hero-image

Tomografia komputerowa głowy

Opis badania

Tomografia komputerowa głowy to często badanie pierwszego wyboru w diagnostyce urazów kości pokrywy i podstawy czaszki. Tomografię głowy – w komfortowych warunkach i miłej, pełnej troski atmosferze – można wykonać w dwóch oddziałach enel-med w Warszawie!

Tomografia komputerowa głowy to badanie, które wykorzystuje właściwości promieniowania rentgenowskiego. Gdy promienie przenikają przez dane tkanki, stają się słabsze (w zależności od rodzaju tkanki poziom tego osłabienia jest inny). Zjawisko to jest mierzone, a wyniki pomiarów przekształcane przez komputer w precyzyjne obrazy tkanek, struktur i narządów.

Tomografia głowy – wskazania

Wskazań do wykonania tomografii komputerowej głowy jest wiele. Może ono zostać zlecone pacjentom, u których występują niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, częste omdlenia, problemy z koncentracją), jak i być elementem diagnostyki konkretnych urazów i schorzeń. Zalicza się do nich:

 • ostry i przewlekły krwotok wewnątrzczaszkowy,
 • ostry udar,
 • padaczkę,
 • urazy czaszkowo-mózgowe,
 • wodogłowie,
 • migrenę,
 • łagodne i złośliwe guzy mózgu.

Tomografia głowy bywa ważnym elementem planowania leczenia chirurgicznego oraz oceny skuteczności podjętej terapii.

Tomografia komputerowa głowy – przeciwwskazania

Podczas tomografii głowy wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie jest całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu – badanie wykonuje się więc jedynie w sytuacji konkretnych wskazań medycznych. Tomografii co do zasady nie przeprowadza się u kobiet w ciąży – promieniowanie rentgenowskie mogłoby w negatywny sposób wpłynąć na rozwijające się dziecko.

Jak się przygotować do tomografii głowy?

Jeżeli planowana jest tomografia komputerowa głowy z kontrastem, na co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi – dzięki niemu możliwa jest ocena pracy nerek, których zadaniem jest jak najsprawniejsze wydalenie kontrastu z organizmu po zakończeniu badania. Na badanie z kontrastem należy się zgłosić na czczo.

W innych przypadkach można normalnie jeść, pić i przyjmować leki – warto to jednak zaplanować w taki sposób, żeby podczas badania nie pojawiła się konieczność jego przerwania (np. w przypadku diabetyków z powodu potrzeby podania insuliny). Najlepiej ubrać się w wygodne, luźne ubrania bez elementów metalowych, takich jak sprzączki, klamry czy guziki. Wówczas nie trzeba będzie ich zdejmować.

Przebieg tomografii głowy

Pacjent zgłaszający się na tomografię głowy pozostaje pod stałą opieką personelu. Jeśli jest taka potrzeba, w trakcie badania podaje mu się środek kontrastujący.  Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który wsuwa się do aparatu. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne. Nad jego przebiegiem czuwa personel medyczny, który znajduje się w osobnym pomieszczeniu i komunikuje się z pacjentem przez mikrofon. Tomografia głowy trwa z reguły około kilkunastu minut.

Tomografia głowy – gdzie wykonać?

Tomografia głowy znajduje się w ofercie oddziałów enel-med w Warszawie. Zachęcamy do kontaktu.

FAQ

 • Po co stosuje się kontrast?

Kontrast to środek chemiczny, który poprawia jakość obrazowania tkanek i narządów. Reakcje alergiczne na jego składniki są rzadkie, podobnie jak ewentualne skutki uboczne. Po badaniu kontrast jest wydalany wraz z moczem – należy więc pamiętać o spożywaniu większej ilości płynów.

 • Czy tomografia głowy może być wykonana u dziecka?

Jeśli są ku temu wskazania medyczne, badanie może być wykonywane również u dzieci.

 • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.