hero-image

RTG miednicy

Opis badania

RTG miednicy to podstawowe badanie wykonywane przy podejrzeniu złamań kości miednicy. RTG miednicy wykonujemy w oddziałach enel-med przy użyciu nowoczesnego sprzętu, a pacjenci cały czas pozostają pod opieką naszego doświadczonego personelu.

RTG miednicy to badanie, które swoim zasięgiem obejmuje nie tylko kości – odpowiednie projekcje umożliwiają także uzyskanie obrazu RTG czy końców bliższych . Precyzja badania bierze się z właściwości promieniowania rentgenowskiego, które przenika ciało człowieka i jest pochłaniane w różnym stopniu przez różne tkanki. Kości absorbują go najwięcej, więc są widoczne na zdjęciu RTG stawów biodrowych czy miednicy.

RTG miednicy – wskazania

RTG wykonuje się w sytuacji:

 • podejrzenia złamań kości miednicy (również w obrębie panewki),
 • bólów i ograniczenia ruchomości w stawach biodrowych,
 • podejrzenia
 • deformacji i zmian pourazowych spojenia łonowego,
 • wrodzonych dysplazji stawów biodrowych,
 • zaburzeń chodu,
 • nierówności kończyn.

RTG miednicy – przeciwwskazania

Co do zasady badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego – w tym RTG miednicy – nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Choć dawka promieniowania jest minimalna, to jednak nie pozostaje ono zupełnie obojętne dla rozwijającego się dziecka. Ze względu na jego zdrowie badań RTG u ciężarnych się więc nie przeprowadza. W przypadku dzieci i młodzieży badanie nie powinno być praktykowane zbyt często.

RTG miednicy – jak się przygotować?

RTG miednicy jest jednym z badań, które wymaga od pacjenta pewnych przygotowań. Wypełnione gazami i masami kałowymi jelita mogą utrudniać obrazowanie kości więc dzień przed badaniem należy przyjmować środki odgazowujące dostępne w aptece bez recepty. Wieczorem, w dniu przed badaniem, należy się wypróżnić – jeśli jest to konieczne z pomocą lewatywy lub lekkich środków przeczyszczających. Na badanie należy zgłosić się na czczo – ostatni posiłek można zjeść 6 godzin przed badaniem. Warto ubrać się wygodnie i wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

RTG miednicy – jak przebiega?

RTG miednicy wykonywane jest przez specjalistę radiologii w dedykowanej pracowni. Po wejściu do pomieszczenia należy wykonywać wszystkie polecenia personelu – odsłonić obrazowaną partię ciała i przyjąć odpowiednią pozycję. Najczęściej RTG miednicy jest przeprowadza się w projekcji przednio-tylnej Samo wykonanie zdjęć trwa kilka-kilkanaście sekund. Po jego zakończeniu można od razu wrócić do normalnych aktywności.

FAQ

 • Czy RTG miednicy boli?

RTG miednicy samo w sobie jest bezbolesne i niewymagające żadnego znieczulenia. Odczuwane dolegliwości mogą wynikać z konieczności przyjmowania odpowiednich pozycji ciała w sytuacji urazu mechanicznego, np. złamania.

 • Jak zapisać się na badanie?

Na RTG miednicy można zapisać się telefonicznie lub w oddziale enel-med.

 • W jakiej formie otrzymam wyniki?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.