hero-image

Tomografia komputerowa angio innej okolicy anatomicznej (z kontrastem)

Opis badania

Tomografia komputerowa angio to badanie pozwalające na ocenę stanu naczyń krwionośnych właściwie w każdej okolicy anatomicznej. Dzięki podaniu środka cieniującego uzyskane obrazy są bardzo precyzyjne, co znacznie ułatwia ewentualną diagnozę. Na tomografię komputerową angio z kontrastem można się zgłosić do oddziałów enel-med w Warszawie.

Tomografia komputerowa angio z kontrastem to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego oraz środek cieniujący podawany dożylnie przez wenflon. Pozwala ono na precyzyjne zobrazowanie naczyń we właściwie każdej części ciała, a dzięki temu – wykrycie nieprawidłowości w ich budowie oraz ewentualnych stanów zapalnych.

Tomografia komputerowa angio innej okolicy anatomicznej – wskazania

Podczas angio TK z kontrastem można przebadać:

  • tętnice i żyły mózgowe, a także tętnice szyjne – m.in. w diagnostyce zakrzepicy żylnej, tętniaków, zmian miażdżycowych,
  • żyły i tętnice płucne – m.in. w diagnostyce zatorowości płucnej, zakrzepicy żylnej oraz tętniaków,
  • aortę piersiową – m.in. w diagnostyce tętniaków aorty,
  • tętnice jamy brzusznej i miednicy – m.in. w diagnostyce zakrzepicy, tętniaków oraz zmian miażdżycowych,
  • tętnice kończyn dolnych – m.in. w diagnostyce rozwarstwień oraz zwężeń.

Tomografia komputerowa angio z kontrastem – przeciwwskazania

Podczas tomografii komputerowej angio innej okolicy anatomicznej wykorzystywane są promienie rentgenowskie – z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność w przypadku badań wykonywanych u kobiet w ciąży oraz dzieci. U ciężarnych wykonuje się je wtedy, gdy korzyści diagnostyczne są większe niż ewentualne zagrożenie dla zdrowia rozwijającego się płodu.

Innymi przeciwwskazaniami względnymi są nieprawidłowa praca nerek oraz uczulenie na środek kontrastujący – te czynniki mogą wykluczać możliwość przeprowadzenia badania z kontrastem.

Tomografia komputerowa angio z kontrastem – jak się przygotować?

Przed badaniem z użyciem środka kontrastującego konieczne jest sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi – pozwoli to ocenić stan nerek, bo środek cieniujący wydalany jest wraz z moczem. Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, najlepiej na czczo (ostatni lekki posiłek można zjeść około 5-6 godzin wcześniej). Warto jednak dużo pić – na godzinę przed badaniem należy wypić około litr wody.

Przed rozpoczęciem tomografii pacjentowi podaje się przez wenflon środek kontrastowy. Również po zakończeniu badania warto więcej pić, by przyspieszyć wypłukiwanie kontrastu z organizmu.

Tomografia komputerowa angio innej okolicy anatomicznej – jak przebiega?

W trakcie badania pacjent leży na stole, który wsuwa się do środka aparatu. Tam przez 20-40 minut krążą wokół niego lampy i detektory, które wykonują zdjęcia. W tym czasie należy pozostać w bezruchu, by uzyskane obrazy były jak najbardziej precyzyjne.

FAQ

1. Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Oczywiście! Pacjent otrzymuje wyniki na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

2. Czy do wykonania badania potrzebne jest skierowanie?

W enel-med badania tomografii komputerowej wykonujemy wyłącznie po okazaniu skierowania.

3. Jak zapisać się na badanie?

Zachęcamy, by na badanie zapisywać się telefonicznie, przez aplikację mobilną lub system rezerwacji online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.