hero-image

Szczepienie p/ospie wietrznej-dzieci

Opis usługi

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób wirusowych typowych dla wieku dziecięcego. W większości przypadków przebiega łagodnie, ale czasem może wywoływać powikłania. Skutecznym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest szczepienie na ospę – również u dzieci wykonujemy je w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Ospa wietrzna to często występująca w naszym kraju choroba wirusowa. Co roku notuje się od 150 do 220 tys. zachorowań, a większość pacjentów stanowią dzieci do 10. roku życia. Około 1000-1300 osób jest hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu choroby.

Ospa u dziecka – co trzeba wiedzieć?

Ospa jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Jest to bardzo zakaźny drobnoustrój, który przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym, a nawet przez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba zakażona. Do głównych objawów ospy zalicza się swędzącą wysypkę na skórze i błonach śluzowych, ogólne złe samopoczucie, gorączkę, a także bóle mięśni i głowy. W większości przypadków ospa u dziecka ma łagodny przebieg, choć zdarza się, że może dawać poważne powikłania, włącznie z zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy zapaleniem mózgu.

Szczepienie na ospę u dzieci – dla kogo?

Szczepienie przeciw ospie jest zalecane u wszystkich dzieci powyżej 9. miesiąca życia (a najlepiej po ukończeniu 12. miesiąca życia), które nie chorowały na ospę. Podanie dwóch zalecanych dawek szczepionki skutecznie chroni dziecko przed zakażeniem, a jeśli mimo wszystko maluch zachoruje (zdarza się to bardzo rzadko), choroba ma o wiele łagodniejszy przebieg.

Szczepionka na ospę u dzieci – przeciwwskazania

Szczepionka przeciw ospie, choć ogólnie bezpieczna, nie powinna być podawana każdemu dziecku. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia szczepień wymienia się:

  • ostre reakcje anafilaktyczne po podaniu pierwszej dawki szczepionki,
  • choroby/infekcje przebiegające z gorączką,
  • obniżenie odporności organizmu,
  • chłoniaki, nowotwory szpiku kostnego i układu chłonnego,
  • radioterapię i okres 6 miesięcy po jej zakończeniu,
  • nadwrażliwość na neomycynę lub jakikolwiek składnik szczepionki

Ospa – szczepienie: przebieg

Szczepionka przeciw ospie powinna zostać podana w dwóch dawkach, w odstępie co najmniej 6 tygodni (najlepiej – około 3 miesięcy). Szczepionka jest aplikowana podskórnie – może być podawana jednocześnie ze szczepionką na odrę, świnkę i różyczkę, ale w osobne miejsce.

FAQ

1. W jaki sposób umówić się na szczepienie przeciw odrze z dzieckiem?

W tym celu należy się skontaktować telefonicznie z Call Center lub skorzystać z naszego systemu rezerwacji online. W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy również do umówienia się na wizytę przedszczepienną u naszych pediatrów. Na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka i kartę szczepień.

2. Jaka szczepionka na ospę dla dzieci stosowana jest w enel-med?

W naszych placówkach stosujemy preparat Varilrix w postaci proszku i substancji rozpuszczającej do sporządzania roztworu do iniekcji.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.