hero-image

RTG stawu kolanowego

Opis badania

Kolano jest największym stawem w organizmie człowieka, nieustannie narażonym na różnego rodzaju przeciążenia, urazy i choroby. W ich diagnostyce zastosowanie znajduje RTG kolana – badanie szeroko dostępne, bezbolesne i precyzyjne. Wykonać je można w naszych oddziałach enel-med.

Stawy kolanowe są codziennie obciążane poprzez codzienne aktywności – chodzenie, skakanie, bieganie, również uprawianie sportu. Nie sprzyjają im nadwaga i otyłość, ciężka praca fizyczna, a nawet nieprawidłowa dieta. Z tego powodu kontuzje i choroby kolana są jednymi z najczęstszych dolegliwości wśród narządów ruchu, i to bez względu na wiek. Szerokie zastosowanie w ich diagnostyce znajduje RTG kolana.

RTG kolana – wskazania

RTG kolana wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:

  • bólu kolan,
  • obrzęku kolan,
  • zaczerwienienia i krwiaków kolan,
  • ograniczenia ruchomości stawu,
  • uczucia „przeskakiwania” w kolanie.

RTG kolana przydaje się w diagnostyce wad wrodzonych, rozwojowych i zwyrodnieniowych, chorób reumatoidalnych, stanów przeciążeniowych i kontuzji wynikających z uprawiania sportu. Pozwala RTG stawu kolanowego wykonuje się w ramach przygotowania do operacji ortopedycznych  tej okolicy i kontroli skuteczności podjętego leczenia.

RTG stawu kolanowego – przeciwwskazania

Wykorzystywane podczas RTG stawu kolanowego promieniowanie rentgenowskie nie jest w pełni obojętne dla zdrowia – największe ryzyko stanowi dla rozwijającego się płodu. Co do zasady więc badań RTG nie wykonuje się u kobiet ciężarnych. W przypadku RTG stawu kolanowego przeprowadzanego u dzieci i młodzieży należy zachować szczególną ostrożność (m.in. stosowanie fartuchów ochronnych), a także nie wykonywać go zbyt często.

Staw kolanowy – RTG: przygotowanie

RTG stawu kolanowego nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować stosowane na co dzień leki. Może być wykonane zarówno w godzinach rannych, jak i popołudniowych. Dla własnego komfortu, ale i sprawnego przeprowadzenia badania, warto założyć luźną spódnicę, spodnie lub krótkie spodenki – tak aby móc wygodnie odsłonić kolano. Dobrze mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą diagnozowanej okolicy.

Kolano – RTG: jak przebiega?

RTG stawu kolanowego można wykonać w różnych projekcjach, czyli prześwietlając kolano pod różnymi kątami. Do stosowanych najczęściej projekcji należą projekcja przednio-tylna oraz projekcja boczna W zależności od wybranej projekcji pacjent przyjmuje pozycję stojącą lub kładzie się na plecach, ma wyprostowaną nogę lub musi ugiąć ją w kolanie. Cała procedura trwa kilka minut, a samo wykonywanie zdjęć – kilka-kilkanaście sekund. Od razu po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności.

FAQ

  • Czy RTG kolana boli?

RTG kolana samo w sobie jest badaniem bezbolesnym. Pacjent może odczuwać pewne dolegliwości, gdy przyjmuje odpowiednią pozycję kończyny, a boryka się np. z urazem mechanicznym kolana.

  • Jak mogę zapisać się na badanie?

Zachęcamy, by na RTG stawu kolanowego zapisywać się drogą telefoniczną.

  • W jakiej formie otrzymam wyniki?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.