hero-image

RTG klatki piersiowej

Opis badania

RTG klatki piersiowej to badanie obrazowe, które polega na prześwietleniu klatki piersiowej przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. W ten sposób można zobrazować m.in. pola płucne, płuca, serce oraz kości klatki piersiowej. Na prześwietlenie klatki piersiowej zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

RTG klatki piersiowej to badanie o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykonuje się je w diagnostyce wielu chorób, u pacjentów po wypadkach i urazach. Jest też ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych. Osoby palące powinny zgłaszać się na prześwietlenie klatki piersiowej co roku, pozostali pacjenci – po 40. roku życia – mniej więcej co dwa lata.

RTG klatki piersiowej – wskazania

RTG klatki piersiowej to badanie, które zleca się pacjentom z niepokojącymi objawami w postaci:

 • silnego, długo utrzymującego się kaszlu,
 • ataków duszności,
 • bólu w obrębie klatki piersiowej,
 • odpluwania śluzu lub krwi podczas kaszlu,
 • stłuczeń i innych urazów w obrębie klatki piersiowej,
 • krwawienia z przełyku.

Prześwietlenie klatki piersiowej pozwala wykryć takie schorzenia, jak:

 • zapalenie płuc,
 • rozedma płuc,
 • nowotwory płuc,
 • gruźlica,
 • niewydolność serca,
 • pęknięcia i złamania kości w obrębie klatki piersiowej.

Przeciwwskazania do RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej jest badaniem, do którego wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Co prawda nie jest ono w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu, ale nowoczesne technologie sprawiają, że w celach diagnostycznych stosuje się jego minimalne dawki, które nie odbijają się na zdrowiu. Oczywiście częstotliwość badań RTG musi być rozsądna – aby je wykonać, muszą zaistnieć konkretne wskazania medyczne. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku RTG klatki piersiowej u kobiet w ciąży – nie jest ono badaniem pierwszego wyboru i tak naprawdę wykonuje się je tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy trzeba ratować zdrowie lub życie kobiety.

Jak się przygotować do prześwietlenia klatki piersiowej?

Prześwietlenie klatki piersiowej nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, może być wykonane o dowolnej porze dnia. Przeprowadzający je specjalista może jedynie poprosić o zdjęcie okularów, biżuterii, a nawet bielizny, jeśli zawiera ona elementy metalowe. Na badanie warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Jak przebiega RTG klatki piersiowej?

Przed badaniem na inne części ciała – zwłaszcza miednicę i szyję – nakłada się specjalne fartuchy ochronne, które zabezpieczają tkanki przed zbędną ekspozycją na promieniowanie. RTG klatki piersiowej wykonuje się zazwyczaj w dwóch projekcjach – przednio-tylnej i bocznej. Przeprowadzający je technik RTG instruuje, jak się ustawić, kiedy unieść ręce, które części ciała i w którym momencie powinny przylegać do rejestrującej promieniowanie płyty. W momencie wykonywania zdjęcia należy wziąć głęboki oddech i zatrzymać powietrze w płucach.

RTG klatki piersiowej – gdzie wykonać?

Na prześwietlenie klatki piersiowej zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

FAQ

 • Jak zapisać się na badanie?

Na RTG klatki piersiowej można się zapisać poprzez aplikację, bezpośrednio w wybranej placówce lub telefonicznie.

 • Czy badanie wykonuje się u dzieci?

Jeśli są ku temu wskazania medyczne, prześwietlenie klatki piersiowej może być wykonywane również u dzieci.

 • Czy po RTG klatki piersiowej otrzymam dokumentację?

Oczywiście! Po badaniu pacjent otrzymuje wykonany przez specjalistę opis oraz dokumentację zdjęciową.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.