enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Szczepienie przeciwko WZW typu A

Opis usługi

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie nazywane „żółtaczką pokarmową” jest ostrą chorobą zakaźną, która rozwija się w wyniku uszkodzenia wątroby przez wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV).

Jak można zarazić się WZW typu A?

Zakażenie jest przenoszone drogą pokarmową (choroba „brudnych rąk”) w wyniku spożycia skażonej wirusem żywności (np. nieumyte owoce, warzywa, owoce morza nie poddane skutecznej obróbce termicznej) i wody, rzadziej natomiast przez bezpośredni kontakt z chorym lub używanymi przez niego przedmiotami (przeniesienie wirusa na rękach). Choroba łatwo się szerzy w zbiorowiskach dzieci (przedszkola, szkoły) oraz pomiędzy domownikami.

Objawy WZW typu A

Objawami choroby jest utrata łaknienia i nudności. Chore dziecko skarży się na uczucie zmęczenia, niekiedy na bóle mięśniowo-stawowe. Mogą wystąpić stany podgorączkowe. W kolejnych etapach choroby pojawiają się zwykle objawy typowe dla zapalenia wątroby, może pojawić się biegunka, w efekcie uszkodzenia komórek wątroby mocz przybiera ciemną barwę, stolec z kolei staje się odbarwiony. Często pojawia się żółtaczka (żółte zabarwienie oczu i skóry).

Szczepienie przeciwko WZW typu A

Szczepienie na WZW A należy do szczepień zalecanych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży do 18. roku życia.

W Polsce około 90% dzieci do 15. roku życia nie posiada przeciwciał chroniących je przed żółtaczką pokarmową. Dlatego, aby zapobiec wystąpieniu choroby  rekomendowane jest szczepienia dzieci.

Z uwagi na fakt, iż problemem są zachorowania dużych grup dzieci, okresowo występujące w przedszkolach i szkołach, dlatego warto zadbać o zdrowie własnego dziecka i zaszczepić je odpowiednio wcześnie. Szczepienie przeciw WZW A szczególnie ważne jest także dla osób wyjeżdżających np. na wakacje do miejsc gdzie występuje podwyższone ryzyko zarażenia chorobą.

Szczepionkę przeciw WZW typu A podawana jest w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Dzięki preparatowi w ciągu 4 tygodni w naszym ciele powstają przeciwciała, które chronią nas przed zachorowaniem na żółtaczką typu A przez ponad 20 lat.

U nas umówisz się na szczepienie w dogodnym dla siebie terminie i o dowolnej porze dnia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

    Bądź na bieżąco z aktualnościami

    CM ENEL-MED oraz oferowanych przez CM ENEL-MED produktów i usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podany adres e-mail, co wiąże się z używaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem.