hero-image

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej (układ moczowy)

Opis badania

Tomografia komputerowa to precyzyjne badanie obrazowe z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Tomografię jamy brzusznej i miednicy mniejszej z układem moczowym wykonujemy w oddziałach enel-med.

Tomografia komputerowa (TK) to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieni rentgenowskich. W przebiegu TK aparat wykonuje serię zdjęć pod różnymi kątami, dzięki czemu otrzymuje się warstwowy obraz złożony z wielu przekrojów. Następnie płaszczyzny są na siebie nakładane dzięki specjalnemu oprogramowaniu i przekształcane w precyzyjne obrazy tkanek i narządów.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej – wskazania

Tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy mniejszej i układu moczowego wykonuje się w sytuacji:

  • występowania u pacjenta niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, wymioty, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, utrata masy ciała,
  • podejrzenia zmian zapalnych wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego,
  • podejrzenia chorób nowotworowych narządów w obrębie jamy brzusznej i miednicy,
  • krwawienia z układu pokarmowego,
  • urazów jamy brzusznej, np. na skutek wypadków komunikacyjnych.

Tomografia komputerowa miednicy mniejszej i jamy brzusznej – przeciwwskazania

Podczas tomografii komputerowej wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Dlatego w przypadku np. kobiet w ciąży wykonuje się ją tylko w sytuacji, gdy korzyści płynące z badania są większe niż ryzyko dla rozwijającego się płodu.

Oprócz tego względnym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii jamy brzusznej i miednicy mniejszej są nadczynność tarczycy oraz alergia na środek kontrastowy i/lub upośledzenie pracy nerek – jeśli planowana jest tomografia z użyciem kontrastu.

Tomografia komputerowa układu moczowego, jamy brzusznej i miednicy mniejszej – jak się przygotować?

Jeśli planowana jest tomografia z użyciem kontrastu, pacjent powinien posiadać aktualny wynik badania poziomu kreatyniny we krwi, który pozwoli ocenić stan nerek. W takiej sytuacji trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – w ciągu godziny przed badaniem należy wypić litr wody niegazowanej.

Na około dwa dni przed badaniem TK warto stosować dietę lekkostrawną i przyjmować środki usuwające z jelit nadmiar gazów – poprawi to jakość uzyskiwanych obrazów. Na badanie najlepiej zgłosić się na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść 5-6 godzin przed tomografią.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej – jak przebiega?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej jest wykonywana w pomieszczeniu, w którym przebywa tylko pacjent (personel znajduje się za szybą). Pacjent kładzie się na stole, który jest wsuwany do aparatu. Przez około 15-20 minut lampy i detektory krążą wokół ciała i wykonują serię zdjęć. W tym czasie należy zachować bezruch.

Po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności. Jeśli TK przeprowadzana była z użyciem kontrastu, należy dużo pić, by szybko usunąć go z organizmu.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej (układ moczowy) – gdzie wykonać?

Tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykonujemy w placówkach enel-med w Warszawie – w oddziałach Zacisze i Centrum.

FAQ

1. Czy do wykonania tomografii komputerowej potrzebne jest skierowanie?

Tak, w enel-med badania tomografii komputerowej wykonujemy tylko po okazaniu skierowania.

2. W jakiej formie otrzymam wyniki?

Pacjent otrzymuje wynik na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

3. Jak umówić się na badanie?

Na badanie można się zapisać dzwoniąc na infolinię lub w recepcji oddziału.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.