hero-image

USG żył (Doppler)

Opis badania

USG Dopplera – zwane również badaniem dopplerowskim oraz USG dopplerowskim – to nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające ocenić stan żył i tętnic, m.in. kończyn dolnych i kończyn górnych. Na USG żył kończyn dolnych, kończyn górnych oraz tętnic zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz krótki czas oczekiwania na badanie.

USG Doppler kończyn dolnych i górnych to badanie, podczas którego wykorzystuje się zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek i narządów, a także płynącej w naczyniach krwi. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu można ocenić stan żył i tętnic, wykrywając ich niedrożność oraz inne nieprawidłowości.

USG Doppler kończyn górnych i dolnych – wskazania

USG żył kończyn dolnych i górnych, podobnie jak badanie tętnic, wykonuje się m.in. w diagnostyce:

 • zmian miażdżycowych,
 • żylaków kończyn dolnych,
 • zakrzepicy żylnej,
 • owrzodzeń żylnych,
 • stanów pourazowych kończyn górnych/dolnych w przypadku podejrzenia uszkodzeń naczyń,
 • zatorów żylnych i tętniaków.

USG Doppler kończyn dolnych jest także wykonywane jeśli u pacjenta występują niepokojące objawy w postaci bólu kończyn, drętwienia i zaburzeń czucia, obrzęków oraz uczucia ciężkości nóg. Badanie przeprowadza się w przypadku problemów z gojeniem się ran, a także kontrolnie po niektórych zabiegach flebologicznych oraz kardiologicznych.

USG Doppler żył kończyn dolnych – przeciwwskazania

USG Doppler kończyn dolnych i górnych – podobnie jak inne badania USG – jest bezpieczne, zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli istnieją takie wskazania, można przeprowadzać go u kobiet w ciąży, dzieci czy osób w podeszłym wieku. Nie ma również wielu przeciwwskazań do jego wykonywania – jedynym jest tak naprawdę obecność na skórze świeżych ran czy owrzodzeń, z których sączy się krew czy płyny ustrojowe. Po zagojeniu ran pacjent może zgłosić się na badania.

USG Doppler kończyn górnych i dolnych – jak się przygotować?

USG Doppler żył kończyn dolnych i górnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Oczywiście warto mieć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań oraz dokumentację medyczną. Dla własnego komfortu oraz sprawnego przeprowadzenia badania, najlepiej jest ubrać luźną, wygodną odzież, którą będzie można ławo zdjąć, odsłaniając diagnozowaną okolicę.

USG żył kończyn dolnych i górnych – przebieg badania

Badanie jednej kończyny trwa od 30 do 40 minut. Pacjent jest proszony o wejście do pracowni USG, następnie – o odsłonięcie konkretnej partii ciała. W zależności od indywidualnego przypadku, badanie może być wykonywane w pozycji stojącej lub leżącej. Po posmarowaniu ciała specjalnym żelem (ma on m.in. ułatwić wnikanie ultradźwięków w głąb organizmu) lekarz przykłada do niego głowicę i rozpoczyna badanie. Obrazy są od razu widoczne na monitorze.

FAQ

 • Czy na USG naczyń kończyn dolnych/górnych trzeba zgłosić się na czczo?

USG Doppler żył i tętnic nie wymaga od pacjenta pozostawania na czczo. Można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki.

 • W jakiej formie otrzymam wyniki badania?

Po USG Doppler żył kończyn dolnych/górnych każdy pacjent otrzymuje dokumentację zdjęciową razem z wykonanym przez specjalistę opisem.

 • Czy USG Dopplera można wykonywać u kobiet w ciąży?

Nie ma żadnych dowodów na to, aby wykorzystywane podczas badania ultradźwięki w jakikolwiek negatywny sposób wpływały na zdrowie rozwijającego się dziecka oraz przyszłej mamy. Jeśli istnieją takie wskazania medyczne, USG Doppler kończyn górnych/dolnych może więc być wykonywany także u kobiet w ciąży. Jest to badanie wręcz niezbędne przy podejrzeniu zakrzepicy żylnej, częstym powikłaniu u ciężarnych.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.