hero-image

USG jamy brzusznej i układu moczowego

Opis badania

USG jamy brzusznej i układu moczowego to nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Pozwala ono na precyzyjne obrazowanie narządów wewnętrznych oraz diagnostykę nerek, pęcherza moczowego i moczowodów, a u mężczyzn – także gruczołu krokowego. Badanie pozwala zdiagnozować różne nieprawidłowości najczęściej, u osób, u których występują niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Na USG brzucha i struktur układu moczowego wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med.

USG to badaniem obrazowe, które opiera się na właściwościach fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane są przez specjalną głowicę, wnikają one w głąb ciała i napotykając narządy wewnętrzne, odbijają się od nich, a echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane w widoczne na monitorze obrazy. USG jamy brzusznej i układu moczowego pozwala na obserwację wybranego organu ze szczególnym uwzględnieniem m.in. moczowodów, pęcherza moczowego, nerek oraz gruczołu krokowego u panów.

USG brzucha i układu moczowego – wskazania

USG brzucha i pęcherza moczowego oraz reszty struktur układu moczowego wykonuje się w przypadku, gdy pacjent zauważa niepokojące objawy zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej czy układu moczowego. Objawy takie jak:

 • bóle w podbrzuszu nieustalonego pochodzenia,
 • potrzeba częstego oddawania moczu,
 • konieczność oddawania moczu w nocy,
 • utrata masy ciała
 • obecność krwi w moczu,
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • uczucie napiętego, twardego brzucha
 • powiększenie gruczołu krokowego u mężczyzn wykryte podczas badania per rectum,
 • wyczuwalne przez powłoki skórne guzy w obrębie jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej i układu moczowego przeprowadza się jako element przygotowania pacjentów do zabiegów chirurgicznych oraz u pacjentów, u których wykryto nieprawidłowości w analizie laboratoryjnej moczu. Badanie wykonuje się również w celu kontroli i oceny skuteczności podjętego leczenia.

Przeciwwskazania do USG brzucha i pęcherza

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania USG brzucha i pęcherza moczowego oraz pozostałych struktur układu moczowego. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego bez obaw można wykonać je u dzieci, kobiet w ciąży i seniorów, za każdym razem gdy pojawią się ku temu wskazania zdrowotne.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej i układu moczowego?

USG brzucha i pęcherza moczowego wymaga od pacjenta niewielkich przygotowań. Nie jest ono szczególnie skomplikowane, jednak zaleca się kilka dni przed badaniem stosować lekką dietę oraz unikać produktów wzdymających. Dzień przed nim warto również przyjąć leki usuwające z jelit nadmiar gazów, które dostępne są bez recepty. Badanie nie musi być wykonywane na czczo ale warto zjeść niewielki posiłek kilka godzin wcześniej.

Co ważne, przy USG układu moczowego należy wypić około 1,5 litra wody i nie oddawać moczu, przez 2-3 godziny przed badaniem. Dzięki temu pęcherz będzie wypełniony i pozwoli to na dokładniejszą analizę jego kształtu, wielkości czy wykrycie możliwych nieprawidłowości.

Przebieg USG brzucha

USG jamy brzusznej i pęcherza moczowego wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. To badanie wykonuje się zazwyczaj w dwóch etapach. W pierwszym etapie lekarz bada pacjenta z wypełnionym pęcherzem, przesuwając głowicą po brzuchu. W następnym pacjent może iść oddać mocz, po czym lekarz kontynuuje badanie i dla dokładnego zobrazowania nerek prosi pacjenta o przekręcenie się na lewy i prawy bok, a czasem nawet o położenie się na brzuchu. Całe badanie trwa zwykle 20-25 minut.

USG układu moczowego – gdzie wykonać?

Na USG brzucha i układu moczowego zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce m.in. w:

 • Warszawie,
 • Łodzi,
 • Poznaniu,
 • Wrocławiu,
 • Gdańsku,

FAQ

 • Jak zapisać się na USG brzucha i pęcherza?

Na badanie można się zapisać osobiście w wybranej placówce, telefonicznie lub przez aplikację.

 • Czy USG jamy brzusznej oraz USG układu moczowego jest bolesne?

USG jamy brzusznej oraz USG układu moczowego to badanie całkowicie bezbolesne nie powodujące większego dyskomfortu. Nie wymaga też stosowania znieczulenia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.