hero-image

RTG kręgosłupa

Opis badania

RTG kręgosłupa to podstawowe badanie pozwalające zobrazować tkanki – przede wszystkim kostne – tworzące kręgosłup. Można dzięki niemu zdiagnozować m.in. zmiany zwyrodnieniowe, złamania kości czy stany zapalne tkanek. RTG kręgosłupa wykonujemy w naszych oddziałach enel-med.

Prześwietlenie kręgosłupa to badanie, podczas którego wykorzystywane są właściwości promieni rentgenowskich, zwanych również promieniami X. Przenikają one tkanki w organizmie człowieka i są przez nie w różnym stopniu pochłaniane. Tkanka kostna absorbuje ich najwięcej, więc jest najlepiej widoczna na zdjęciach rentgenowskich. Rentgen kręgosłupa jest podstawowym badaniem pozwalającym zobrazować tę część ciała.

RTG kręgosłupa – wskazania

Prześwietlenie kręgosłupa wykonuje się m.in. w diagnostyce ortopedycznej oraz neurologicznej, u pacjentów, u których występują objawy w postaci:

  • bólu kręgosłupa,
  • ograniczenia ruchomości kręgosłupa,
  • zaburzeń czucia,
  • mrowienia i drętwienia kręgosłupa i/lub kończyn,
  • zaburzeń w oddawaniu moczu i stolca.

W zależności od potrzeb wykonane może zostać RTG kręgosłupa szyjnego, piersiowego, krzyżowego i/lub RTG kręgosłupa lędźwiowego. Badanie pozwala wykryć m.in. wrodzone wady rozwojowe, zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe, przemieszczenia krążków międzykręgowych, stany zapalne tkanek, złamania kręgów czy

RTG kręgosłupa – przeciwwskazania

Choć jednorazowa ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie nie jest groźna dla zdrowia, to jednak nie pozostaje w pełni obojętna dla organizmu. Z tego względu RTG kręgosłupa co do zasady nie wykonuje się u kobiet w ciąży – chyba że jest to badanie absolutnie konieczne dla ratowania zdrowia lub życia, a korzyści płynące z jego wykonania wyższe niż potencjalne ryzyko uszkodzeń płodu. Należy zachować ostrożność również w przypadku RTG kręgosłupa u dzieci – młody wiek nie jest co prawda przeciwwskazaniem bezwzględnym, ale należy uważać, by u małych pacjentów nie wykonywać badań RTG zbyt często.

Prześwietlenie kręgosłupa – jak się przygotować?

Rentgen kręgosłupa nie należy do badań, które wymagają szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto wygodnie się ubrać i wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Wyjątkiem jest tu RTG kręgosłupa lędźwiowego. Uzyskanie zdjęcia dobrej jakości mogą utrudniać zalegające w jelicie masy kałowe, więc należy stosować dietę lekkostrawną przez 2 dni poprzedzające badanie (można przyjąć jednokrotnie delikatne środki przeczyszczające), a na samo RTG zgłosić się na czczo, najlepiej po wypróżnieniu.

Rentgen kręgosłupa – jak przebiega?

Badanie trwa kilka minut, a – dosłownie kilka sekund. Odbywa się w specjalnej pracowni – po wejściu do niej pacjent musi wykonywać polecenia Do badania trzeba zdjąć odpowiednie partie odzieży, tak aby odsłonić pożądany odcinek kręgosłupa. Specjalista mówi, jakie pozycje przyjąć – zdjęcie może być wykonane np. w projekcji bocznej spoczynkowej, przednio-tylnej, skośnej czy czynnościowej (w zgięciu oraz wyproście). Od razu po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności.

 

FAQ

  • Gdzie mogę wykonać RTG kręgosłupa?

Badanie można wykonać m.in. w oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu.

  • Jak zapisać się na badanie?

Zalecamy, by na RTG kręgosłupa zapisywać się telefonicznie lub poprzez aplikację.

  • W jakiej formie otrzymam wynik?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.