Opis badania
fTomografia komputerowa klatki piersiowej to badanie, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie struktur anatomicznych tej części ciała, nie wyłączając tkanki kostnej. TK klatki piersiowej przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu wykonujemy w centrach medycznych enel-med.
Tomografia klatki piersiowej jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego generowanego przez specjalną lampę. Przenika ono przez ciało człowieka i jest odbierane przez detektory. Promieniowanie rentgenowskie różne tkanki pochłaniają w różnym stopniuą – detektory wychwytują te różnice, dzięki czemu oprogramowanie komputera może wytworzyć obrazy warstw i płaszczyzn ludzkich tkanek.
TK klatki piersiowej – wskazania
Wśród głównych wskazań do wykonania TK klatki piersiowej znajdują się:
- przewlekły, długo utrzymujący się kaszel,
- krwioplucie,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- infekcje dróg oddechowych,
- niejednoznaczny obraz w RTG klatki piersiowej,
- nieprawidłowe wyniki spirometrii,
- urazy mechaniczne klatki piersiowej.
Tomografia klatki piersiowej pozwala m.in. diagnozować nowotwory płuc i przełyku, marskość płuc, rozedmę płuc, pylicę, zmiany w przebiegu infekcji , zmiany pourazowe (np. uszkodzenie miąższu płucnego), niektóre choroby naczyniowe oraz wady serca.
Tomografia klatki piersiowej – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania TK klatki piersiowej jest ciąża – wykorzystywane podczas badania promieniowanie rentgenowskie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Przeciwwskazania względne stanowią okres karmienia oraz podwyższony poziom kreatyniny we krwi w sytuacji, gdy planuje się badanie z użyciem środka kontrastującego – wówczas można wykonać TK klatki piersiowej bez środka cieniującego.
TK klatki piersiowej – jak się przygotować?
Jeśli u pacjenta planowane jest TK klatki piersiowej z użyciem środka cieniującego, pacjent powinien posiadać aktualny (wykonany w ciągu ostatnich 30 dni) wynik kreatyniny. Istnieje możliwość wykonania odpłatnego szybkiego pomiaru poziomu kreatyniny w placówce przed badaniem. Pozwoli to ocenić stan nerek, do których zadań należy jak najszybsze usunięcie kontrastu wraz z moczem. Na badanie najlepiej zgłosić się na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść około 4-5 godzin przed tomografią. Pacjenci przyjmujący metforminę powinni odstawić lek na 48 godzin przed badaniem. W dniu badania TK klatki piersiowej należy zadbać o porządne nawodnienie organizmu – prosimy wypić 0,5 – 1 litra wody niegazowanej w ciągu 1 godziny przed badaniem.
Tomografia klatki piersiowej – jak przebiega?
TK klatki piersiowej wykonywane jest w dedykowanym temu pomieszczeniu – przebywa w nim tylko pacjent, a przeprowadzający badanie technik znajduje się za specjalną szybą, mając kontakt wzrokowy i słowny z pacjentem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjentowi podaje się środek Tomografia klatki piersiowej odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent na specjalnym stole wsuwany jest w otwór aparatu – lampa i detektory krążą wokół jego ciała, wykonując serię zdjęć. W czasie badania należy pozostawać nieruchomo – trwa ono z reguły do 20 minut. Niedługo po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć – normalnie jeść czy prowadzić samochód. Do końca dnia należy jednak jak najwięcej pić, by szybko wypłukać kontrast z organizmu.
FAQ
- Czy do wykonania TK klatki piersiowej potrzebne jest skierowanie?
Tak, w placówkach enel-med wszystkie badania przy użyciu promieniowania rentgenowskiego wykonujemy tylko po okazaniu skierowania.
- Jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują podczas badania?
Aby tomografia klatki piersiowej przebiegała jak najbezpieczniej, w placówkach enel-med. obowiązkowa jest m.in. dezynfekcja rąk oraz wypełnienie specjalnego kwestionariusza. Pacjentów umawia się na badania z zachowaniem 10-minutowej przerwy tak, by ograniczyć kontakt z innymi osobami w poczekalni, umożliwić dezynfekcję urządzeń i zmianę środków ochrony osobistej.
- W jakiej formie otrzymam wyniki TK klatki piersiowej?
Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.