hero-image

USG gałek ocznych

Opis badania

USG oczu to proste, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne badanie, pozwalające na precyzyjną ocenę struktur anatomicznych budujących oko. W szczególności znajduje zastosowanie u osób, u których – np. z powodu bielma rogówki czy zaćmy – nie ma można dokładnie zbadać dna oka. USG gałki ocznej wykonujemy w oddziałach enel-med.

USG – czyli ultrasonografia – jest badaniem, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej długości. Wnikają one w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy, trafia do komputera, a następnie jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze precyzyjne obrazy. USG znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich i narządów wewnętrznych. Wykonywanym w określonych przypadkach badaniem okulistycznym jest również ultrasonografia oka.

USG gałki ocznej – wskazania

Ogólnie, USG gałki ocznej dzieli się na dwa typy. Ultrasonografia oka typu A pozwala na uzyskanie obrazów struktur anatomicznych znajdujących się wzdłuż jednej prostej, zaś USG gałki ocznej typu B – struktur leżących wzdłuż kilku płaszczyzn. Wśród wskazań do wykonania badania znajduje się:

 • podejrzenie rozwarstwienia lub przedarcia siatkówki,
 • diagnostyka guzów oka,
 • zmiany w nerwie ocznym o charakterze jaskrowym,
 • diagnostyka dysfunkcji rogówki,
 • określenie mocy soczewki wszczepionej po operacji usunięcia zaćmy,
 • obecność mętów w ciele szklistym,
 • ciała obce i guzy wewnątrz gałki ocznej,
 • wylewy krwi do gałki ocznej,
 • diagnoza i monitorowanie stanów pourazowych,
 • kontrolowanie zmian zachodzących u pacjentów z cukrzycą.

USG oczu – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania USG oczu są świeże rozległe rany, poparzenia czy owrzodzenia okolic oczu – badanie wykonać można natychmiast po ich zagojeniu. Poza tym, ultrasonografia oka może być przeprowadzana u dzieci, dorosłych i seniorów, kobiet w ciąży i w okresie karmienia, osób chorych przewlekle i po nagłych urazach. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne.

Ultrasonografia oka – jak się przygotować?

USG gałki ocznej nie wymaga od pacjentów szczególnych przygotowań. Nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, może być wykonywane o każdej porze dnia, nie wymaga odstawienia stosowanych na co dzień leków. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

USG oka – jak wygląda badanie?

USG oczu trwa około 10 minut. Lekarz zaleca pacjentowi zamknięcie oczu, a następnie nakłada na jego powieki żel, który ułatwia przesuwanie niewielkiej głowicy po skórze i wnikanie ultradźwięków w głąb organizmu. Po przyłożeniu głowicy obrazy są od razu widoczne na monitorze. Ultrasonografia oka w żaden sposób nie wpływa na jakość czy ostrość widzenia, więc po badaniu można prowadzić samochód czy wrócić do codziennych zajęć.

FAQ

 • Czy USG oka jest bolesne?

USG gałki ocznej to badanie całkowicie bezbolesne, które nie wywołuje u pacjenta nawet dyskomfortu. Nie wymaga więc stosowania jakiegokolwiek znieczulenia.

 • Jak zapisać się na USG oczu?

Na badanie można zapisać się telefonicznie lub przez nasz specjalny system rezerwacji online.

 • Czy ultrasonografia oka wymaga skierowania?

Nie, w oddziałach enel-med USG gałki ocznej wykonujemy bez konieczności okazywania skierowania.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.