hero-image

USG ciąży II trymestr (18-22 tyg.)

Opis badania

USG drugiego trymestru jest kolejnym – po USG wykonywanym w pierwszym trymestrze – obowiązkowym badaniem obrazowym u kobiet spodziewających się dziecka. Na USG w 2 trymestrze przeprowadzane przez doświadczonych  specjalistów posiadających wymagane uprawnienia zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.

USG w drugim trymestrze powinno być wykonane między 18. a 22. tygodniem ciąży, czyli mniej więcej w jej połowie. Określa się je więc także potocznie mianem USG połówkowego. Jest ono bardzo istotnym elementem kontroli rozwoju dziecka – pozwala ocenić budowę płodu, położenie i rozwój łożyska, określić szacunkową masę płodu na podstawie pomiarów biometrycznych, a także wykryć niektóre wady wrodzone. Warto pamiętać, że USG drugiego trymestru – tak jak każde badanie ultrasonograficzne – jest w pełni bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka.

USG II trymestr – co pozwala ocenić?

Podczas USG drugiego trymestru ocenia się wiele struktur anatomicznych rozwijającego się płodu, w tym:

 • czaszkę (wymiar dwuciemieniowy, obwód),
 • budowę mózgu,
 • rozwój twarzoczaszki (oczodołów, nosa, szczęki, żuchwy, podniebienia),
 • kręgosłup (zwłaszcza jego ciągłość),
 • serce (położenie, wielkość, pracę),
 • klatkę piersiową,
 • kończyny górne i dolne,
 • łożysko (położenie i ewentualne nieprawidłowości budowy),
 • sznur pępowinowy,
 • płeć dziecka.

Co ważne, USG w drugim trymestrze umożliwia diagnozowanie niektórych wad wrodzonych (np. przepukliny mózgowej, przepukliny rdzeniowej, wodogłowia, wytrzewienia) oraz rozpoznanie ciąży wysokiego ryzyka.

USG w drugim trymestrze – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tzw. USG połówkowego – jest to badanie obowiązkowe dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Jest bezpieczne, bezbolesne i nieobarczone ryzykiem jakichkolwiek powikłań.

USG w 2 trymestrze – jak się przygotować?

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne – warto więc założyć wygodne ubranie, umożliwiające komfortowe odsłonięcie brzucha. Przed USG można normalnie jeść i pić, a także przyjmować przepisane witaminy czy leki. Oczywiście warto mieć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań – obrazowych oraz laboratoryjnych.

USG drugiego trymestru – jak przebiega?

Przebieg USG drugiego trymestru nie różni się zbytnio ani od USG pierwszego trymestru, ani od zwykłego USG jamy brzusznej. Pacjentka kładzie się na leżance i odsłania brzuch, a lekarz przykłada do niego emitującą fale ultradźwiękowe głowicę. Fale, wnikając w głąb organizmu, odbijają się od tkanek, a echo tego odbicia jest przekształcane w widoczne na monitorze obrazy. Badanie trwa z reguły około 20-30 minut.

USG drugi trymestr – gdzie wykonać?

Na USG w 2 trymestrze przeprowadzane przez posiadających odpowiednie uprawnienia, doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce

FAQ

 • Czy badanie jest bezpieczne?

Całkowicie! Nie ma żadnych dowodów na to, by badanie USG w 2 trymestrze negatywnie wpływało na zdrowie kobiety oraz rozwój dziecka.

 • Jak zapisać się na badanie?

Na badanie można się zapisać osobiście w wybranej placówce, telefonicznie lub online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.