enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Tympanometria – badanie słuchu

Opis badania

Tympanometria to metoda badania ucha środkowego poprzez mierzenie odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej w trakcie zmiany ciśnienia w kanale słuchowym. Jest to badanie w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, pozwalające wykryć różne choroby narządu słuchu. Badanie tympanometryczne wykonać można w placówkach enel-med w całej Polsce.

Tympanometria to badanie, które pozwala ocenić impedancje akustyczną ucha, czyli sztywność błony bębenkowej. Wykorzystując odbitą falę dźwiękową rejestruje się wychylenia błony bębenkowej przy zmieniającym się ciśnieniu w przewodzie słuchowym. Badanie tympanometryczne pozwala ocenić stan ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Jego wyniki przedstawiane są w formie wykresu zwanego tympanogramem.

Badanie słuchu – tympanometria: wskazania

Badanie tympanometryczne wykonuje się u osób, u których występują niepokojące objawy ze strony narządu słuchu, takie jak:

  • niedosłuch (w jednym lub obu uszach),
  • szum w uszach,
  • problemy z rozumieniem mowy,
  • zawroty głowy,
  • kłopoty z koncentracją słuchową.

Badanie pozwala wykryć różne rodzaje niedosłuchu (przewodzeniowy, odbiorczy, odbiorczo-ślimakowy, pozaślimakowy, ośrodkowy), a także inne schorzenia narządu słuchu – wysiękowe zapalenie ucha środkowego, niedrożność trąbki Eustachiasza, nieprawidłowości odruchu strzemiączkowego i inne.

Tympanometria – przeciwwskazania

Tympanogram jest badaniem w pełni bezpiecznym, bezbolesnym oraz nieinwazyjnym. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonywania jest brak błony bębenkowej w uchu. Poza tym, można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku (także u małych dzieci), nawet z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi.

Badanie tympanometryczne – jak się przygotować?

Tympanogram nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza dotyczącą wcześniejszych badań słuchu. Jeśli ma zostać wykonane u dziecka, warto zadbać o uspokojenie oraz wyciszenie malucha.

Tympanogram – jak przebiega?

Tympanometria jest mało skomplikowanym, szybkim badaniem – trwa około 10 minut. Badanie wykonuje się osobno dla prawego i lewego ucha. W badanym uchu umieszczana jest sonda, która szczelnie je zamyka – jest ona podłączona przewodami do specjalnego aparatu. Następnie do ucha wtłacza się powietrze, a urządzenie samo dokonuje wszystkich pomiarów, rejestrując zmiany ciśnienia powodujące wychylenia błony bębenkowej. Następnie cała procedura jest powtarzana w drugim uchu. Wyniki tymponogramu są dostępne od razu.

FAQ

  • W których placówkach enel-med można wykonać badanie?

Tympanometria znajduje się w ofercie centrów medycznych enel-med m.in. w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

  • Jak mogę zapisać się na badanie?

Aby zapisać się na tympanogram można skorzystać z naszej aplikacji, systemu online lub umówić się telefonicznie dzwoniąc na nasze Call Center.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.