hero-image

RTG zatok przynosowych

Opis badania

RTG zatok to powszechnie dostępne, bezbolesne i niewymagające wcześniejszych przygotowań badanie, pozwalające diagnozować nieprawidłowości w obrębie Znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce chorób laryngologicznych. Na zatok wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do centrów medycznych enel-med w całej Polsce!

Zatoki to połączone z jamą nosową przestrzenie wyścielone błoną śluzową, które nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózg przed urazami oraz regulują procesy słyszenia. Ze względu na swoją budowę oraz funkcje zatoki są narażone na różnego rodzaju dolegliwości. W niektórych przypadkach tradycyjne badanie laryngologiczne – wykonywane przy pomocy wziernika lub endoskopu – może się okazać niewystarczające. W takiej sytuacji przydatne bywa RTG zatok.

RTG zatok – wskazania

RTG zatok wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy w postaci:

  • niedrożności i uczucia ucisku zatok,
  • bólu głowy,
  • przewlekłego kataru.

RTG zatok jest przydatne w diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, ale także torbieli i polipów, obecności płynu w zatokach, skrzywienia przegrody nosowej, zgrubień i wielu innych schorzeń.

Rentgen zatok – przeciwwskazania

Wykorzystywane podczas RTG zatok promieniowanie rentgenowskie może wpływać na rozwój płodu – z tego względu unika się ekspozycji kobiet ciężarnych oraz podejrzewających ciążę. U pań w wieku rozrodczym, zwłaszcza planujących ciążę, zaleca się wykonywanie badania w I fazie cyklu miesięcznego, tak aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Szczególne środki bezpieczeństwa obowiązują w przypadku RTG zatok wykonywanego u dzieci oraz młodzieży (m.in. stosowanie ołowianych fartuchów ochronnych).

Zdjęcie zatok – jak się przygotować?

Rentgen zatok nie jest badaniem, które wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Nie trzeba zgłaszać się na nie na czczo, może być wykonane o każdej porze dnia, można normalnie przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą obrazowanej okolicy.

Prześwietlenie zatok – jak przebiega?

RTG zatok to badanie zupełnie bezbolesne – nie wymaga żadnego znieczulenia. Wykonywane jest w dedykowanej pracowni przez technika RTG. Po wejściu do pomieszczenia należy dostosowywać się do wszystkich jego poleceń. W większości przypadków wykonuje się jedno zdjęcie w projekcji pa , co pozwala na precyzyjne zobrazowanie całych zatok. Najczęściej stosowane projekcje to projekcja potyliczno-bródkowa (Watersa), potyliczno-czołowa (Caldwella) oraz projekcja podstawy czaszki. Cała procedura trwa kilka minut, a samo robienie zdjęć zatok – kilka-kilkanaście sekund.

FAQ

  • Jak zapisać się na badanie?

Zachęcamy, by korzystać z kontaktu telefonicznego.

  • Gdzie mogę zgłosić się na RTG zatok?

Prześwietlenie zatok wykonujemy m.in. w naszych oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku,  Katowicach, Krakowie, łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu.

  • W jakiej formie otrzymam wynik?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.