hero-image

Tomografia komputerowa zatok

Opis badania

Tomografia komputerowa zatok to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie, które pozwala zobrazować kości oraz tkanki miękkie zlokalizowane w obrębie zatok przynosowych. Tomografia zatok wykonywana przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu znajduje się w ofercie oddziałów enel-med.

Tomografia komputerowa zatok jest badaniem, które wykorzystuje właściwości promieniowania rentgenowskiego. Wiązka promieni przepuszczana przez okolice zatok doskonale obrazuje zarówno kości, jak i tkanki miękkie tego obszaru. Dzięki temu można wykryć różne nieprawidłowości oraz toczące się procesy chorobowe.

Wskazania do tomografii zatok

Tomografia komputerowa zatok jest wykonywana w celach diagnostycznych u osób z podejrzeniem stanów zapalnych oraz innych chorób zatok. Ich objawem mogą być:

  • przewlekłe bóle w okolicy zatok,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przewlekły katar.

Oprócz tego badanie jest wykonywane u pacjentów z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, a także podejrzeniem nowotworów zlokalizowanych w obrębie zatok i jamy nosowej. Tomografia zatok znajduje zastosowanie w planowaniu leczenia chirurgicznego oraz ocenie skuteczności podjętej terapii.

Tomografia komputerowa zatok – przeciwwskazania

Tomografia zatok jest badaniem nieinwazyjnym, ale wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Choć jego dawki są minimalne i nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia człowieka, to jednak badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Czasami – dla poprawy jakości obrazowania – przed badaniem pacjentowi zostaje podany środek kontrastujący. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników.

Jak się przygotować do tomografii zatok?

Jeżeli planowana jest tomografia komputerowa zatok z wykorzystaniem kontrastu, na co najmniej siedem dni przed terminem badania należy sprawdzić poziom kreatyniny we krwi. Pozwoli to ocenić stan nerek i upewnić się, że szybko przefiltrują one kontrast i usuną go z organizmu.

Na badanie warto założyć luźne, wygodne ubranie. Personel poprosi pacjenta o zdjęcie okularów, kolczyków czy innej biżuterii z okolic głowy, jak również opróżnienie kieszeni. Należy mieć ze sobą także wcześniejszą dokumentację medyczną.

Tomografia zatok – przebieg

Tomografia komputerowa zatok jest wykonywana w specjalnym aparacie przypominającym wyglądem tubę. Pacjent kładzie się na szerokim stole, który jest następnie wsuwany do aparatu. Badanie trwa zaledwie kilka minut.  W tym czasie należy pozostawać w bezruchu i wykonywać wszystkie polecenia personelu.

Tomografia komputerowa zatok – gdzie wykonać?

Tomografia zatok wykonywana przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu znajduje się w ofercie oddziałów enel-med w Warszawie. Zachęcamy do kontaktu.

FAQ

  • Jak często może być wykonywana tomografia zatok?

Podczas badania wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące, więc nie może być ono wykonywane zbyt często. Za każdym razem decyduje o tym lekarz.

  • Czy tomografię komputerową zatok wykonuje się u dzieci?

Jeśli istnieje takie wskazanie medyczne, badanie może zostać wykonane również u dzieci.

  • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.