hero-image

Szczepienie p/WZW typu A – dzieci

Opis usługi

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) często błędnie określane jest jako żółtaczka pokarmowa. To ostra choroba zakaźna, będąca skutkiem uszkodzenia wątroby przez wirusa HAV. Zazwyczaj jest ona niegroźna dla niemowląt, ale u starszych dzieci może mieć już cięższy przebieg. Przed zakażeniem wirusem HAV chroni szczepienie przeciw WZW typu A dla dzieci.

W Polsce co roku notuje się kilkadziesiąt przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, głównie u osób dorosłych. U niemowląt choroba w większości przypadków przebiega łagodnie i bezobjawowo, a zakażenie jest wykrywane niejako przy okazji, podczas rutynowych badań krwi. Starsze dzieci oraz młodzież mogą jednak chorować dłużej i ciężej.

WZW typu A – co trzeba wiedzieć?

Źródłem zakażenia WZW typu A jest zawsze osoba chora. Wirus przenosi się głównie drogą pokarmową, poprzez spożycie zakażonej żywności lub wody – dlatego WZW typu A określa się mianem choroby brudnych rąk. Rzadziej do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub używanymi przez nią przedmiotami. Choroba może łatwo szerzyć się w zbiorowiskach dzieci – w żłobkach, przedszkolach, szkołach.

We wczesnych etapach objawy WZW typu A mogą nieco przypominać grypę. Do tego dochodzi np. częste odbijanie się, zgaga, ciemne zabarwienie moczu, odbarwienie stolca oraz charakterystyczne zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówek oczu.

Szczepienie WZW A dzieci – dla kogo?

Szczepienie przeciw WZW typu A jest zalecane wszystkim nieszczepionym dzieciom powyżej 1. roku życia. W szczególności, przeciwko WZW typu A powinny zostać zaszczepione dzieci:

  • uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół,
  • w rodzinach których są osoby chore na WZW typu A,
  • podróżujące z rodzicami do krajów, w których występowanie WZW typu A jest częste,
  • z hemofilią.

Szczepionka na WZW A dzieci – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia szczepienia przeciw WZW typu A u dziecka wymienia się:

  • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki,
  • ciężką reakcję alergiczną po podaniu wcześniejszej dawki szczepionki,
  • zaostrzenie choroby przewlekłej (do czasu ustabilizowania stanu dziecka),
  • chorobę przebiegającą z gorączką (do czasu poprawy stanu zdrowia).

Szczepienie WZW A dzieci – jak przebiega?

Dla uzyskania kompletnej ochrony przed WZW typu A, dziecko powinno otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie 6-12 miesięcy, przy czym pierwsza może zostać podana po ukończeniu 1. roku życia. Szczepionka jest aplikowana dziecku w formie zastrzyku domięśniowego – może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami przewidzianymi w programie szczepień, ale w inne miejsce. Zaleca się, by podczas obu szczepień podawać preparat od tego samego producenta.

FAQ

1. Jaka szczepionka na WZW typu A dla dzieci używana jest w enel-med?

W naszych oddziałach stosujemy szczepionkę Havrix Junior w postaci zawiesiny podawanej w formie iniekcji.

2. Czy szczepienie na WZW typu A wymaga skierowania?

Nie, skierowanie nie jest wymagane, choć oczywiście kwalifikacji do szczepienia musi dokonać pediatra. Na wizytę należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia i kartę szczepień dziecka.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.