hero-image

Tomografia komputerowa klatki piersiowej

Opis badania

Tomografia komputerowa klatki piersiowej to badanie, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie struktur anatomicznych tej części ciała, nie wyłączając tkanki kostnej. TK klatki piersiowej przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu wykonujemy w centrach medycznych enel-med.

Tomografia klatki piersiowej jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego generowanego przez specjalną lampę. Przenika ono przez ciało człowieka i jest odbierane przez detektory. Promieniowanie rentgenowskie różne tkanki pochłaniają w różnym stopniuą – detektory wychwytują te różnice, dzięki czemu oprogramowanie komputera może wytworzyć obrazy warstw i płaszczyzn ludzkich tkanek.

TK klatki piersiowej – wskazania

Wśród głównych wskazań do wykonania TK klatki piersiowej znajdują się:

 • przewlekły, długo utrzymujący się kaszel,
 • krwioplucie,
 • duszność,
 • ból w klatce piersiowej,
 • infekcje dróg oddechowych,
 • niejednoznaczny obraz w RTG klatki piersiowej,
 • nieprawidłowe wyniki spirometrii,
 • urazy mechaniczne klatki piersiowej.

Tomografia klatki piersiowej pozwala m.in. diagnozować nowotwory płuc i przełyku, marskość płuc, rozedmę płuc, pylicę, zmiany w przebiegu infekcji , zmiany pourazowe (np. uszkodzenie miąższu płucnego), niektóre choroby naczyniowe oraz wady serca.

Tomografia klatki piersiowej – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania TK klatki piersiowej jest ciąża – wykorzystywane podczas badania promieniowanie rentgenowskie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Przeciwwskazania względne stanowią okres karmienia oraz podwyższony poziom kreatyniny we krwi w sytuacji, gdy planuje się badanie z użyciem środka kontrastującego  – wówczas można wykonać TK klatki piersiowej bez środka cieniującego.

TK klatki piersiowej – jak się przygotować?

Jeśli u pacjenta planowane jest TK klatki piersiowej z użyciem środka cieniującego, pacjent powinien posiadać aktualny (wykonany w ciągu ostatnich 30 dni) wynik kreatyniny. Istnieje możliwość wykonania odpłatnego szybkiego pomiaru poziomu kreatyniny w placówce przed badaniem. Pozwoli to ocenić stan nerek, do których zadań należy jak najszybsze usunięcie kontrastu wraz z moczem. Na badanie najlepiej zgłosić się na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść około 4-5 godzin przed tomografią. Pacjenci przyjmujący metforminę powinni odstawić lek na 48 godzin przed badaniem. W dniu badania TK klatki piersiowej należy zadbać o porządne nawodnienie organizmu – prosimy wypić 0,5 – 1 litra wody niegazowanej w ciągu 1 godziny przed badaniem.

Tomografia klatki piersiowej – jak przebiega?

TK klatki piersiowej wykonywane jest w dedykowanym temu pomieszczeniu – przebywa w nim tylko pacjent, a przeprowadzający badanie technik znajduje się za specjalną szybą, mając kontakt wzrokowy i słowny z pacjentem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjentowi podaje się środek Tomografia klatki piersiowej odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent na specjalnym stole wsuwany jest w otwór aparatu – lampa i detektory krążą wokół jego ciała, wykonując serię zdjęć. W czasie badania należy pozostawać nieruchomo – trwa ono z reguły do 20 minut. Niedługo po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć – normalnie jeść czy prowadzić samochód. Do końca dnia należy jednak jak najwięcej pić, by szybko wypłukać kontrast z organizmu.

FAQ

 • Czy do wykonania TK klatki piersiowej potrzebne jest skierowanie?

Tak, w placówkach enel-med wszystkie badania przy użyciu promieniowania rentgenowskiego wykonujemy tylko po okazaniu skierowania.

 • Jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują podczas badania?

Aby tomografia klatki piersiowej przebiegała jak najbezpieczniej, w placówkach enel-med. obowiązkowa jest m.in. dezynfekcja rąk oraz wypełnienie specjalnego kwestionariusza. Pacjentów umawia się na badania z zachowaniem 10-minutowej przerwy tak, by ograniczyć kontakt z innymi osobami w poczekalni, umożliwić dezynfekcję urządzeń i zmianę środków ochrony osobistej.

 • W jakiej formie otrzymam wyniki TK klatki piersiowej?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.