hero-image

Szczepienie p/kleszczowe zapalenie mózgu – dzieci

Opis usługi

Kleszczowe zapalenie mózgu jest ostrą chorobą wirusową, której przyczyną jest ukąszenie przez zakażonego kleszcza. Stanowi ona duże zagrożenie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – może bowiem powodować poważne powikłania, m.in. neurologiczne. W celu ochrony przed zakażeniem u najmłodszych polecana jest szczepionka na kleszczowe mózgu dzieci. Szczepienie wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, bytujące w wysokich trawach, na gałęziach krzewów i drzew w parkach, lasach, na łąkach i innych terenach zielonych. Są one aktywne od miesięcy wiosennych do jesieni. Kleszcze żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Przenoszą w ten sposób groźne drobnoustroje – jednym z nich jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

szczepienie p./kleszczowemu zapaleniu mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu – co trzeba wiedzieć?

Kleszczowe zapalenie mózgu rozwija się w ciągu 7-14 dni od ukąszenia przez kleszcza będącego nosicielem wirusa. ąMoże ono przebiegać bezobjawowo lub objawiać się podobnie do grypy (występuj gorączka, ból głowy, katar, kaszel, ból mięśni). Jeśli wirus w tym czasie nie zostanie zwalczony i przedostanie się do układu nerwowego, rozwija się druga faza choroby, obejmująca m.in. bardzo wysoką gorączkę, silne bóle głowy, oczopląs i światłowstręt czy zaburzenia świadomości. Może dojść nawet do zapalenia mózgu. Powikłania kleszczowego zapalenia mózgu to m.in. niedowłady, uszkodzenie nerwów, drżenie rąk oraz zachowania agresywne.

Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci – dla kogo?

Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu dla dzieci zalecane są wszystkim dzieciom po ukończeniu 1. roku życia, a w szczególności:

  • spędzającym dużo czasu na świeżym powietrzu (w ogrodzie, parku, na łące),
  • zamieszkującym tereny rolnicze,
  • mającym kontakt ze zwierzętami gospodarskimi i domowymi,
  • zuchom, harcerzom, dzieciom spędzającym wakacje na biwakach i obozach wędrownych,
  • dzieciom uprawiającym sporty na świeżym powietrzu.

Kleszczowe zapalenie mózgu szczepionka dla dzieci – przeciwwskazania

Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu dla dzieci nie są wskazane:

  • u dzieci z ciężką reakcją anafilaktyczną po podaniu pierwszej dawki szczepionki,
  • w trakcie ostrej infekcji / choroby przebiegającej z gorączką,
  • u dzieci z silną alergią na którąkolwiek z substancji pomocniczych wchodzących w skład szczepionki.

Co ważne, przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest alergia na białko jaja kurzego – w takiej sytuacji należy jedynie wydłużyć czas obserwacji dziecka po szczepieniu.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu dzieci – przebieg

Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu dla dzieci powyżej 1. roku życia polegają na podaniu trzech dawek szczepionki – drugiej po 1-3 miesiącach po pierwszej i trzeciej po 5-12 miesiącach po drugiej. U dzieci do 15. roku życia dawki przypominające podaje się co 5 lat.

FAQ

1. Czy szczepienie wymaga skierowania?

Nie, szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu dla dzieci nie wymagają skierowania, ale kwalifikacji dziecka musi dokonać lekarz, np. pediatra.

2. Jaka szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci jest używana w oddziałach enel-med?

W naszych placówkach stosowana jest szczepionka FSME-immune 0,25 ml Junior.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.