hero-image

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Opis badania

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to nowoczesna, bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Na badanie wykonywane w miłej atmosferze przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest badaniem, w którym wykorzystuje się właściwości wiązki promieni rentgenowskich przenikających tkanki oraz narządy, które są przekształcane przez komputer w obrazy. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu narządów.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej. Mogą to być np. konkretne objawy odczuwane przez pacjenta takie, jak:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunki lub zaparcia.

Oprócz tego tomografia jamy brzusznej znajduje zastosowanie w diagnozowaniu konkretnych schorzeń, m.in.:

 • zapalenia trzustki,
 • zapalenia wyrostka robaczkowego,
 • nowotworów trzustki, wątroby, żołądka,
 • kamicy nerkowej i pęcherzyka żółciowego,
 • stanów zapalnych śluzówki żołądka, w tym choroby wrzodowej,
 • zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Tomografia jamy brzusznej bywa ważnym elementem planowania leczenia chirurgicznego oraz narzędziem oceny skuteczności podjętej terapii.

Tomografia jamy brzusznej – przeciwwskazania

Istnieje kilka sytuacji, w których wykonanie badania może być utrudnione, a nawet niemożliwe. Co do zasady żadnych procedur diagnostycznych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Osoby ze zdiagnozowaną klaustrofobią mogą wymagać podania lekkich środków uspokajających. Nadwrażliwość lub alergia na składniki preparatu wykluczają natomiast wykonanie tomografii jamy brzusznej z kontrastem.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – jak się przygotować?

Tomografia jamy brzusznej to badanie, na które należy się zgłosić na czczo – co najmniej 4-6 godzin wcześniej nie wolno jeść ani pić. Jeżeli planowane jest wykorzystanie środka kontrastującego, należy mieć aktualny wynik oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi – pokaże on, czy nerki pracują sprawnie i czy szybko wydalą kontrast z organizmu. Aby wyeliminować zaburzenia obrazu wywołane przez ruchy jelit, konieczne może być przyjęcie leków spowalaniających ich perystaltykę. Na badanie warto założyć wygodne, luźne ubrania bez jakichkolwiek elementów metalowych – wówczas nie trzeba będzie ich zdejmować. Konieczne jest też opróżnienie kieszeni.

Przebieg tomografii komputerowej jamy brzusznej

Badanie trwa od 15 minut do nawet godziny. Przed badaniem pacjent musi wypić wodę, a następnie w trakcie badania dożylnie jest mu podawany środek cieniujący. Następnie pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole,  który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Emitująca promieniowanie rentgenowskie lampa porusza się dookoła ciała, a pacjent musi w tym czasie leżeć nieruchomo. Nad przebiegiem badania czuwa personel medyczny w sąsiednim pomieszczeniu. Ma on kontakt z pacjentem przez mikrofon.

Tomografia jamy brzusznej – gdzie wykonać?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej znajduje się w ofercie oddziałów enel-med w Warszawie. Zachęcamy do kontaktu.

FAQ

 • Jak zapisać się na badanie?

Na badanie można się zapisać bezpośrednio w wybranej placówce, a także drogą telefoniczną.

 • Czy tomografia jamy brzusznej boli?

Tomografia jamy brzusznej to badanie całkowicie bezbolesne – nie wymaga żadnego znieczulenia.

 • W jakiej postaci otrzymam wyniki?

Wynik trafia do pacjenta w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.