hero-image

RTG palca ręki

Opis badania

Gra w siatkówkę i koszykówkę, nieszczęśliwe uderzenia czy niefortunne upadki – istnieje wiele sytuacji, które mogą skutkować kontuzjami palców rąk. W ich diagnostyce sprawdza się głównie RTG palca, które pozwala precyzyjnie zobrazować przede wszystkim Na RTG palca ręki wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

Prześwietlenie palca to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego (promieniowania jonizującego, promieniowania X). Przenika ono przez organizm pacjenta i jest pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu. Tkanka kostna absorbuje najwięcej promieni X, dzięki czemu jest doskonale widziana na zdjęciach. RTG palca ręki pozwala więc diagnozować przede wszystkim urazy w obrębie tkanki kostnej.

RTG palca ręki – wskazania

RTG palca ręki wykonuje się, jeśli u pacjentów występują niepokojące objawy w postaci:

  • bólu palca,
  • obrzęku,
  • zaczerwienienia i zasinienia,
  • widocznej deformacji
  • zaburzeń czucia.

RTG palca pozwala wykryć przede wszystkim urazy w obrębie tkanki kostnej – pęknięcia i złamania, ale również martwicę kości oraz choroby i kontuzje stawów w obrębie palca (przy podejrzeniu, że uszkodzeniom uległy również tkanki kostne).

Prześwietlenie palca – przeciwwskazania

Jedyne przeciwwskazanie do wykonywania prześwietlenia palca to ciąża – co do zasady badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet spodziewających się dziecka. Choć dawka promieniowania jest minimalna, to jednak nie jest ono w pełni obojętne dla zdrowia, zwłaszcza rozwijającego się płodu. RTG palca nie powinno być również zbyt często wykonywane u małych dzieci.

RTG palca – jak się przygotować?

RTG palca nie wymaga od pacjentów żadnych szczególnych przygotowań. Nie się zachodzi konieczność zgłaszania się na nie na czczo, może być wykonywane o dowolnej porze dnia, nie trzeba odstawiać przyjmowanych na co dzień leków. Warto oczywiście zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a na badanie stawić się bez biżuterii noszonej na dłoniach (pierścionki, bransoletki, zegarki).

RTG palca ręki – jak przebiega?

RTG palca ręki trwa kilka minut, a samo wykonywanie zdjęć – kilka sekund. Przeprowadza je w dedykowanej temu pracowni doświadczony technik RTG. Po wejściu do gabinetu pacjent musi odsłonić dłoń i przyjmować nią taką pozycję, jak zaleci technik. Dla ochrony innych części ciała przed niepotrzebną ekspozycją na promieniowanie stosowane mogą być specjalne ołowiane fartuchy ochronne.

FAQ

  • Czy prześwietlenie palca boli?

Nie, RTG palca ręki to bezbolesne badanie, niewymagające żadnego znieczulenia. Ewentualne dolegliwości bólowe mogą wynikać z konieczności przyjmowania odpowiednich pozycji ręki przy urazie mechanicznym.

  • Jak zapisać się na badanie?

Na RTG palca można zapisać się telefonicznie lub poprzez aplikacje mobilną.

  • W jakiej formie otrzymam wyniki?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.