hero-image

USG ciąży I trymestr (11-13 tyg.)

Opis badania

W trakcie ciąży wykonuje się trzy obowiązkowe badania ultrasonograficzne rozwijającego się płodu. USG pierwszego trymestru powinno zostać wykonane między 11. a 14 tygodniem ciąży (po ukończeniu 11, a przed rozpoczęciem 14 tygodnia ciąży). Potocznie to badanie nazywa się USG genetycznym – pozwala bowiem na wykrycie cech świadczących o ewentualnych chorobach genetycznych płodu. USG w I. trymestrze można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Ciąża jest zazwyczaj potwierdzana podczas badania ginekologicznego – kobieta zgłasza się do lekarza z pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Czasem lekarz ginekolog dla potwierdzenia ciąży zleca dodatkowo USG przezpochwowe narządu rodnego. Jest to badanie zalecane, ale nie obowiązkowe – do obowiązkowych zalicza się USG w pierwszym trymestrze ciąży, wykonywane przez powłoki brzuszne. Najlepiej jeśli jest ono przeprowadzane między 11. a 13 tygodniem ciąży, nie później niż przed rozpoczęciem 14. tygodnia (czyli do wieku ciążowego 13 tygodni i 6 dni).

USG pierwszego trymestru – co pozwala ocenić?

Między 11. a 14 tygodniem ciąży płód jest już na tyle rozwinięty, że doświadczony lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań prenatalnych może szczegółowo ocenić jego rozwój. USG w pierwszym trymestrze ciąży służy więc ocenie:

 • liczby płodów (ciąża pojedyncza / ciąża mnoga),
 • pomiarów biometrycznych płodu,
 • aanatomii dziecka (czaszki i mózgu, kręgosłupa, kończyn, klatki piersiowej i serca, jamy brzusznej),
 • czynności serca płodu (FHR – fetal heart rate),
 • przezierność karku płodu (NT – nuchal translucency),
 • ocenie kosmówki.

Badanie USG pierwszego trymestru potocznie jest nazywane USG genetycznym. W tym badaniu oceniane są tzw. markery chorób genetycznych, czyli ściśle określone cechy ultrasonograficzne umożliwiające wykrycie najczęściej spotykanych u dzieci wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

USG w I trymestrze – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG w pierwszym trymestrze ciąży. Jest ono całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.

Badanie USG w 1– jak się przygotować?

USG pierwszego trymestru nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać, tak by można było łatwo odsłonić brzuch. Należy mieć ze sobą wyniki wszystkich wykonanych wcześniej badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.

USG w pierwszym trymestrze ciąży – jak przebiega

Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Pacjentka wchodzi do gabinetu, kładzie się na leżance i zostaje poproszona o odsłonięcie brzucha. Następnie lekarz przykłada do skóry posmarowaną żelem głowicę emitującą ultradźwięki (żel ułatwia ich wnikanie w głąb tkanek i sprawia, że głowica lekko porusza się po ciele). Na monitorze od razu widoczne są obrazy – lekarz, obserwując je, ocenia rozwój płodu. Badanie trwa z reguły od 15 do 20 minut.

USG w 1 trymestrze – gdzie wykonać?

USG w I trymestrze można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce. Zapraszamy do naszych placówek m.in. w:

 • Warszawie,
 • Katowicach,
 • Łodzi,
 • Poznaniu,
 • Wrocławiu,
 • Sochaczewie,
 • Gdańsku.

FAQ

 • Czy badanie USG w I trymestrze jest bezpieczne?

Całkowicie! Nie ma żadnych dowodów na to, by wykorzystywane podczas badania ultradźwięki w jakikolwiek sposób wpływały na zdrowie matki czy rozwój płodu.

 • Czy podczas badania może mi towarzyszyć bliska osoba?

W placówkach enel-med możliwe jest, by podczas USG w 1 trymestrze przyszłej mamie towarzyszył ktoś bliski: ojciec dziecka, partner lub przyjaciółka.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.