hero-image

Szczepienie p/WZW B – dzieci

Opis usługi

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby i raka wątroby. Szczepienie przeciw WZW typu B to jedno ze szczepień obowiązkowych u dzieci w naszym kraju –można je wykonać w jednym z oddziałów enel-med w całej Polsce.

Szacuje się, że na całym świecie na przewlekłe WZW typu B choruje około 257 mln osób, a z powodu ostrego WZW typu B i powikłań WZW typu B przewlekłego umiera około 880 tys. pacjentów. W Polsce zachorowalność w ostatniej dekadzie zmalała, a co najważniejsze – nie stwierdzono przypadków WZW typu B u dzieci i młodzieży, co potwierdza skuteczność szczepionek obowiązkowych uwzględnionych w programie szczepień ochronnych.

WZW typu B – co trzeba wiedzieć?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych – wywoływana jest przez wirusa HBV, który rozprzestrzenia się wraz z krwią i wydzielinami. Do zakażenia u dzieci może dojść podczas porodu (chora matka zakaża dziecko), przez kontakt z zakażoną krwią lub poprzez niejałowy sprzęt medyczny (np. igły). Nie każdy przypadek zakażenia WZW typu B ma charakter ostry – objawy w postaci złego samopoczucia, zażółcenia skóry czy braku apetytu występują u około 50% chorych. Badania dowiodły, że choroba znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby oraz nowotworu wątroby.

Szczepienie WZW B dzieci – dla kogo?

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest szczepieniem obowiązkowym dla wszystkich dzieci w Polsce. Wykonuje się je u niemowląt od razu po narodzeniu – dla pełnej ochrony konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki.

Szczepienie WZW u dzieci – przeciwwskazania

Szczepionka na WZW B u dzieci nie jest zalecana w przypadku:

  • nadwrażliwości na składniki szczepionki
  • bardzo ciężkich reakcji alergicznych po podaniu wcześniejszej dawki szczepionki,
  • zaostrzenia choroby przewlekłej (do momentu ustabilizowania stanu dziecka),
  • choroby przebiegającej z gorączką (do czasu poprawy stanu zdrowia).

WZW szczepienie dla dzieci – przebieg

U niemowląt szczepionka przeciw WZW typu B podawana jest domięśniowo w przednio-boczną część uda, a u starszych dzieci– w mięsień naramienny.

Jak wspomniano, cykl szczepień obejmuje podanie trzech dawek szczepionki – drugiej miesiąc po pierwszej i trzeciej pół roku po pierwszej. Szczepień przypominających nie przewiduje się.

W wyjątkowych sytuacjach – takich jak szczepienie WZW B przed zabiegiem dzieci – można zastosować przyspieszony schemat aplikacji szczepionki – 0-7-21 dni i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach lub 0-1-2 miesiące i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach.

FAQ

1. Jaka szczepionka na WZW typu B dla dzieci używana jest w enel-med?

W naszych placówkach stosujemy m.in. szczepionki monowalentne Engerix i Euvax, a także szczepionki skojarzone Hexacima i Infanrix Hexa.

2. Czy szczepienie na WZW typu B u dzieci wymaga skierowania?

Szczepienie na WZW typu B u dzieci nie wymaga skierowania, ale kwalifikacji do szczepienia musi dokonać pediatra. Na wizytę należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia i kartę szczepień dziecka.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.