hero-image

Szczepienie przeciwko odrze

Opis usługi

Odra jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Morbillivirus. Zakażenie odrą następuje drogą powietrzno-kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo – gardłowej. Wirus przedostaje się do organizmu przez nos, usta oraz przez spojówki. Namnaża się w błonach śluzowych, a następnie wędruje do różnych organów: skóry, nerek, żołądka, wątroby czy jelit.

Jeden chory może zarazić kolejne 15 do 20 osób. Okres wylęgania wynosi od 8 do 12 dni po kontakcie z osobą zarażoną. Zarazić można się jedynie od nosiciela wirusa, czyli osoby chorej. Odra charakteryzuje się największą zaraźliwością 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez 4 dni od momentu jej wystąpienia.

Na chorobę narażone są przede wszystkim niemowlęta  między 6. a 12. miesiącem życia – przed pierwszym szczepieniem oraz dzieci do 15. roku życia, którym nie została podana dawka przypominająca szczepionki.

Objawy odry

Charakterystyczne są trzy fazy rozwoju.

I faza, okres nieżytowy, obejmuje czas od 2 do 4 dni przed wystąpieniem wysypki. Pojawia się wówczas objawy zwiastunowe: wysoka gorączka nawet do 40ºC , ostry ból gardła, nieżyt nosa i katar, zapalenie spojówek, światłowstręt, suchy kaszel oraz ogólne złe samopoczucie.

II faza nazywana okresem wysypkowym pojawia się między 10. a 12. dniem od początku zakażenia. Charakteryzuje się:

 • białymi wykwitami otoczonymi czerwoną linią w jamie ustnej,
 • wysoką gorączką od 39ºC do 41ºC,
 • czerwoną grudkową wysypką za uszami, która stopniowo obejmuje całą głowę, tułów oraz kończyny,
 • wypukłymi grudkami zlewającymi się w silnie swędzące białe plamy.

III faza (ostania) – to okres zdrowienia. Ustępuje wysypka, spada gorączka, a stan chorego poprawia się. Zarówno na twarzy, jak i na tułowiu następuje złuszczanie się skóry.

Leczenie odry polega na leczeniu objawowym. Zaleca się pozostanie w domu do 4 dni od momentu wystąpienia wysypki. Wskazany jest odpoczynek, uzupełnianie płynów, przyjmowanie leków: przeciwgorączkowych oraz przeciwkaszlowych. Nie należy stosować aspiryny. Występujący światłowstręt wymusza przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu.

Szczepienie – odra

Jedyną skuteczną bronią chroniącą przed zachorowaniem na odrę jest szczepienie. Szczepienie przeciw odrze obejmuje podanie dwóch dawek skojarzonej szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w odstępie 4 tygodni lub dłuższym. Badania naukowe wykazały, że po podaniu dwóch dawek odporność na odrę wykazuje około 98-99% zaszczepionych.

Szczepienie jest obowiązkowe dla dzieci:

 • 13. – 15. miesiącu życia – I dawka,
 • 6. roku życia – II dawka przypominająca (od 2019 r., zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych)
  lub
 • 10. roku życia – II dawka przypominająca (dla dzieci powyżej 6. roku życia, które nie otrzymały dawki przypominającej)

W enel-med umówisz się na szczepienie w dogodnym dla siebie terminie i o dowolnej porze dnia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.