enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej

Opis usługi

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Wirus ten jest bardzo zakaźny, łatwo więc o zachorowanie.

Jak można zarazić się ospą wietrzną?

Wirus ospy przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową bądź przez kontakt z przedmiotami zakażonymi przez chorą osobę.

Objawy ospy wietrznej

Głównymi objawami ospy wietrznej są: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na skórze całego ciała, a także na błonach śluzowych (najczęściej w okolicy jamy ustnej i nosowo-gardłowej), gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych.

Ospa wietrzna przebieg

Ospa zazwyczaj przebiega łagodnie, jednak u niektórych może przebiegać ona nieprzewidywalnie, powodując groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych), zapalenie płuc, zapalenie jelit, powikłania hematologiczne.

Ryzyko powikłań ospy wietrznej jest szczególnie duże w przypadku noworodków, niemowląt oraz chorych z zaburzeniami odporności.

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej

Ponieważ zakażenie ospą wietrzną jest powszechne i trudno go uniknąć, dlatego najlepszym sposobem dającym skuteczną i trwałą ochronę przed tą chorobą jest szczepienie.

Rzadko się zdarza, aby dzieci chorowały mimo szczepienia. Jeśli już do tego dojdzie, choroba ma wówczas znacznie łagodniejszy przebieg.

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej można podawać już od 9. miesiąca życia, jednak zaleca się, aby przeprowadzić je między 12. a 18. miesiącem życia dziecka. Do pełnej ochrony zalecane są dwie dawki, podawane w odstępie co najmniej 6 tygodni. Szczególnie warto zaszczepić dziecko przed pójściem do żłobka lub przedszkola.

U nas umówisz się na szczepienie w dogodnym dla siebie terminie i o dowolnej porze dnia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

    Bądź na bieżąco z aktualnościami

    CM ENEL-MED oraz oferowanych przez CM ENEL-MED produktów i usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podany adres e-mail, co wiąże się z używaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem.