hero-image

RTG nadgarstka

Opis badania

RTG nadgarstka to ważne badanie stosowane w ortopedii, chirurgii urazowej oraz pediatrii – u dzieci pozwala na ocenę wieku kostnego oraz ocenę prawidłowości rozwoju. Na RTG nadgarstka wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med.

Nadgarstek to część kończyny górnej składająca się z ośmiu kości połączonych pasmami więzadeł i torebką stawową o skomplikowanej budowie. Po jego obu stronach przebiegają liczne ścięgna poruszające mięśniami, z których każde otoczone jest pochewką ścięgnistą. Rola nadgarstka to m.in. umożliwianie wykonywania precyzyjnych ruchów ręką we wszystkich kierunkach, ale także przenoszenie obciążeń podczas dźwigania przedmiotów czy pracy fizycznej. W diagnostyce chorób i kontuzji tej części ciała zastosowanie znajduje RTG nadgarstka.

RTG nadgarstka – wskazania

RTG nadgarstka wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:

 • bólu nadgarstka,
 • obrzęków nadgarstka,
 • osłabienia siły w ręce,
 • zaburzeń czucia,
 • mrowienia i drętwienia dłoni,
 • bólu palców.

RTG nadgarstka pozwala na wykrycie przeciążeń aparatu więzadłowo-torebkowego, urazów kości, zespołu cieśni nadgarstka oraz innych kontuzji o charakterze mechanicznym (zmiażdżenie kości, złamanie kości a także pośrednio uszkodzeń więzadeł). U dzieci z podejrzeniem nieprawidłowości rozwojowych badanie służy tzw. ocenie wieku kostnego.

Kości nadgarstka – RTG: przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania RTG kości nadgarstka jest ciąża – promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu, więc mogłoby zaszkodzić zdrowiu rozwijającego się płodu. Co do zasady badań RTG nie przeprowadza się więc u kobiet ciężarnych. Ostrożność należy zachować również w przypadku dzieci i młodzieży – młodego wieku nie uznaj się co prawda za bezwzględne przeciwwskazanie, ale badania nie można powtarzać zbyt często.

RTG nadgarstka – jak się przygotować?

RTG nadgarstka nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Nie trzeba do niego podchodzić na czczo, można normalnie przyjmować wszystkie stosowane na co dzień leki. Na badanie warto założyć natomiast luźne, wygodne ubranie, tak aby można było bez problemu odsłonić nadgarstek. Oczywiście dobrze mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną dotyczącą obrazowanej części ciała.

Kości nadgarstka – RTG: jak przebiega?

RTG nadgarstka przeprowadza w dedykowanej temu pracowni. Po wejściu do pomieszczenia pacjent odsłania nadgarstek i wykonuje wszystkie polecenia personelu. Samo zrobienie zdjęć RTG trwa kilka-kilkanaście sekund. Najczęściej realizuje się je w dwóch projekcjach – przednio-tylnej oraz bocznej. Jeśli jest taka konieczność, może zostać wykonane również zdjęcie w projekcji skośnej. Od razu po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności.

FAQ

 • Gdzie mogę wykonać badanie?

RTG nadgarstka wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce, w tym w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 • Czy RTG nadgarstka jest bezpieczne?

Promieniowanie RTG nie pozostaje co prawda w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu, ale jego dawki stosowane podczas badania są minimalne. Wykonywane w ściśle określonych sytuacjach RTG nadgarstka nie jest więc szkodliwe dla zdrowia.

 • W jakiej formie otrzymam wynik?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.