarz może odradzić rezonans magnetyczny zatok kobietom w I trymestrze ciąży, choć nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie.

Rezonans magnetyczny zatok – jak się przygotować?

Na rezonans magnetyczny zatok należy zgłosić się bez makijażu, nie wolno także stosować lakieru do włosów – zawarte w kosmetykach drobinki metali mogą bowiem powodować zniekształcenie obrazu. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, a także przyjmować leki. Należy pamiętać, by zakładane w dniu badania ubranie było pozbawione elementów metalowych, koniecznie trzeba też zdjąć wszelką biżuterię, okulary itp. Telefon komórkowy, portfel, klucze i inne tego typu podręczne przedmioty należy zostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny zatok – jak przebiega?

W naszych centrach Enel-Med pacjenci zgłaszający się na rezonans zatok pozostają pod stałą opieką zespołu specjalistów. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na stole, który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Rezonans magnetyczny zatok trwa od 20 do 60 minut. W tym czasie należy zachowywać bezruch – w razie potrzeby jakiekolwiek nieprawidłowości czy pogorszenie samopoczucia można zgłosić personelowi przez zamontowany w aparacie mikrofon.

FAQ

  • W których placówkach można wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny zatok wykonujemy w oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Katowicach.

  • W jakiej formie otrzymam wynik rezonansu?

Wyniki badania pacjent otrzymuje w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.